DiziDizi İnceleme

Zamansız Övgüler #2: Big Mouth

Family Guy senaristlerinden Andrew Goldberg ve başarılı komedyen Nick Kroll imzasını taşıyan Netflix orijinal animasyon dizisi Big Mouth; bugünkü övgü konumuz.

Yetişkin animasyon dizilerinin, çizgilerin sempatisine sığınarak benimsediği sivri dilli mizah anlayışı, çoğumuzun aşina olduğu bir durum. The Simpsons, Family Guy gibi dizilerin öncülük ettiği bu alanda, pek çok başarılı örnek sıralayabiliriz. Bu yazımızda ise bu alanda nasıl başarılı olduğundan, farklı boyutlarıyla söz edeceğimiz Netflix yapımı; Big Mouth .

Ele alacağı konuların hassasiyet ölçüsü konusunda, elini hiç korkak alıştırmayan animasyon dizilerinin geleneğini sürdüren bir dizi Big Mouth. Cinsellik ve cinsel kimlikler gibi, birilerini gücendirmek konusunda adeta birer mayın tarlası olan bu konuları ele almak, herkesin harcı değil takdir edersiniz ki. Ancak bu yapım, hem gösterdiği bu cesaretle hem de ele aldığı konuları isabetli bir şekilde işlemesiyle takdiri hak ediyor. Bu söylemimizi biraz daha derinlemesine ele almakta fayda var.

Big Mouth Andrew ve arkadaşları Netflix

Ergenlik dönemine girme aşamasında olan ortaokul çağındaki çocukları ele alan bu yapımda; işlenecek her konu için bir karakter bulunuyor adeta. Her bir karakterin gelişimi ve arka plandaki hikayesi, ergenlik dönemi sorunlarını ve bunlara eşlik eden cinsel kimlik kazanma sürecini başarıyla aktarmakta kullanılmış Big Mouth‘ta. Üstelik ergenlik dönemindeki bu çetrefilli süreç öyle tanıdık bir şekilde işlenmiş ki, empati kurmakta hiç zorlanmıyor ve yüzünüzü gülümseten o ufak utanç anlarınızı hatırlıyorsunuz. Nick Kroll ve Andrew Goldberg gibi, başarılı komedi işlerine imza atmış isimleri kadrosunda barındıran yaratıcı ekip, bu konuda övgüyü hak ediyor. Senaryodaki bu başarılı unsurlara örnek olarak; yaşanan hormon çalkalanmalarının sebebi olarak gösterilen hormon canavarı karakterlerinin, aldıkları kararlarla yaşattığı utançlar, eminiz ki hepinize tanıdık gelecek ve yüzünüzü gülümsetecektir.

Başarının Sırrı: Ofansif Mizah

Tüm bu başarılı işlerinin yanında; ele aldığı hassas konular etrafında şekillendirdiği ofansif mizah anlayışıyla da, izleyene keyif vermekten geri durmayan bir dizi Big Mouth. Kaliteli yapıldığında tadından yenmez bir hal alabilen ofansif tarzda espriler ve cinsellik bir araya gelince aklınıza gelen bayat tadı sakın umursamayın. Çünkü Big Mouth bu alanda size bambaşka bir tecrübe yaşatıyor. Animasyon dünyasının sınırsızlığını bu anlamda başarıyla kullanan bu diziyi, takdir edeceğinizden şüphemiz yok.

Big Mouth Hormon Canavarları Netflix

Cinselliğe dayalı espriler ve olay örgüsü, dizinin sadece bir kısmı. Kalan kısımda ise ergenlikteki aile ilişkileri, okul ve sınav stresi, büyüme endişesi, ayrımcılık gibi konulara değiniliyor. Kendisini ciddiye almadan, çılgınlık sınırlarını zorlamakta hiçbir sakınca görmeyen bir yapım Big Mouth. Bu sebeple bu ciddi konuları işlemesi size garip gelmiş olabilir. Ancak ciddiyetle verdiği isabetli mesajlarla da oldukça başarılı olan dizi, bir kez daha takdiri hak ettiğini gösteriyor.

Şu ana kadar anlattıklarımız ilginizi çektiyse daha fazla durmadan bu yapıma bir şans vermenizi Basekeepers ekibi olarak şiddetle öneririz. Keyifli seyirler.

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu