MüzikMüzik İnceleme

Türkçe Rap Tarihinin En İyi 10 Şarkısı

Türkçe Rap tarihine damga vurmuş şarkılar ve isimler...

1970’lerde Amerika’nın kenar mahallelerinde Siyahlar arasında başlayan Rap, aradan geçen yaklaşık otuz yılda dünyadaki müzik piyasasının üst sıralarını sarsar hale gelmişti. 90’larda Türkiye’ye ulaşan rap, günümüzde özünün dışına çıksa da çok dinlenmesiyle zirvesini yaşıyor. Basekeepers olarak bugünkü yazımızda ise Türkçe Rap’in en iyi on şarkısını ele aldım. Yazıya geçiş yapmadan önce bu konuda genel bir yargı olamadığı gibi kişisel fikirlerin de dahil olduğunu göz önünde bulundurmanızı isterim. Kısacası huzurlarınızda Türkçe Rap Tarihinin En İyi 10 Şarkısı:

10)Sansar Salvo-180 km

Sansar Salvo, Repertuar albümü ile 2004’de çıkış yaptı. 2008’de Adrenalin ve Sanstape Vol.1 albümleri çok beğenilmesi ve dinlenmesiyle rap dünyasında başı çeken isimlerden biri oldu. Sansar Salvo‘nun Elçin Orçun ile seslendirdiği 180 Km çıktığı dönem büyük beğeni topladı ve listemizde onuncu sıradan yer buluyor.

9)Fuat Ergin-Geri Geldi

Fuat Ergin her zaman Türkçe Rap’in başı çeken en büyük isimlerinden biri olmuştur. Rap kültürünün Türkiye’de yayılmasında büyük rol oynamıştır. 2005’de çıkardığı Her Ayın Elemanı adlı albümündeki Geri Geldi şarkısı ise bu başı çekmenin en büyük sebeplerinden biridir. Kendisinin bu parçasını listemize dahil ediyor ve kendisine “Sana puanım 9 kanka” diyoruz.

8)Ceza-Med Cezir

Ceza başladığı günden beri Türkçe Rap’in en önemli isimlerinden biri olarak anıldı. Deniz Satar ile birlikte yakın zamanda da gündem olan bu şarkısı da aynı zamanda 2002’de çıkış yapan Ceza’nın ilk stüdyo albümünün ismidir. Büyük anlam taşıyan müthiş sözleriyle Med Cezir, listemizde 8. sırada yer alıyor.

7)Norm Ender-Çıktık Yine Yollara

Norm Ender, 2010 tarihinde dört şarkılık İçinde Patlar albümünün çıkışını yaptı. Bu albüme ait olan ve özellikle Türkiye’deki politik işleyişi eleştiren Çıktık Yine Yollara ise ders niteliğinde sözlere sahip. O dönemin politik durumunu eleştirmek için “Yazar mısın Beyaz Saray’da orucunu bozanları?” demiş Norm Ender. Doğru demiş!

6)Hidra-Ölüme inat

Hidra, 2010 yıllarının başlarına, özellikle de yazdığı sözlerle, rap dünyasına oldukça hızlı bir giriş yapmıştı. 2013 çıkış tarihli Hedefte albümü de rap severlerinin o dönem en çok dinlediği ve günümüzde hala çokça dinlenmekte olduğu bir şarkıdır. Özellikle “Ankara’da deniz, bende uçmak için kanat yok” sözü ile hafızalara kazınan Ölüme İnat listemizde de kendine yer buluyor.

5)Sagopa Kajmer-Vasiyet

Sagopa Kajmer, müziğe başladığı yıldan beri Türkçe Rap dünyasının en önemli isimlerinden biri olmuştur. Bu ünlülüğün en önemli nedenlerinden biri de 2000li yılların başında çıkardığı, konumuz olan Vasiyet benzeri eserlerin çokça beğenilmesi yer almaktadır. Özellikle Sebati Karakurt’un Irak’ta savaş zamanı çektiği fotoğraflarla hazırlanan klibin; 2005 Kral Tv Müzik Ödülleri’nde En İyi Klip ödülünü almasıyla Vasiyet, Türkçe Rap’teki en önemli şarkılardan biri olmaya başlamıştır. Rap müziği Türkiye’ye tanıtmakta çok önemli etkisi olan bu şarkıyı ise maalesef Sagopa Kajmer söylediği gibi şarkılarını henüz kızına vasiyet edemedi.

4)Norm Ender-Sözler Şerefsiz Oldu

Sırada, daha önce listemizde yer verdiğimiz Norm Ender‘in Çıktık Yine Yollara albümü ile aynı albümde bulunan Sözler Şerefsiz Oldu parçası bulunuyor. 2010 çıkışlı olmasına rağmen Youtube’da çok yüksek dinlenme sayısıyla bulunan parça herkesin takdirini kazandı. Daha çok ofansif şarkılar yapan Norm Ender için ise duygusallığıyla kendini fark ettiren Sözler Şerefsiz Oldu kulaklarımızda çok güzel bir yer edindi.

3)Ceza-Rapstar

Zirveye yaklaştıkça listede yer alan parçaların ve sahiplerin isimleri de daha tahmin edilebilir oluyor. Zira bu noktadan sonra listeye iki isim sahip çıkıyor. Türkçe Rap tarihinin en iyi albümlerinden biri olan Rapstar 2004 tarihinde çıkış yapmıştı. Albümün de isim babası olan Rapstar ise listemizin üçüncü parçası olarak karşımıza çıkıyor.  Sagopa Kajmer‘in de altyapısını yapmasıyla ayrı bir değer taşıyan bu parça Türkçe Rap’in en değerli şarkılarından biri.

2)Sagopa Kajmer-Baytar

Sıradaki şarkı ise Türkçe Rap tarihinin diğer önemli ismi Sagopa Kajmer‘e ait. Sago’nun ilk olarak 2006’da çıkardığı ve daha sonra 2013’te tekrar seslendirdiği Baytar, rap dinlemeyenlere rap müziği sevdiren bir parça olarak nam salmış durumda. Bana göre Sagopa Kajmer’in Terapi ve Vasiyet ile beraber en iyi üç şarkısından biri olan Baytar listede ikinci sırada yer alıyor..

1)Ceza feat. Sagopa Kajmer-Neyim Var ki

Listenin zirvesinde ise daha öncesinde çokça yer verdiğimiz ve Türkçe Rap’in en önemli isimlerinde saydığımız Ceza ve Sagopa Kajmer‘in düeti yer alıyor. Rap tarihinin en önemli albümlerinden olan Rapstar‘da yer alan Neyim Var ki parçası hem çıktığı dönem hem de günümüzde eşsizliğini koruyor. Türkçe Rap’in en büyük iki ismi, üstatların buluştuğu Neyim Var ki tabii ki de bizim listemizin zirvesinde yer alıyor.

BONUS: Susamam

Müzik dünyasında son yılların en önemli hareketlerinden olduğunu düşündüğüm Susamam parçasının yeri bende çok ayrı. Sıralamaya tabi tutmak istemedim ve bu parçaya ek olarak yer vermek istedim. Günümüzün gerçeklerine, sorunlarına ve sıkıntılarına karşı bir bütünlük göstererek değinmeleri çok değerli ve anlamlı. Bu sözlerin büyük değer taşıdığı Susamam ile tüm rap severlere veda etmek isterim. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu