FilmFilm İnceleme

Yeni Ezel Akay Filmi 9 Kere Leyla Nasıl Olmuş?

Netflixte Yeni Çıkan Ezel Akay Filminin Spoilerlı Eleştirisi

Merhaba sevgili Basekeepers okuyucuları bugün Ezel Akay‘ın yeni filmi 9 Kere Leyla değerlendireceğiz. Baş rolünde Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Elçin Sangu‘nun yer aldığı film geçtiğimiz günlerde Netflix’te seyirciyle buluşmuştu. Aman ha! Unutmayın bu bir spoilerlı eleştiri olacak. Bu bir uyarıdır. Uyarıyı yaptığıma göre yavaştan filme geçiyim.

Öncelikle ben bu filmi hiç beğenmedim. Cidden kötü bir filmdi. Ezel Akay gibi bir ustaya yakışmamış. Konuyu kısaca özetlemem gerekirse karısından boşanıp genç sevgilisiyle yeni bir hayat kurmak isteyen bir adamı anlatıyor. Ancak karısı boşanmaya çok yanaşmıyor. Bu yüzden çözümü karısını öldürmekte buluyor.

Açıkçası filmde sevdiğim bir kaç kısım var. Bunlardan ilki, Adem karakterinin bayıldığı zaman iç dünyasına indiğimiz sahneler. Ama bu sahneler çok fazlaydı ve bir süre sonra beni sıkmaya başladı. İkinci olarak sonlara doğru Ezel Akay’ın olduğu sahneyi beğendim. Bir de Fırat Tanış’ın sahneleri biraz güldürdü demezsem ayıp olur. Yine de bunlar film boyu birazdı ve işte sıkıntı orada başlıyor.

Filmde sevmediğim yerlere nereden başlasam bilmiyorum. Öncelikle filmi izlemek cidden zor, sizi fazlasıyla sıkıyor ve bunu sık sık yapıyor. Kurgu baya kötü ve durum komedisi çok kötü işlenmiş. Neredeyse bütün 3. sınıf komedi filmlerinin klişeleri vardı 9 Kere Leyla’da. Sahne geçişleri kötüydü diyebilirim, son sahnedeki ölümlerin olduğu sahne de epey başarısızdı. Son olarak sanırım yönetmen her şey bittiğinde izleyiciyi şaşırtmak hedeflemiş. Seyircinin tek tepkisi ise ‘Bu muydu?’ oluyor. Oyuncu kısmına girmiyorum çünkü senaryoya bağlı olarak oyuncuların ekstra bir iş yapmasına gerek yoktu. İnsan düşünmeden edemiyor bu kadroya bu yönetmene rağmen bu film nasıl güzel olmaz. Ama bu film öyle, daha önce izlediğimiz Ezel Akay filmlerinin çok uzağında bir yapım olmuş.

 

Daha önce yazdığım Netflix’in yeni projeleri yazısında bu filmden çok umutlu olduğumu ve bu filmi heyecanla beklediğimi belirtmiştim. Ne yazık ki beklentimin çok uzağında bir film vardı ortada, Ezop ismine yakışmamış. Son bir açıklama yapmam gerekirse bence bu film yerine yine bir Ezel Akay filmi olan Hacivat Ve Karagöz Neden Öldürüldü? filmini izleyin. Film hem Netflix’te var hem de cidden kaliteli bir film olduğu için vaktinizi ayırmaya değer, en azından 9 Kere Leyla yerine.

Evet sevgili filmseverler sevgili dostlarım bir eleştirimin daha sonuna geldik bir sonraki eleştirime kadar yaşamayı unutmayın ve kendinize dikkat edin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu