OyunOyun HaberleriTeknoloji

Xbox Series X Oyunculara Neler Sunacak?

Oyunlar için çok önemli bir yıl olan 2020 yapılan açıklamalarla her geçen gün heyecan dozunu arttırıyor!

Xbox Series X ve Playstation 5 hakkında her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor ve oyun camiası adına önemli bir yıl olacak olan 2020 gittikçe heyecanı arttırıyor. Sony tarafında Playstation 5‘te olması beklenen özellikleri uzun süredir biliyoruz. Microsoft da kendine yönelik merakı gidermek adına “Yeni nesil konsoldan neler bekleyebilirsiniz?” adı altında bir makale yayımladı ve birçok özellikten bahsetti. Gelin bu özelliklere birlikte bakalım.

Görüntüleme Teknolojileri ve Güç

Xbox Series X Özellikler

Microsoft‘un önem verdiği bir şey varsa bunun da güç olduğunu mevcudiyette en güçlü konsol olan Xbox One X’e bakarak anlayabiliriz. Xbox bu konuda iddialı olamaya devam ediyor ve oyunculara yeni özellikler ve güç sunuyor.

Güç

Xbox Series X , AMD‘nin işlemci tarafında Zen 2 mimarisini ve grafik işlemci tarafında da RDNA 2 mimarisini kullanıyor. RDNA mimarisini AMD’nin yeni ekran kartlarında görmüştük ancak RDNA 2 mimarisi henüz kullanıma sunulmadı.

12 TFLOPS gücünde olduğu belirtilen grafik işlem birimi oldukça iddialı. Öyle ki bu güç Xbox One X’in iki, Xbox One’ın ise sekiz katından daha fazla. Üstelik Nvidia’nın mevcut kartlarıyla karşılaştırmak istersek Rtx 2080 10.1 TFLOPS, 2080 ti ise 13.4 TFLOPS değerlerine sahip. Tabi ki farklı mimari ve farklı sistem kombinasyonları olduğundan dolayı bu sayılar en doğru sonuca ulaşmamızı sağlamayabilir ancak doğrusal şekilde performansı anlamamıza yardımcı olabilir.

Değişken Oranlı İşleme (VRS)

Nvidia’nın 16 ve 20 serisi kartlarında kullandığı VRS teknolojisi Xbox Series X‘in grafik işlemcisinde de bulunuyor ve performansla birlikte görüntüyü de geliştiriyor. VRS, bir kare işlenirken basit bölgelerin işlenmesine daha az işlem gücü, daha karmaşık bölgelerin işlenmesine daha fazla işlem gücü yönlendirilmesini sağlıyor. Böylece hem daha az güç tüketilmiş oluyor hem de işlem gücü en verimli şekilde kullanılmış oluyor.

Donanım Destekli DirectX Işın İzleme Teknolojisi

İlk kez Rtx ekran kartlarıyla hayatımıza giren donanım destekli ışın izleme teknolojisi Xbox Series X’te de karşımıza çıkıyor. Bu sayede oyuncular daha gerçekçi bir ışın oyunu deneyimliyor ve kendisini oyuna daha çok veriyor.

Xbox Series X ile Anında, Oyunda!

Bekleme yok

Xbox Series X yenilenmiş depolama teknolojisi ile daha fazla oyun ve daha az bekleme ekranı sunacak. Üstelik bu teknolojiler sayesinde gecikme azalacak ve tepkisellik de artacak.

SSD

Xbox, yeni nesil SSD’ler ile daha büyük dünyalar ve daha az bekleme süresi sunacak. Hızlı seyahatlerin gerçekten de hızlı olacağını iddia ediyor.

Beklemeden Devam Et

Oyun içinde daha az bekleme süresi sunacağını iddia eden Xbox bununla sınırlı kalmıyor. Oynarken yarıda bırakıp arka plana attığınız ve başka oyuna geçtiğiniz bir senaryoda oyunlar arası geçiş yapmak istediğinizde neredeyse hiç bekleme olmayacak!

Dinamik Gecikme (DLI)

Microsoft sadece oyun hızlarını geliştirmekle kalmayıp konsolla iletişimi de bir üst seviyeye taşıyor. Yeni teknoloji ile Konsol ile Xbox kablosuz kontrolcü daha düşük gecikmeyle iletişim kuracak. Bu şekilde oyuncular daha tepkisel bir oyun deneyimine kavuşacak.

HDMI 2.1

Microsoft görüntü teknolojisinde HDMI ile partnerlik yapıyor ve Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ile Değişken Yenileme Frekansı (VRR) teknolojilerini kullanıcılara sunuyor. HDMI 2.1 destekli cihazlarda otomatik olarak devreye giren ALLM en düşük gecikmelerle oyun keyfinizi devam ettirmenizi sağlıyor. VRR ise değişken FPS değerlerinde oluşabilecek ekran yırtılmalarına bir son veriyor.

120 FPS

60 FPS standartını geçen Xbox Series X 120 FPS desteği sunuyor. Böylece daha akıcı bir oyun deneyimi sağlamayı umuyor.

Eski Oyunlar Unutulmadı!

Eski Oyunlar Unutulmadı

Yeni nesil konsola geçişlerde akla en çok gelen sorulardan birisi de şüphesiz ki geriye dönük uyumluluktur. Microsoft bu konuda iyi bir iş çıkartarak geriye doğru uyumluluk sağlıyor. Xbox One, Xbox 360 ve Xbox oyunları yeni nesilde oynanabilir olacak. Yani Halihazırda Xbox One üzerinde oynanabilen oyunların hepsi yeni nesil konsolda da oynanabilecek.

Akıllı Teslimat

Bir oyuna neden bir kereden fazla para ödeyesiniz ki? Xbox, bir oyunu bir kez satın aldığınız takdirde sizin için en uygun sürümü size sunmayı garantiliyor. Mevcut Microsoft stüdyolarında yapılan her oyun için sağlanan bu özelliği diğer geliştiriciler de istedikleri takdirde kullanabilecek.

Şimdilik Microsoft cephesindeki açıklamalar bu kadar, ancak E3‘e kadar daha fazla bilginin ortaya çıkacağı da söyleniyor. Dilim döndüğünce yeni özellikleri anlatmaya çalıştığım bu yazıdan umarım zevk almışsınızdır. Yeni gelişmeler için takipte kalmayı unutmayın!

 

Etiketler

Ömer Alp Çapkın

Teknolojiyi, oyunları ve kedileri seven, dikkati çabuk dağılan bir yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu