OyunOyun İncelemeleri

The Last Of Us 2 Neden Kötüydü?

Birincisi baş yapıt olan The Last Of Us neden hayal kırıklığı yarattı?

14 Haziran 2013’te bir başyapıt oyun dünyasına adımını attı: The Last Of Us… Oyun Playstation 3’e özel bir yapım olarak çıkış yaptı. Başlıca oyun inceleme sitelerinde tam puan alırken, insanların oynayabilmek için Playstation aldığı oyun olarak tarihe geçti. Muhteşem ve yenilikçi oynanış tarzı ve döneminin çok üstünde grafik kalitesinin yanında kızını kaybetmiş bir baba olan Joel ve virüsün yayıldığı dünyada belki de tek bağışıklık sahibi olan bir kız Ellie’nin yolculuğu, ilişkilerinin zamanla baba kız ilişkisine dönmesiyle herkesi etkileyen müthiş bir senaryoya sahipti. Daha sonrasında oyunun yapımcısı ve senaristi Neil Druckmann devam oyununu duyurdu. İlk oynanış videosu yayınlandığında herkes gerçekçiliğine ve dövüş dinamiklerine hayran kaldı. The Last Of Us 2 bu sene çıkış yaptı ve sonuç tam bir hüsran oldu. Bunun sebepleri, oyunun artıları ve eksileri nelerdi? İlk oyundan eksiklikleri ve farklılıkları neler? Bu incelememde bu soruları yanıtlayacağım.

Öngörülebileceği üzere bu yazı The Last Of Us Part 2 hakkında spoiler niteliği taşıyan yorumlar içermektedir.

Harika Oynanış ve Ortam

İncelemelerde başlıklar altında oyunun eksilerini ve artılarını değerlendiriyorum. Maalesef bu başlık altında kusurları değerlendirmekte bir konu hariç çok zorlandım. Aynı ilk oyundaki gibi, döneminin çok üstünde, çığır açan oynanış ve grafik dinamiklerine sahip,  oyuncuya oyunun ortamını yaşatan ve içinde kaybolmasını sağlayan bir başyapıt. Naughty Dog‘un bu konudaki üstünlüğü zaten çok bariz. The Last Of Us 2 oyununda da bu başarısına bence devam etmiş. Tabii ki bir FPS oyunu olmadığı için uzak dövüşler sizi tatmin etmeyebilir ama uzaktan bir mermi yediğinizde veya yakın dövüş anında bir hasar aldığınızda hasarı maksimum seviyede hissetmenizi sağlıyor. Aldığınız darbeyi adeta yaşıyorsunuz. Yakın dövüş koreografileri çok çeşitli ve tatmin edici. Ölüm animasyonlarının fazlasıyla acımasız ve gerçekçi olması oyunun içine çeken başka bir unsur. Oyunun ortamı karanlık havasıyla gerilimi en üst seviyede yaşamanızı sağlıyor. Bulunduğumuz şehirlerin, binaların durumu bir kıyamet sonrası dünya nasıl olurdu sorusunun en yakın cevabı. Ve ilk oyundan farklı olarak düşmanlarımızın ölürken veya aldığı bir hasardan dolayı çıkardıkları sesler çok etkileyici ve gerçekçiydi. Troy Baker ve Ashley Johnson seslendirmeleriyle yine muhteşem bir performans sergiledi. Joel’in efsane sesini ilk duyuşumuzda tüylerimiz diken diken oldu.

Kusurlardan bahsedecek olursak, dediğim gibi biri hariç büyük bir hata bulmak çok zor. Ancak çok fazla rahatsızlık vermese de oyunda birkaç kusur var. Bunlardan birincisi ilk oyunda olduğu gibi loot sorunu. Oyunu kolay olması yerine belli bir zorlukta oynamak istediğinizde ciddi bir loot kıtlığıyla karşılaşıyorsunuz. Bu oyun zorlaştıkça sinir bozucu olabiliyor. Bir diğeri ise yine ilk oyundaki gibi yapay zeka. İlk oyunda hep düşmanlarımızın hem de dostlarımızın yapay zekası çok tatmin edici değildi. Bu oyunda ilerleme var ama ikinci oyun artık yeni nesil bir konsol oyunu ve dönemi ilk oyuna göre çok ilerde. Bu konuda daha fazla gelişim görmek isterdim. Ve asıl gelelim tüm oyuncuların dişlerini sıkarak oynadığı bölüme. Buna oynanışta da yer vermek istedim çünkü Abby adlı karakterimizle 4-5 saat boyunca bir oraya bir buraya devamlı gezi halindeyiz. Zaten içleyemediğimiz bir karakterle oynanışta bu kadar boş zaman ayırmak bende oyunu kapatıp bir daha açmama isteği uyandırdı. Bu konuya asıl oyunun hikayesinde değinmek istiyorum.

Oyunun Hikayesi

İlk oyunun sonunda Joel, Ateşböcekleri’ni bulmuştu ve Ellie’nin ölümüne sebep olacak ama salgına karşı aşı üretilmesini sağlayacak olan ameliyattan onu kurtarmıştı. Ellie’ye onun gibi birçok bağışıklı insan olduğunu ama bu durumun aşı üretmediğini söylemişti ve beraber kardeşi Tommy’nin yanına, Jackson’a geri döndü. İkinci oyun buradan başlıyor. Yıllar geçmiş, Ellie büyümüş, Joel ise yaşlanmıştır. Jackson’da tehditlere karşı grup halinde devriyeler dolaşmaktadır. Tommy ve Joel devriye çıktığı bir gün hastalıklılarla karşılaşan ve ölümün kıyısında olan henüz tanışmadıkları Abby ile karşılaşırlar ve ona yardım ederler. Üçü beraber kaçtıktan sonra Abby onların kim olduklarını bilmeden arkadaşlarıyla beraber konakladığı eve getirir.

Tanıştıktan sonra ise işin rengi değişir. Abby ve arkadaşlarının orda olma sebebi Joel’i bulmak ve intikam almaktır. Çünkü grubun çoğunluğu Ateşböcekleri üyesiyken, Abby ise Joel’in ameliyathanede öldürdüğü doktorun kızıdır ve babasının intikamını almak istiyordur. Tommy’i bayıltıp, Joel’i önce dizinden vurup, sonrasında öldüresiye döverler. Joel ve Tommy’nin uzun süredir kayıp olduğunu fark eden Ellie onları aramaya koyulur. Bulduğunda ise çok geçtir ve Abby Joel’i Ellie’nin gözü önünde öldürür. Bundan sonra Ellie intikam için Abby’nin peşine düşer ve oyunun asıl hikayesi bundan ibarettir.

Rezaleti Sağlayan Sebepler

Neil Druckmann çok ciddi bir riske girdi. Senaristler veya yapımcılar devam filmlerinde veya oyunlarında genellikle ilk oyun ve filmlerde sevdiğimiz detayları kullanarak, tekrarlayarak garantici bir yola girerler. Neil Druckmann bu klişeden uzaklaşmak istedi ve bize yepyeni bir oyun, tamamen farklı bir hikaye yaşatmak istedi. Aslında takdir edilesi ve cesurca bir tercih. Ama maalesef rezalet bir şey çıktı ortaya. Keşke bu risk tutsaydı ve biz de memnun kalsaydık.

Öncelikle hikayede bize ilk oyunu sevdiren sebeplerden bahsetmek isterim. Henüz oyunun başında Joel’un kızını kaybetmesiyle zaten Joel ile bir duygu bütünlüğü sağladık ve karakterle birleştik. Daha sonra Ellie ile başlayan uzun yolculukla ilişkilerinin gelişimi, birbirlerini sevme, baba kız gibi olma sürecini yaşadık ve bu süreç çok keyif verdi. Ellie’yi artık ölen kızının yerine koyması ve zaman zaman eğlenmeleri aslında bizim oyundan çok Joel ve Ellie’ye hayran kalmamızı sağladı. Birçok oyuncunun oyunu sevmesindeki ana sebebi bu iki karakterdi.

Bu oyunda Ellie ile daha fazla vakit geçireceğimiz oyun çıkmadan belliydi. Ancak Joel’la bu kadar ayrılmaları ve Joel’un erken ölümüyle sadece flashbacklerde yer alması hayal kırıklığı yarattı ve beklentiyi karşılamadı. Bu anlaşılabilir bir tercih olabilirdi fakat şu Abby meselesi varken pek de anlaşılır bir tercih olmadı. Joel’un ölümüyle intikam yemini eden Ellie ile öfkeli ve gözümüz dönmüş bir şekilde kese kese, vura vura ilerliyoruz ve bu da ilk oyunda sevdiğimiz ve bu oyunda aradığımız duygunun karşılığını yaşatıyor. Oyunda öyle bir an oluyor ki saçmalıkların başladığı ilk an. Bir anda Ellie intikamdan vazgeçiyor ve o gözü dönmüş intikamcı kız usul usul Jackson’a geri dönmeyi kabul ediyor. O an herkesin aklından geçen eminim ki ”Biz o zaman bu kadar adamı neden öldürdük?” sorusu olmuştur. Zaten tüm oyun boyunca Ellie, Joel’un yalanını öğrendiği için ona kötü davranarak gözümüzden bir hayli düşüyor.

Abby Meselesi

Ve hayatımıza Joel’in katili olan Abby adlı yeni bir ana karakter katılıyor. Ne Joel, ne de Ellie varken gereksiz ve sıkıcı bir 5 saatlik Abby güzellemesi görüyoruz. Bu sürenin her dakikası “Bu kim ve şuan ne yapıyoruz?” dedim kendi kendime. Aslında burada Neil Druckmann diyor ki: ”Bakın siz Joel ve Ellie seviyorsunuz ama, Abby Joel’u öldürse de aslında çok iyi kız, aslında haklı bak babasını öldürmüş Joel. Şöyle de güzel hikayesi var”. Bir de Joel ve Ellie ile aynı duyguları yaşatmak için Abby 1 gün beraber takıldığı kızları kız kardeşi gibi sevmeye başlıyor ve onları kurtarıyor. Biz Joel ve Ellie ile bütün ülkeyi 1 senede dolaştık. Oyunu oynarken kendimi, “Bu kız Joel’in katiliyken, nasıl ilk oyunla aynı hissi yaşatabilir?” diye sorarken buldum. Açıkçası oyunda Joel’den çok Abby görmemiz en büyük hayal kırıklığı.

Dahası oyunda ‘boss fightlar’ ile ilgili akıl almaz bir saçmalık var. Oyunda toplamda 3 adet boss fight bulunmakta ve biz bunlardan 2 tanesini Abby ile oynuyoruz. Hem de biri Ellie’ye karşı! Oyunun son iki saatinde Ellie intikamdan vazgeçtikten sonra, sevgilisi Dina ile sessiz sakin bir hayata geçiyor. Yine de Joel’i unutamıyor. İntikam için yeniden yollara çıkıyor. Abby’yi yeniden buluyor ve final bossunu Ellie ile Abby’ye karşı yapıyoruz. Denizde dövüşüyorlar ve tam Ellie Abby’yi boğarak öldürecekken ona acıyor ve gitmesini söylüyor. Yani tüm oyunda yetmezmiş gibi bir de tüm saçmalıkların özetini son 2 saat bize bir daha yaşatıyorlar.

Oyunda bir kaç güzel an da var tabii ki. Flashbacklerde Joel’in Ellie’ye hediyesi, gitar çalmayı öğretmesi içimizi ısıtan anlardı. Ancak sonunda Joel’un gerçekleri söylediği sahne, partide çıkan tartışmada Joel’un Ellie’yi korurken Ellie’den azar işitmesi ve en sonda Joel’un Ellie’yi kurtarması hakkında “Tanrı bana o an için ikinci bir şans verseydi aynı şeyi tekrar yapardım” demesiyle gözlerinin dolması bizim de yüreğimizi burkan ama kaliteli sahneler olarak oyunda yer aldı.

Kampanya veya Propaganda Yok!

The Last Of Us ilk oyunda The Left Behind adlı bir eklenti paket ile beraber geldi. Ve bu eklentide Ellie’nin, eşcinsel bir kız olduğunu öğrendik. İkinci oyundan ilk oynanış videosu geldiğinde Ellie’nin kız arkadaşı Dina ile öpüşmesi, daha öncesinde fizik olarak irice (Abby) bir kadının fragmanda yer alması trans bir kadın olduğunu düşündürerek ciddi ama bence gereksiz tartışmalara yol açtı. Bu iki faktörle oyunun başlı başına bir LGBT kampanyası olacağı tartışmalarını getirdi. Öncelikle Abby trans olmayan bir kız. Özellikle babasının ölümünden sonra ciddi bir eğitim alarak kas yapmış bir ablamız. Yüz hatlarından ve önceki hallerinden bu anlaşılıyor. Ellie ve Dina ise evet, eşcinsel bir birliktelik yaşıyor ve abartacak hiçbir durum yok. Her dizide, her filmde ve gerçek hayatta, hayatımızda olan bu durumun bir video oyununda olması da gayet normal karşılanmalı ve bir yere çekilmemeli.

Son olarak The Last Of Us hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan biri, belki de en iyisiydi. Birçok oyuncunun da hayranlıkla oynadığı bu oyun çok büyük potansiyellere sahip devam oyunları için müthiş bir temeldi. Ama devam oyunu olan The Last Of Us Part 2 ile bu potansiyel maalesef harcandı. Bundan sonra eğer bir devam oyunu gelirse büyük bir önyargı olacağı ve önceki gibi büyük beklentiler olmayacağı kesin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu