FilmFilm HaberleriFilm İnceleme
Trend

Ustaların Filmi: The Irishman

Netflix'e özel olarak çıkan bu filme bir de yakından bakmak ister misiniz ?

Sinema tarihi çokça kez kaliteli filmleri, yüksek bütçeli filmleri, yüksek puanlı filmleri önümüze sundu. Yönetmenler bu filmleri bize beyaz perde üzerinde izleme şansı sundu. Ama bu sefer ki film Netflix Originals yapımı ve sadece Netflix’e özel bir film. Amerikan sinema tarihinin gelmiş geçmiş en önemli yönetmenlerinden Martin Scorsese yapımı The Irishman çıktığı günden itibaren büyük bir yankı uyandırdı. Gerek ünlü oyuncu kadrosu, gerek konusu, gerek ise filmin süresi ile izleyicileri baya etkileyen bir film oldu ve sinema tarihine ismini altın harflerle yazdırdı. Bende bu sebeple Base Keepers sayesinde bu başyapıt hakkında sizler için bir kaç bir kelime karalamak istedim.

Evleri Boyadığını Duydum

I Heard You Paint Houses (Evleri Boyadığını Duydum) adlı kitaptan uyarlanmış olan film. II. Dünya Savaşı’nda görev alan eski bir asker olan Frank Sheeran (Robert De Niro) sıradan bir kamyon şoförü olarak hayatına devam etmektedir. Bir gün kamyonun yolda kalmasıyla bir benzinciye sığınan Frank arabasını tamir etmeye çalışırken Russell Bufalino (Joe Pesci) ile tanışır. Bufalino ile tanışması bu şekilde gerçekleşen Frank bir kaç illegal işe elini atınca kendi bir anda bu mafya dünyasının içinde buluyor. Kamyonculuktan hızlı bir yükseliş ile bu dünyada kendine yer bulduktan sonra Russell Bufalino’nun vazgeçilmez adamı oluyor.

Tabi ki Frank’in bu yükselişi dur durak bilmiyor ve işçi sendikası yöneticiliği üzerinden yüksek meblağlı paraları “yöneten” Jimmy Hoffa (Al Pacino) ile sıkı bir dost oluyor. Frank bu ilerleyiş ile tam bir mafya tetikçisi konumuna geliyor ve Bufalino suç örgütü için çalışmaya başlıyor. Mafya dünyasının içinde kendine yer bulan Frank bu dünyada kalıcı hale geliyor. Frank Bu süre zarfında İşçi sendikası memurluğuna kadar yükseliyor. Frank’in lakabı filmin ismi olan The Irishman oluyor. Frank’in hayatından kesitler sunan bu film ayrıca Jimmy Hoffa gizemine’de ışık tutuyor. Zamanının en gizemli cinayetlerinden biri olan Jimmy Hoffa cinayeti günümüzde hala sırlarını koruyor. Hoffa’nın ortadan yok oluşunu’da güzel bir şekilde anlatıyor.

Amerika’nın gizemli suç tarihine birde yakından bakın

Üç farklı zaman diliminde geçen bu film ilk girişi Frank’in yaşlı dönemi ile başlar. Kurgusal bir şekilde ilerleyen film ana karakterin her dönemini,çevresindekilerin her halini, değişen detayları çok güzel yansıtıyor. Mafya ortamı ise bir o kadar güzel ve ilgi çekici. Karakterlerin mimikleri,hareketleri,cümleleri gerçekten isimlerinin hakkını veriyor. Filmin 3.5 saat gibi bir süre sürmesi başlarda soru işareti bırakıyor insanın aklında ama bu 3.5 saatin başlarında “Ne izliyoruz? Ne oluyor? diye kendime bir kaç kez sordum. Çünkü film başladıktan sonra önce yaşlı tekerli sandalyedeki halinin anlatımıyla başlıyor. Daha sonra olayların başına gençliğe gidiyor daha sonra ise yaşlandığı zamanları gösteriyor. Film bu üç zamanı detaylı bir anlatımla bizlere sunuyor. Konu yavaş yavaş oturdukça film sizi bir anda içine çekmeyi çok iyi başarıyor.

Filmin çok uzun sürmesi sebebiyle ben parçalara bölerek izledim The Irishman filmini ve 2.5 gün gibi bir süre zarfında bitirdim. Filmin en can alıcı olayı ise başlarda yavaş başlayan film konular ilerledikçe acaba bir sonraki sahnede ne olacak? Sorusunu sürekli aklımızda tutmayı çok iyi başarıyor olması. Filmin en güzel durumlarından biride karakterlerin ne zaman öldüğü nasıl öldürüldüğü hakkında kısa bilgiler vermesi baya güzel olmuş. Gerçek bir olayın uyarlaması’da bence böyle olmalı en minik ayrıntıya kadar es geçilmemesi gerçekten izleyenleri bir hayli sevindiriyor. Oyuncuların zaten ismini bilmeyen yok ama karakterlerin gençlik halleri çok güzel yansıtılmış.

CGI teknolojisi ile yapılan gençleştirme yöntemi ile oyuncuların olduklarından daha genç gözükmesi bir yana hareketleri de hiç bir şekilde sırıtmıyor. Martin Scorsese yapımı bu enfes film daha önce mafya filmi izlememiş biri olarak beni çok derinden etkiledi. 2019 gerçekten çok fazla kaliteli yapımın çıktığı bir sene oldu ama The Irishman kendini en iyi filmler arasına çoktan yazdırdığını söyleyebilirim. Gelecek neslin hayranlıkla izleyeceği bu muhteşem filmi günümüzde izleyerek bu şahane eseri ilk izleyenler arasında olmak beni ayrı bir mutlu ediyor.

The Irishman Oyuncuları

 • Robert De Niro Rolü : Frank “The Irishman” Sheeran
 • Al Pacino Rolü : Jimmy Hoffa
 • Joe Pesci Rolü : Russell Bufalino
 • Harvey Keitel Rolü : Angelo Bruno
 • Bobby Cannavale Rolü : Felix “Skinny Razor” DiTullio
 • Ray Romano Rolü : Bill Bufalino
 • Stephen Graham Rolü : Anthony Provenzano
 • Anna Paquin Rolü : Peggy Sheeran
 • Sebastian Maniscalco Rolü : Joseph “Crazy Joe” Gallo
 • Jesse Plemons Rolü : Chuckie O’Brien
 • Domenick Lombardozzi Rolü : Anthony Salerno
 • Jack Huston Rolü : Robert F. Kennedy
 • Welker White Rolü : Josephine Hoffa

Filmin IMDB puanı 8,6 olmakla beraber filmin bütçesi 140 milyon dolar ile göze çarpıyor. The Irishman fragmanına aşağıdan ulaşabalirsiniz:

Etiketler

Yusuf Enes Kurban

Merhaba! İsmim Yusuf Enes 19 Yaşındayım Fotoğraf çekmeyi.oyun oynamayı dizi ve film izlemeyi çok seviyorum. Bu sitede beğendiğim ve ilgimi çeken şeyleri sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu