OyunOyun Haberleri

The Last of Us Part II Nasıl Olmuş?

Eurogamer, beklenen The Last of Us Part II oyununu 2 saat boyunca oynama imkanı buldu.

Sony‘nin uzun zamandır beklenen devam oyunu The Last of Us Part II, geçtiğimiz günlerde Sony’nin State of Play gösterisinde 3 dakikalık sinematik bir videoyla karşımıza çıktı ve bu videoyla çıkış tarihini 21 Şubat 2020 olarak açıkladı. Konuyla ilgili sitemizdeki habere ve haberdeki videoya da buradan ulaşabilirsiniz

Peki Eurogamer’ın 2 saat boyunca deneme fırsatı bulduğu The Last of Us Part II oyunu hakkında gözlemleri neler? Oyun neyi çok iyi başarıyor? Şimdi,oyun hakkında herhangi bir spoiler vermeden bunlardan bahsedeceğiz.

the-last-of-us-2-gif-basekeepers

Olması gerektiği gibi, The Last of Us gibi hissettiriyor

Martin Robinson, öncelikle bu oyunun önceki oyun gibi hissettirdiğini, beklentinin oyuna gelecek yeniliklerden ziyade çok sevilen hikayesinin devamı olması gerektiğini ve öyle olduğunu söylüyor. Bu oyun dünyasına ve karakterlerine sadık kalıp yatırımını o noktaya yapıyor, yani The Last of Us Part II ‘den beklentimiz oynanışa büyük yeniliklerin getirilmesi olmamalı.

Köpekler her şeyi değiştiriyor

Oyundaki bir yenilik köpeklerin dahil olması. Köpeklerin gizli ilerleme kısmına kokumuzu takip edebilmeleriyle bir tempo getirdiği belirtiliyor. Ayrıca karşılaşmak istemeyeceğinizi ve korkulu rüya gibi oldukları da söyleniyor.

the-last-of-us-2-zombie-bow
Sahipleriyle beraber gezen, bazen baş belası olan köpekler.

Ayrıca köpekleri vurmak da kesinlikle hoş hissettirmiyor. Bu eylemin genel olarak hoş olmamasının yanı sıra her köpeğin eşlik ettiği birinin yani sahibinin olması, siz onun köpeğini vurduğunuzda bu kişinin verdiği tepkileri görmek de bu kötü hissi arttıran etkenler arasında. NPC’lerin kendi yaşamı ve duyguları olduğunu hatta ve hatta aralarında sohbet ederken kendi isimleri olduğunu ve birbirlerini bu isimlerle çağırdıklarını bu kısımda fark ediyoruz.

Basın 2 parçalık bir demo oynadı

Basına verilen 2 parçalık demonun ilk kısmı E3 2018’de yayınlanan fragmanda gösterilen danstan bir gece sonrasında geçiyor. Dar bir yoldan atla yavaşça geçerken Ellie’nin arkadaşıyla muhabbetine şahit olunuyor ve karlı havayla beraber bu kısım Red Dead Redemption 2 havası veriyor. Martin Robinson bu kısımda çiftin arasındaki etkileşimin Naughty Dog‘un tüm oyunlarında olduğu gibi gerilimli olduğunu söylüyor.

Demonun ikinci kısmı, oyunun ilerleyen kısımlarında ve Ellie’nin intikam kararı aldığı zamandan sonrasını gösteriyor. Bu kısım daha çok kombat ağırlıklı ve oyuna gelen yeniliklerin daha çok görüldüğü belirtiliyor. Bir yenilik eğilmenin dışında yatarak hareket etmenin de getirilmiş olması. Bu, gizlilik kısmında oyuna çeşitlilik sağlıyor. Efektlerde de süslendirmelerin çok olduğu belirtiliyor.

Ellie üzerinde her zaman bir bıçak taşıyor ve bu da gizli gidilen kısımlarda sessizce düşmanları indirmek için bir seçenek. Dodge yani düşmanların hamlelerinden sıyrılmak için de ayrı bir tuş var ve kendine has bir koreografisi olduğu belirtiliyor.

The Last of Us Part II ‘de zorluk isteyen, istediğini alacak

Seviyeler arasındaki farklar bu oyunda çok daha geniş ancak Seattle’ın varoşlarında büyük, geniş ve açık bir oyun alanında gizliliği bunu avantajına kullanabiliyorsunuz. Yani sınırlı cephanenizle ve silahlı düşmanlarınızla, gerçekten zorlayan bir deneyim yaşamanız olası.

Yazının son kısımlarında oyunun yapay zekasının gerçekten çok iyi olduğundan bahsediliyor. Hatta ve hatta karşımızdaki düşmanların birbiriyle sesli iletişime geçip uyum sağlamaları karşınızda gerçekten insan varmış hissini veriyor.

Tüm bu yüksek beklentilerin üstüne, Naughty Dog gerçekten bu beklentileri karşılamayı başarabilen bir firma. Martin Robinson düşünceli ince detaylar bulunan sağlam bir oyunun karşımızda olduğunu belirterek yazısını noktalıyor.

Eurogamer sitesindeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu