OyunOyun İncelemeleri

My Friend Pedro – Tavadan Mermi Sektirme Oyunu

Bugün size yeraltında yaşayan, ellerinde kılıçlar ve kalkanlarla size “Noob” diyen gamerları havalı bir şekilde (örneğin tavadan mermi sektirerek) öldürdüğümüz bağımsız aksiyon-macera oyunu My Friend Pedro ’dan bahsedeceğim. Öncelikle oyunun yayıncısının Devolver Digital olduğunu belirtmeliyim. Bağımsız oyunlarla arası iyi olanlar kendilerinin yayınladığı Hotline Miami, The Messenger, Broforce ve Katana Zero gibi başarılı oyunlarından haberdardır.

Yaratıcılık senin elinde

My Friend Pedro, 2 boyutlu bir oyun olmasına rağmen eğlenceli, oynayana John Wick hissi veren bir shooter-aksiyon oyunu. Oyunun asıl olayı arkada elektronik müzik çalarken önüne gelen herkesi farklı şekillerde öldürmek. Kaykayla hareket edip havalı bir atlayış yapabilir, atlayışını taklayla devam ettirip zamanı yavaşlattıktan sonra eline aldığın çift silahla birden fazla düşmanını indirebilirsin. Genelde yaptığımız şey de bu ve bunun gibi farklı kombinasyonlar. Çift tabanca, çift micro-smg, pompalı tüfek veya keskin nişancı tüfeği gibi silahlarda çeşitlilik sunmuş oyun. Tavayı tekmeyle havaya atıp tavadan mermi sektirmek, basketbol topunu veya bıçağı tekmeyle düşmana yollayarak öldürmek gibi yaratıcı ve farklı şekillerde düşmanlarını alt etmek de buna renk katıyor. İşin kısası, bu konuda yaratıcı olmak senin elinde ve aslına bakarsan çok da zor değil.

my-friend-pedro-shooting
“Havalı bir şekilde” derken yalan söylemiyordum.

Aynı şeyleri yapmak sıkar mı ?

Oyun bölüm mantığı ile ilerliyor, bölümlerin sonunda tamamlama süren, yaptığın kombolar ve ne kadar hasar aldığına bağlı olarak bir puanlama yapılıyor. İşin bu kısmını göz önüne alınca bu bölümlerin tekrar oynanabileceğini söyleyebiliriz. Bu bölümlerin kendi içinde tekrar eden yanları var ancak My Friend Pedro‘da farklılık yaratacak bazı bölümler de oluşturulmuş. Hayal dünyasında vida sıkıştırmak, motorla kovalanırken çatışmaya girmek ve yüksek bir yerden serbest düşerken havada düşmanlarla çatışmak gibi yaratıcı ve farklı bölümler oyunda aralara serpiştirilmiş ve sizi sıkmamayı başarıyor.

my-friend-pedro-down-fallmy-friend-pedro-motorcycle

Bölüm sonlarındaki hoş bir detay da yaptığınız en şık hareketin “highlight” olarak gösterilmesi ve bunu .gif formatında kaydedip tweet olarak atabilmek.

Tek istediğimiz aksiyon

Hikayesi zayıf ve buna yoğunlaşmamayı tercih ediyor. Ara sahneler bulunsa bile çok kısa birkaç diyalogla geçiyor ve kendimizi tekrar aksiyonda buluyoruz. Bazen muz arkadaşımız Pedro’yla diyaloglarımız oluyor ve Pedro bizi başkalarını öldürmemiz için gaza getiriyor. Bu diyaloglarda oyunun mizah anlayışı dikkatimi çekti ve güldüren küçük şakalar da oyunun güzel detaylarından biri. Hikaye sonunda şaşırtıcı etki yapabilecek bir olay var ancak pek de etkileyici değil. Sonuç olarak zaten bu oyundan beklentiniz saf aksiyon olmalı.

my-friend-pedro-action-basekeepers

Bana göre zayıf yönleri hikayesiyle sınırlı değil, bölüm tasarımları güzel olsa da sanat tasarımı beni etkilemedi. Oyundaki kan ve ateş etme  efektleri gözüme hoş gelmedi. Bazı insanların “güzel bir ekleme” olarak yorumlayacağı bir şey oyunun sonunda platform öğelerinin oyuna dahil olmasıydı. Ben bulmaca türü oyunları seven birisi olmama rağmen oyun sonlarındaki bulmacaların hem başarısız hissettiren hem de aksiyonu baltalayan bir detay olduğunu düşünüyorum.

Sonuç : Farklı bir deneyim.

Steam’de 32 TL olan My Friend Pedro, farklı bir aksiyon deneyimlemek isteyen oyunculara tavsiyem. Fiyatı çok yüksek değil ama birkaç saat süren bir oyun olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. İndirimler geldiğinde değerlendirmek de mantıklı bir seçenek olabilir. GameSpot kanalından yayınlanan 14 dakikalık oynanış videosunu izlemek için : My Friend Pedro – 14 Minutes of S-Rank Gameplay

Genel Notum : 7/10

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu