FilmFilm İnceleme

Zamansız Övgüler #1: Spider-Man: Into The Spider-Verse

Çizgi roman uyarlaması Spider-Man: Into The Spider-Verse çıktığından bu yana, belirli periyodlarla "Ne filmdi be" diyenlerdenseniz, gelin bir de bu yazıda birlikte övelim bu filmi.

Bazı yapımlar izleyenin gözünde asla eskimezler. Çünkü öyle derin etki bırakırlar ki, izleyen onu belli aralıklarla hatırlayıp, tekrar tekrar izlemekten kendini alamaz. İşte Spider-Man: Into The Spider-Verse benim ve eminim ki pek çok izleyen için, tam olarak böyle bir film. 2018 yılında çıkan bu yapım, çokça beğeni topladı. Hatta “Akademi” de bu beğenilere hak vermiş olacak ki, “En İyi Animasyon Film” dalında ödül bu filme gitti. Peki bu filmi bu kadar başarılı yapan neydi? Diğer süper kahraman yapımlarından farklı ne yanı vardı? İşte bu yazımızda, dilimiz döndüğünce bu soruları cevaplamaya ve yettiğine ikna olana kadar bu çizgi roman uyarlamasını övmeye çalışacağız. Base Keepers‘ta bugünkü konumuz; Miles Morales ve diğer örümcekler!

2018 yılında, Avengers: Infinity War, Captain Marvel gibi süper kahraman filmlerinin arasında, sessiz sakin vizyona girdi Spider-Man: Into The Spider-Verse . Diğer süper kahramanlarla o kadar çok meşgul olduk ki, çoğumuzun ilk göz ağrısı, mahallemizin dost canlısı Spider-Man ‘ini unuttuk adeta. Oysa çoğumuza çocukluğunda, süper güçlere sahip olup, kötülüklerle savaşma isteği veren ve bunu herkesin yapabileceğine bizleri inandıran oydu. Çizgi filmlerinin, ardından tekrar damaklarımızda bu tadı bırakacak ve bizi yıllar önceki, parmaklarını ağ atacak gibi yapıp oradan oraya koşturan çocuklara dönüştürecek bir yapıma hasret kalmıştık.

Tam da böyle bir atmosferde, deyim yerindeyse ilaç gibi geldi Spider-Man: Into The Spider-Verse . Film ilk dakikadan itibaren, çizgi roman severlere, sinema sever süper kahraman hayranlarına ve yeni kuşağa tatlı ve muzip göndermeler yaparak ilerleyen bir yapıya sahip. Ana karakterimiz Miles Morales kişiliğini yeni yeni oluşturmaya çalışan ve kim olduğunu çözmekle uğraşan bir genç. Bu özellikleri itibariyle, 7’den 70’e her izleyen, empati kurabileceği bir baş karakterle karşılaşmış oluyor. Hal böyle olunca, animasyon oluşu itibariyle filme karşı bazı ön yargılar taşıyan izleyiciler de, kendilerini bu maceranın içerisinde bulmakta zorlanmıyorlar.

Miles Morales

Miles Morales ‘in başına “malum ısırık olayı” gelene kadar normal bir yapıya sahip olan animasyonlar, sonrasında değişiyorlar. İlerleyen sahnelerde, köşelerde “iç ses” yazıları, ses efekt yazıları, karşımıza çıkıyor. Bu da, bir çizgi romanı izliyormuşuz hissi veriyor. Çizgi roman severlere, Steve Ditko ile Stan Lee ‘ye verilen bu selam, animasyona da özgün bir tat veriyor.

İzleyenlere bir çizgi romanı izliyormuş hissi veren tek unsur görsellik değil tabi. Spider-Man: Into The Spider-Verse senaristleri Rodney Rothman ve Phil Lord tarafından yazılan metin, adeta çizgi roman sayfalarından fırlamış gibi. Karakterlerden her biri inandırıcı, sevilesi ya da nefret edilesi, gelecek hayalleri olan, hayatın sillesini yemiş ve vazgeçmiş farklı ruhlar. Babasının, iyi niyetli olsa da Miles’ı mutsuz eden eğitim arzusunun aksine, ona çok daha rahat ve alternatiflerle dolu bir yaşamı gösteren amcası da bunlardan bir tanesi. Bununla birlikte, her bir kahramanın karakteri de, düşünceleri de birbirinden farklılık gösteren yapıya sahip.

Spider-Man : Into The Spider-Verse

Uzun lafın kısası, her bir unsuru ile; bir çizgi roman uyarlamasının nasıl olması gerektiğini, ders verircesine gösteren bir yapım Spider-Man: Into The Spider-Verse . Senaryonun derinliklerine inip, olayların işlenişini de özenle övmek isterdik ancak, spoiler konusundaki hassasiyetimiz hepinizin malumu. Aksiyonundan esprilerine, teknik anlamdaki şaşırtıcılığına ve en mühimi değer verilerek yazılmış karakterleriyle şimdiye kadar yapılmış en iyi Spider-Man yapımlarından biri söz konusu. Eğer henüz izlemediyseniz, bu yazıdan sonra gidip hemen izlemeniz gerektiğine, ikna olduğunuzu ümit ediyoruz.

 

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu