DiziDizi İnceleme
Trend

The Witcher Çözümlemesi

Canavarlar, büyücüler ve kalabalık orduların olduğu bir dünyaya hoş geldiniz. The Witcher ansiklopedisi tadında bir yazı sizi bekliyor.

Geç olsun, güç olmasın; The Witcher ‘ı sonunda bitirdim. Andrzej Sapkowski’nin kitap serisinden CD Projekt Red tarafından oyunlara uyarlanan ve popülerliğini oyunlarıyla perçinleyen The Witcher , bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Netflix üzerinde yayınlanmaya başlayan dizisiyle live action dünyasına da merhaba dedi.

Canavarlar, büyücüler ve kalabalık orduların olduğu dünyada, Henry Cavill’ın canlandırdığı Rivialı Geralt’ın maceralarını izlediğimiz dizi genel olarak iyi geri dönüşler aldı. Peki The Witcher bende nasıl hisler uyandırdı? Gelin önce karakterlerimizi ve olayları inceleyelim.

Karakterler

Rivialı Geralt

Rivialı Geralt

Ak Kurt veya daha sonra edineceği lakabıyla Blaviken Kasabı olarak bilinen Witcher ‘dır. Aynı zamanda hikayemizin ana karakteri olur kendileri. Geralt, annesi Visenna tarafından çocuk yaşta Kaer Morhen’e bırakılır. Kurt Okulu’nda henüz dizide görmediğimiz Vesemir tarafından eğitilir. Geralt, adaylar üzerinde bitkilerle yapılan ve acı çektiren Ot Sınavı’nın yanı sıra zihinsel ve fiziksel bazı zorlu testlerden de geçmiştir. Acıya dayanıklılığını, hızını ve gücünü de bu testlerden sonra elde etmiştir.

Cintralı Aslan Yavrusu, Cirilla

Cintralı Aslan Yavrusu, Cirilla

Prenses Pavetta ve Erlanwaldlı Lord Urcheon’un kızıdır. Kül rengi saçları ve zümrüt yeşili gözleri ile dikkat çekicidir. Anne ve babası denizde kaybolduktan sonra babaannesi, Cintralı Dişi Aslanı, Kraliçe Calanthe tarafından büyütülür. Bu yüzden Ciri ve Calanthe arasında oldukça güçlü bir sevgi bağı bulunmaktadır. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra büyü gücüyle de dikkatleri çekmektedir. Gücünün hakikati ise bilinmemektedir. Kaderi, Witcher ile bağlantılıdır.

Vengerberglü Yennefer

Vengerberg’de ailesinin domuz ağılında yaşayan Yennefer, omurgasındaki deformasyon ile insanların alay konusu olan birisidir. Cadıların eğitimlerini aldığı Aretuza Akademisi’nin müdiresi Tissaia de Vries’in güçlü Kaos’u olan bir cadı aramak için Vengerberg’e gelmesi ile potansiyeli görülen Yennefer, Aretuza’da zorlu bir eğitimine alınır. İnsan bir anne ve yarı elf bir babanın kızıdır. Olağanüstü güzelliği ve üstün büyü yeteneği ile insanları kendine hayran bırakan Yennefer, güzelliğini kazanmak için can verme hakkından vazgeçmiştir. Witcher Geralt’ın ise gerçek aşkıdır.

Cintralı Dişi Aslanı, Kraliçe Calanthe

Pavetta’nın annesi, Ciri’nin babaannesidir. Babasının ölümünün ardından 14 yaşında tahta çıkan Calanthe, sadece 1 yıl sonra Nazair ordusunu Hochebuz Savaşı’nda bozguna uğratarak Dişi Aslan lakabını alır. Kısa bir süre sonra ilk kocası Ebbingli Kral Roegner ile evlenir ve Pavetta’yı doğurur. İlk kocasının ölümünden sonra ikinci evliliğini Skellige’li bir adam olan Eist Tuirseach ile yapar.

Dandelion

Geralt’ın her ne kadar hoşuna gitmese de seyahatlerinde yanından ayrılmayan ozandır. Witcher ile bazı canavar avlarına katılmıştır. Geralt’ı halka tanıtmak için şarkılar yazar. Her zaman en iyi kıyafetleri giyer ve kadınları etkiler. Dandelion’un kellesini almak isteyen kocalar ise asla eksilmez.

Hikayeyi Etkileyen Olaylar

Şaşırma Hakkı

Hikayemizin aslında başlamasına sebep olan olaydır kendisi. Şaşırma Hakkı‘nı açıklamak gerekirse, The Witcher evreninde yazılı olmayan bir kuraldır. Bir kişi, başkasının hayatını kurtardığında hayatı kurtaran kişi borcu almak için “Şaşırma Hakkı”nı seçebilir. Bu hak sayesinde hayatı kurtarılan kişinin haberi olmadığı bir eşyası, mirası ya da çocuğu borçlu olduğu kişiye bağlanır. Borcun kabul edilmemesi ise büyük felaketlere sebep olur.

The Witcher dizisinde ise Geralt, Ciri’nin babasının hayatını kurtarır ve ondan borcunu Şaşırma Hakkı ile ödemesini ister. Burada borcun karşılığı Ciri’dir. Geralt’ın bu borcu kabul etmeden gitmesi ise Cintra’nın kabusu olacaktır.

Yennefer’in Dönüşümü

Elf kanını herkesten saklayan Yennefer, bunun rektör Stregobor tarafından öğrenilmesi ile geri plana çekilir. Planlandığı gibi Kral Virfuril’in yanına Aedirn’e Yennefer yerine Fringilla gönderilir. Bunu öğrenen Yennefer, Tissaia’nın emirlerine karşı gelerek büyücü Giltine gider. Büyücüden kendisini anestezi kullanmadan dönüştürmesini isteyen cadı, bunun için daha sonra tedavisini arayacağı bir bedel öder; hayat verme yetisini kaybeder.

Son Dilek

Geralt ve Dandelion, göl kenarında eski bir Amfora bulurlar. İkilinin girdiği tartışmada Amfora kırılır ve cin serbest kalır. Cinin serbest kalışı ise Dandelion’u yaralayıp, ölümle burun buruna getirir. İhtiyaçları olan tek cadının Vali’nin evinde tutsak olduğunu öğrenen Witcher, cadının Vengerberglü Yennefer olduğundan habersiz bir şekilde ozanı kurtarmak için Vali’nin evine gider.

Can verme hakkını yeniden kazanmak için her türlü yolu deneyen Yennefer, cinin son dileğini kendisi için kullanmak ister. Geralt, Yennefer’in planını fark eder fakat güzel cadı onu uzaklaştırır. Yennefer’in bilmediği şey ise dileklerin Dandelion’a değil, Geralt’a ait olduğudur. Witcher’ın son dilek hakkını cadıyı kurtarmak için kullanması ile ikilinin kaderleri birbirine bağlanır.

Ejderha Avı

Cinin son dileği sonrasında birbirine bağlanan Geralt ve Yennefer, Caingorn Dağları’nda tekrar karşılaşır. Kral Niedamir’in duyurduğu ‘Ejderha Avı’nda tekrar karşılaşacak ikili ve Dandelion, acı gerçeklerle yüzleşir.

Kimliğini gizleyen ve yıllardır efsane olarak sunulan Altın Ejderha, Borch kılığında av boyunca yanlarında kalır. Geralt ve Yennefer, ölmüş Yeşil Ejderha’nın ganimetini yağmacılardan korur. Av sonunda Borch, ikilinin neden birbirine bağlı oldukları gerçeğini açıklar. Yennefer ve Borch, Geralt’a kaderine sırt dönmemesini öğütler. Bu öğütler Witcher’ı Cintra yollarına, sürpriz çocuğunu almaya düşürür.

Cintra’ya Dönüş

Kaderinden kaçan Geralt, maceraları boyunca aldığı öğütler sayesinde Cintra’ya geri dönmüştür. Kaderini kabullenip, onu korumak isteyen Geralt, Calanthe’nin tuzağına düşer

Sürpriz çocuğunu almaya gelmişken kendini Cintra’nın zindanlarında bulan Witcher, Nilfgaard’ın saldırısının ortasında kalır. Kraliçe torunu için en iyi seçeneğin zindandaki Witcher olduğunu anladığında ise çok geçtir. Geralt zindandan kaçmıştır. Calanthe, Ciri’ye Geralt’ı bulması konusunda öğüt verir ve kız Fareçuval ile güvenilir Sir Lazlo’yla birlikte kaçırılır.

Sodden Tepesi Savaşı

Aretuza’da yapılan toplantının ardından bir grup büyücü Sodden Tepesine giderek Nilfgaard’a karşı savaşa hazırlanır. Bu grubun içinde Triss, Sabrina, Vanielle, Vilgefortz, Tissaia ve Yennefer bulunuyordu. Büyücülerin savaşa karışması hiçbir zaman adil olmasa da, Nilfgaard ve Fringilla’nın karşısında kimse duramıyordu.

Yennefer’in Kaos’unu kullandığı ana kadar büyücüler savaşı kaybediyorlardı. Güzel cadı, yaydığı alev dalgası ile Nilfgaard’lı askerleri kül etmiştir.

Beklenen Kavuşma

Ciri, yeni ailesine alışmaya çalışırken aklında sadece Witcher’ı bulmak vardır. Geralt ise gulyabaninin açtığı yaradan sonra halüsinasyonlar görür. Zola Ciri’yi, Yurga ise Geralt’ı bulur.

Geralt çiftin evine vardığında Ciri çoktan kaçmıştır. Isırıktan sonra hala halüsinasyon gören Geralt, ormana kaçar. Geralt’ın aradığı Yennefer’dir fakat onu ormanda bekleyen kaderidir; Ciri.

İyisi ve Kötüsü ile The Witcher nasıl olmuş?

Witcher 3: Wild Hunt’a 100’den fazla saatini harcamış birisi olarak, dizinin duyuruluşu beni çok fazla heyecanlandırmıştı. Bu heyecanım, cast duyurulduğunda yerini biraz burukluğa bıraktı diyebiliriz. Henry Cavill hariç kafamdaki karakterleri karşılayamayan, bana göre zayıf olan bu cast seçimleri, zaten pek çok kişinin de tepkisini çekti. Özellikle oyunlarda gördüğümüz ve güzellikleriyle ön plana çıkan Yennefer ve Triss gibi karakterlerde yapılan seçimler beklentilerimi asla karşılamadı. Diziyi izlerken Yennefer’e alışmak uzun sürmedi fakat Triss Merigold hala benim için büyük bir hayal kırıklığı.

Bu güzel yanlarla beraber dizinin içinde bulunduğu evreni, bu evrene yabancı insanlara tanıtma konusunda eksik kaldığını düşünüyorum. Dizinin genelinde Witcher evrenine has şeylerin açıklanması zahmetine pek girilmediğini fark ettim. Bu yeni izleyiciyi biraz zorlayabilir ama yine de The Witcher kesinlikle kendini izleten bir yapım.

Karışık zaman çizgisi ve yer yer ağır tempo kimi izleyiciyi ‘bayma’ potansiyeli gösterirken, aslında karakterlerin bu sağlam atılan temellerinin ilerleyen sezonların daha ilgi çekici olacağına dair bir işaret olarak da alabiliriz. Dizinin 7 sezon olarak planlandığını biliyoruz. Eğer dizi planlandığı kadar sürebilirse, ki o potansiyeli görüyorum, her sezonda daha da kalitesinin artacağını düşünüyorum.

Eğer siz de diziyi izlerken “neresi buralar?” diye düşündüyseniz, sizi The Witcher ada haritasını gezmeye davet ediyorum… The Witcher’ın ikinci sezonunun 2021’de döneceğini de hatırlatarak, sizleri Dandelion’un günlerce dilimize takılan şarkısıyla baş başa bırakıyorum.

 

Kaynak
Witcher MapFandom
Etiketler

Şevval Ceylan

Dizi, film izlemekten ve oyun oynamaktan hoşlanan, kahramanı Captain America olan bir genç kız...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu