Diğer

VPN Programları Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

VPN (Virtual Private Network/Sanal Özel Ağ) birçok çevrimiçi kullanıcı tarafından IP değiştirme veya yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinmektedir. VPN programlarının IP adresini değiştirdiği doğrudur fakat VPN programları IP adresini değiştirmekle kalmaz ve güvenli ve sınırsız içeriğe sahip internetin kapılarını açar.

VPN programları ile IP adresinizi değiştirebilirsiniz fakat aynı zamanda güvenli bir internet bağlantısına sahip olursunuz. Peki, VPN programları ile bunu nasıl başarıyor? Base Keepers‘ın bu yazısında bu konuya değineceğiz.

VPN programları bilgisayarınızın, tabletinizin ya da benzeri bir cihazınızın internete VPN sunucusu üzerinden bağlanmasını sağlar. Bilgisayarınızın ya da tabletinizin internet servis sağlayıcısı tarafından atanmış olan ve internette veri alışverişini düzgün bir şekilde yapabilmesini sağlayan IP adresi gizlenir. Bağlanılan VPN sunucusu üzerinden cihazınız yeni bir IP adresi kazanır. IP adresi fiziki konumunuzu dijital dünyada etkileşimde bulunduğunuz bütün web sitelerin öğrenmesine sebep olur. VPN ile farklı bir konumda bulunan sunucudan internete bağlandığınız için IP adresiniz o sunucunun konumuna bağlı bir IP adresi olarak değişir. VPN programlarının IP değiştirme programı ya da yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinmesinin sebebi budur. Başka bir konumdan internete bağlandığınız için değişen IP adresiniz sayesinde coğrafik olarak bulunduğunuz ülkede erişime engellenmiş web sitelere erişebilirsiniz.

IP adresinizin değişmesi ile erişime engelli web sitelere erişmenin yanında coğrafyanızda mevcut olmayan içeriklere de ulaşabilirsiniz. Ülkenizde yayınlanmayan çevrimiçi oyunlar, canlı sporlar ve etkinliklere VPN ile ulaşabilirsiniz.

VPN ile Netflix ABD ya da Netflix İngiltere içeriklerine ulaşabilirsiniz. Netflix Türkiye dizi içerikleri Netflix ABD kütüphanesinin dizi içeriklerinin yüzde 16’sını oluşturmaktadır. VPN ile internete Amerika sunucusu üzerinden bağlanarak Netflix ABD içeriklerini izleyebilirsiniz.

VPN programları çevrimiçi oyun oynayan bireyler tarafından da hem başka ülkelerde mevcut çevrimiçi oyunlara erişmek, ping süresini düşürmek hem de DDoS saldırılarına karşı internet bağlantılarını korumak için kullanılmaktadır.

VPN Programları ile İnternet Saldırılarından Korunma

VPN programları, internet bağlantınızı çeşitli şifreleme algoritmaları ile koruyarak internetini daha güvenli bir hale getirir.

VPN ile internet bağlantınızı saldırılardan nasıl koruyabilirsiniz? VPN programları internet bağlantınızı çeşitli şifreleme algoritmaları ile şifrelerler. VPN ile internete bağlandığınızda internet servis sağlayıcınız ya da ağ operatörünüz ziyaret ettiğiniz web siteleri artık göremez. Bunun sebebi sağlanan şifrelemedir. İnternete bağlandığınızda veri paketleriniz küresel internette normal koşullarda şifresiz bir şekilde seyahat ederken VPN kullandığınızda şifreli ve yeni bir IP adresi ile seyahat eder. VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES 256-bit) ile şifrelenmiş bir bağlantının bir kaba kuvvet saldırısı ile çözülmesinin milyarlarca yıl alabileceğini yani imkansız olduğunu belirtiyor.

Şifrelenmiş internet bağlantısı ile kafe, havaalanı ve otel gibi yerlerde mevcut olan ortak Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Bu ağların operatörünün ya da ağa bağlanan başka bir üçüncü partinin internet bağlantınızı izleyip kişisel veri ve bilgilerinizi çalması mümkün. VPN ile bağlanarak veri paketlerinizin gizliliğini ve güvenliğini ortak Wi-Fi ağlarında sağlayabilirsiniz.

Seyahat ederken gittiğiniz ülkede erişime engelli web sitelere erişmek için ya da kendi ülkenizin içeriklerine ulaşmak için VPN’i kullanabilirsiniz. Çin, İran, Güney Kore, Küba, Suudi Arabistan gibi birçok ülke internete ciddi erişim engelleri uygulamaktadır. Örneğin, Çin’de Facebook, Instagram, Youtube, Google ve daha birçok web site ve servis erişime engellidir. VPN kullanarak bu engelleri aşabilirsiniz.

VPN programları birer siber güvenlik aracı olarak görülebilir fakat her VPN programı bu güvenliği sağlamayabilir. Ücretsiz VPN programları çevrimiçi aktivitelerinizi kaydedebilir ve üçüncü partilere satabilir. VPN seçerken sunucularında herhangi bir kayıt tutmadığından emin olmalısınız.

Etiketler

Samet Hastürk

Makine mühendisi, Beşiktaşlı, delilik derecesinde oyun sevdalısı. Kafasına göre takılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu