Oyun

Yeni Nesil Oyun Konsolları Neden Pahalı?

Yani aslında çok bariz ama...

Oyun dünyasının neferleri olarak yepyeni bir döneme giriyoruz. Bir tarafta ekran kartları çağının ötesine geçerken, öte yandan uzaktan erişi ile donanıma ihtiyaç duymadan oyun oynamamızı sağlayan ‘cloud’ sistemlerinin temelleri atılıyor. Her hafta oyuncular yeni yapımlar ile tanışırken, dev oyun stüdyoları gelecek oyunlar için büyük şirketler ile anlaşıyor. Sektörde yaşanan tüm bu hızlı gelişmelerin, hem nedeni hem de sonucu olarak ortaya çıkan bir gerçek daha bulunuyor. Öyle ki, oyun konsolu denince akla gelen iki marka olan Xbox ve Playstation, en yeni ürünlerini gelecek ay piyasaya sürecek. Bizi ilgilendiren can alıcı kısım ise bu yeni nesil oyun konsollarının ülkemizde satışa sürülecek fiyatları.

İlk olarak yeni nesil oyun konsollarının yurt dışı fiyatlarına bakacak olursak; Sony, yeni konsolu Playstation 5‘i iki farklı versiyonda çıkarmayı planlıyor. 19 Kasım’da ülkemizde satışa sunulacak olan Playstation 5 normal versiyonunun fiyatı yurtdışında 499$/499€ olarak geçiyor. Ancak fiziksel diskler oyunların oynanmasını mümkün kılan bu normal versiyonun yanı sıra bir de Playstation 5 dijital versiyonu bulunuyor. Disk sürücüsü bulunmayan ve oyunların sadece internet üzerinden yüklenmesini mümkün kılan dijital versiyonun yurtdışı fiyatı ise 399$/399€ olarak belirlenmiş durumda.

Microsoft Xbox’un yeni nesil oyun konsolunda da tıpkı rakibi gibi iki versiyonu bulunuyor. Ancak Playstation’a nazaran bu iki konsol, performans farkıyla birbirinden ayrılıyor. 10 Kasım’da satışa çıkacak bu yeni nesi oyun konsollarından güçlü olanın adı Xbox Series X konuldu. Playstation 5‘in asıl rakibi olan bu konsolun fiyatı da onunla benzerlik gösteriyor: 499$. Yeni Xbox konsollarının düşük özelliklere sahip olan; bizim aramızda da ‘fakir konsolu’ olarak nam salmış olan, Xbox Series S‘in çıkış fiyatı ise 299$ olarak belirlendi.

Türkiye’de Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?

Her yurt dışından gelen ürünler gibi yeni nesil oyun konsolları da; baz yurtdışı fiyatlarının üzerine belli vergilendirilmelerinin eklenmesiyle fiyatları belli oluyor. Öncelikle baz fiyatın üzerine 18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye’de oyun konsollarına Ekim ayına kadar gelen; geçtiğimiz günlerde de yıl sonuna kadar uzatılan yüzde 50’lik ek gümrük vergisi konsola ekleniyor. Bunun üzerine diğer katma vergiler olan %18 paylık KDV ile %20 paylık ÖTV ürün fiyatına ekleniyor. Oyun konsollarının eğlence amaçlı elektronik ürün olmasından ötürü alınan %1 dilimlik Kültür Bakanlığı payı ile %10 değerinde TRT payı da eklenince; ülkemizdeki oyun konsollarının bayi karsız fiyatları şekillenmiş oluyor.

Akıllarda daha iyi yer etmesi için, yazı hazırlanırken güncel dolar kuru olan 7.94 üzerinden yeni nesil oyun konsollarından Playstation 5 ile Xbox Series X‘in fiyatlarını hesaplayacak olursak:

  • 500$ yurtdışı baz fiyatı: 3970₺
  • %50 Gümrük Vergisi:  1985₺
  • %18 KDV: 714₺
  • %20 ÖTV: 794₺
  • %10 TRT Payı: 397₺
  • %1 Kültür Bakanlığı Payı: 40₺

Tüm bu sayıları topladığımızda söz konusu oyun konsollarının bayi karsız fiyatları 7900₺ miktarına ulaşıyor. Yukarıda yer alan hesapta da görüldüğü üzere fiyatlarının başlıca iki sebebi bulunuyor: Dolar kuru ve vergiler. Özellikle Nisan ayında oyun konsollarına eklenen %50’lik ek gümrük vergisi, oyuncuların sırtına büyük bir yük bindirmiş durumda. Öyle ki bu verginin olmadığı paralel evrendeki Türkiye’de konsollarının fiyatı 6000₺ seviyesine kadar geriliyor. Açıkçası bu fiyat, güncel dolar/lira kuru da düşünülünce, makul seviyeye geriliyor diyebiliriz.

PS5 ile piyasaya sürülecek olan yeni DualSense’in fiyatı ise ülkemizde ülkemizdeki çıkış fiyatı 700₺ olarak belirlendi.

Öte yandan bir de kur meselesi var ki, o da bambaşka bir hikayeye sahip. Öyle ki eğer Xbox ve Playstation yeni nesil oyun konsollarını bu sene değil de 2019 Kasım’ında çıkarmaya karar verseydi; söz konusu iki konsolun çıkış fiyatı 5100₺ seviyesinde olacaktı. Geçen sene %50’lik gümrük vergisinin de olmadığını düşünürsek bu fiyatlar 4300₺ seviyesine kadar çekilecekti. Dahası eğer dolar/lira kuru; bir önceki nesil oyun konsollarının çıkış zamanındaki (2013) değerine sahip olsaydı, biz oyuncular tüm vergilere rağmen 2000₺’ye Playstation 5 ve/veya Xbox Series X alıyor olacaktık.

Tek Artan Konsol Fiyatları Değil

Açıkçası oyun dünyasında girilen yeni dönemle birlikte, Türkiye’deki oyuncuları zorlayan tek şey konsol fiyatları olmayacak. Zira Sony, Playstation 5‘le birlikte ‘exculusive’ damgası taşıyan tüm oyunlarının yaklaşık 80$’dan satışa çıkacağını duyurdu. Yani oyuncular Spider-man: Miles Morales oynamak için 9000 liraya konsol almakla kalmayıp, bir de 700 lira oyunun kendisine vermesi gerekiyor. Oyun fiyatlarındaki bu artış sadece özel yapımlarla sınırlı değil. Öyle ki ülkemizde geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan FIFA serisinin yeni oyunu Playstation Store’da açılışı 499₺’den yaptı. Ancak oyun fiyatlarındaki güncellemenin ardından bu fiyatın da 700 lirayı bulması bekleniyor.

Sonuç olarak yazının asıl amacına gelecek olursak, kör gözün göreceği üzere tüm bu fahiş fiyatların altında esas neden olarak maalesef liranın dolar karşısında değer kaybetmesi yatıyor. Pek çok ülkede 500 para birimi gibi fiyatlara alınabilecek konsollara, biz beş haneli ücretler ödeyecekmiş gibi duruyoruz. Açıkçası Doğu Avrupa ya da Latin Amerika’da yer alan ülkeler bu fiyatlara bir süredir alışkın. Bizim de bu kur ve vergiler ile yavaştan bu ücretlere alışmamamız gerekiyor. Zira bir iki ay içinde fiyatlar düşecekmiş gibi durmuyor.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu