OyunTeknoloji

Türk Telekom Herkese Fiber İnternet Getirebilir Mi?

Geçtiğimiz hafta 25 Aralık 2019'da gerçekleşen toplantıda Türk Telekom'un yeni CEO'su Ümit Önal her İstanbulluya 1 haftada fiber internet sağlayacaklarını söyledi. Peki bu mümkün mü?

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklama sonrasında fiber çok konuşuldu, çok tartışıldı. Konuya girmeden önce buyrun Ümit Önal’ın neler söylediğini tekrar hatırlayalım ve sonrasında da Basekeepers‘ın bu yazısında resmi istatistik ve verilerle birlikte “bu iş mümkün mü, mümkünse nasıl olacak?” bunu tartışalım.

Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme sözü veriyoruz!

Türk Telekom olarak Türkiye’yi adeta fiber ağlarla ördük. Türkiye’nin 81 ilini köşe bucak sararak, yatırım yapmadık yer bırakmadık. Fiber şebekemiz ile ulaştığımız hane sayısını son 2 yılda rekor düzeye eriştirerek, 5 milyonun üzerinde artırmayı başardık. Gururla söylemek isterim ki;Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı

Bu yazıda ilgileneceğimiz kısımları kırpmadan bu şekilde aktarabilirim.

Türkiye’de Kaç Kilometre Fiber Altyapı var?

Açıklamayı okuduğunuzda aklınızda soru işaretleri oluşmuş olabilir. Türkiye’de ne kadar fiber altyapı var diye soracağım bir senaryoda iki tane veri ile karşılaşıyoruz ancak hangi verinin efektif olarak günlük hayatımıza yansıdığını bilmiyor olabiliriz. Minik bir örnekle bunu anlatmaya çalışayım.

Bir kazak örmek istiyorsunuz ve bunun için ip satın alacaksınız. Önünüzde iki adet seçenek var ilk seçeneğiniz tek iplikten üretilmiş bir top yün, ikinci seçeneğiniz de ilk seçeneğinizden 24 kat daha kalın ama 24 kat daha kısa bir diğer top yün. İlk seçenek ile tüm gövdenizi kapsayacak şekilde bir kazak örebiliyorsunuz ancak ikinci top yün ile ördüğünüz kazak(!) süveterden hallice oluyor ve göbeğinize bile yetişmiyor. Yani elimizde sadece, yetişkin olmuş Türkiye’nin çocukken giydiği bir süveter var. Kalın ama her yere ulaşmıyor.

Türk Telekom’un 303 bin kilometre fiber internet alt yapısına sahip olduğu konusunda anlaştıysak devam ediyorum.

Türk Telekom’un sahip olduğu fiber altyapıyı artık biliyoruz ancak Türkiye’de genel durumun ne olduğunu anlamak için de BTK’nın yayımladığı 2019 3. Çeyrek raporunda ilgili kısıma bakabiliriz:

Türkiye'de toplam Fiber Ağ BTK

Peki buradan ne anlamamız gerekiyor?

Tek başına çıkarım yapması zor olabilir ancak bu verilerle karşılaştırma yapmak için daha fazla veri eklediğimizde kafamızda bir şeyler şekilleniyor.

Türkiye'de Fiber Altyapının Yıllara göre değişimi

Türk Telekom’un Yıllara Göre Fiber Altyapısı (Kasım 2019)

İnternet Abonelerinin aldığı hizmet dağılımı (Abone sayısı)

Bu verilerle birlikte durumun vahametinin biraz daha anlaşılmış olması gerekiyor. Her gün 2.000 kilometre fiber altyapının ağa eklendiğini iddia eden Türk Telekom geçtiğimiz yıldan bu yana hanesine sadece 20.097 kilometre yazabilmiş. Yani olması gerekenin 709.903 km gerisinde kalmış. Üstelik 24 hesabında dahi 10.319 km fire veriyor.

İyi, Kötü ve Çirkin

İlk sorumuza geri dönelim ve Murphy kanunlarına göre bu soruyu değerlendirelim.

Ben gerçekten bu sözün yerine getirilmesinin mümkün olduğuna inanıyorum, bu iyi kısım. Kötü ve çirkin olan kısımsa bu sözün harfi harfine gerçekleşme kapasitesinin olması. Sözü tekrar harfi harfine sahneye alalım ve ne demek istediğimi siz de anlayın.

“Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme sözü veriyoruz!”

Burada iki adet odak nokta var. İlki “Altyapısı olmayıp altyapı talep eden” kısmı. Dikkat ettiyseniz altyapı herhangi bir spesifik özelliğe sahip değil dolayısıyla adsl, vdsl vb. altyapısı olan haneler bu denklemden elenebilir. Buna altyapısı olup da portu olmayanlar da dahil. Yani hiç altyapısı olmayanlar kastediliyor olabilir.

İkinci kısım ise “Fiberi yaşadıkları sokaklara getirme” kısmı. Yine en kötü ihtimali düşünecek olursak FTTC bağlantının yapılacağı yani santrale kadar fiber sağlanıp devamında eski bakır kablolar ile internet hizmetinin sağlanma ihtimalinin kastedildiğini anlayabiliriz. Bu durumda da çakma fiber olan ancak ISS’ler tarafından fiber adı altında satılan bir xdsl türevi VDSL bağlantı yapılacaktır.

Böyle bir senaryoda hem hiç kimse yalan söylememiş oluyor hem de vaatler gerçekleşmiş oluyor.

Biraz paranoyak mısın ne?

Aslında evet tam olarak öyle gözüküyor ancak bürokrasi bunu gerektirir. Umalım ki sayın Ümit Ünal her bir kelimeyi hesaplamamış da samimi bir açıklama yapmış olsun.

Paranoyak olmakta haklı mıyım bir de ona bakalım isterseniz. Türkiye’nin fiberleşme sürecinde tüm suçlar Türk Telekom’un sırtında değil. Yine 25 Aralık 2019 tarihinde TELKODER başkanı Yusuf Ata Arıak yaptığı açıklamada “Bugüne kadar ‘fiber önemli değildir’ diyen bir kişi bile çıkmadı. Ancak 10 yıldır, 1 metre kazı izni alınamıyor. Artık ‘engeller nasıl kaldırılacak?’ sorusunun cevabını aramamız lazım” diye konuşmuştu. Gerek belediyeler, gerek devlet kurumları işin içine bürokrasi girince alternatif servis sağlayıcılara kazı izni sağlamadı. Bu bağlamda rekabet ortamı olmayan bir pazarın yerinde sayması oldukça normal bir durum.

Türkiye’de Fiber 5G için hazır mı?

Turkcell genel müdürü Murat Erkan da yaptığı açıklamada fiber sorununun 2020 yılında çözülmesini temenni ettiğini söyledi. Üstelik 5G’ye geçmek için hazırlanan Türkiye’nin bu geçişe hazır olmaktan epey de uzak olduğunu bu açıklamayla anlamış olduk. 373.000 km fiber altyapısı bulunan Türkiye’nin 5G’ye hazır olması için 1.000.000 km fiber altyapıya ulaşması gerekiyor. “Ne var canım, şimdiye kadar yatırım yapılmamış, gerekli yatırımlar yapılırsa bu değerlere ulaşılabilir” diyor olabilirsiniz. Gelin sizi Türkiye’nin internetinden sorumlu kurum olan BTK‘nın 5 yıllık stratejik planlarıyla şaşırtayım(!).

BTK 5 Yıllık Stratejik Plan Fiber

 

Umarım Türk Telekom beni tamamen şaşırtır ve müşterilerine yüksek kaliteli internet sağlamayı başarır. Sayın Ümit Önal’ın yönetimiyle hem müşteri hem de firma için verimli bir yıl geçirir. Vaatlerin gerçekleşmesi durumunda bu kadar olumsuz yazıya rağmen ilk başvuranlardan birisi de aylardır port bekleyen ben olacağım. Mutlu yıllar, umarım 2020 herkes için çok güzel geçecek bir yıl olur.

Etiketler

Ömer Alp Çapkın

Teknolojiyi, oyunları ve kedileri seven, dikkati çabuk dağılan bir yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu