FilmFilm İnceleme

Savaş Tutkunlarının Mutlaka İzlemesi Gereken Film: 1917

2020 ödül törenlerine damga vuran filme bir bakış

Merhaba, sevgili Basekeepers okuyucuları bugün sizlerle  gerek  çekim tekniği olarak gerekse aldığı ödüllerle adını sıkça duyuran bir Sam Mendes imzasını inceleyeceğiz. Eğer siz de Dunkirk, Fury, Saving Private Ryan  tarzındaki savaş filmlerini seviyorsanız; yoğun savaş atmosferi ve bu yoğunluğa bezenmiş detayları ile izleyici karşısına çıkan 1917 filmini gelin bir de birlikte ele alalım.

1917 behind the scenes basekeepers
Yönetmen Sam Mendes, etkileyici bir film ile izleyici karşısına çıkıyor.

American Beauty, Road to Perdition, Skyfall gibi başarılı filmlerle izleyicinin karşısına çıkmış olan Sam Mendes, bu sefer I. Dünya Savaşı sırasında iki İngiliz askerinin, arkadaşlarını ölüme götürecek olan zorlu operasyonu durdurması için zamanla yarıştığı 1917 filmini savaş tutkunlarının karşısına çıkarıyor .Toplam 19 ödül almış olan bu başarılı filmde Mendes’e, sektörde Christpoher Nolan‘ın kurgucusu olarak ünlenmiş Lee Smith ve görüntü yönetmenliğinde kendini kanıtlamış 71 yaşındaki Roger Deakins eşlik ediyor.

Filmin Yıldızları

Oyuncu Kadrosuna gelecek olursak; Captain Fantastic filmiyle genç yaşında kendini kanıtlayan George MacKay  ile Game Of Thrones dizisinde Tommen Baratheon rolünü canlandıran Dean-Charles Chapman filmin başrolünü canlandırıyor. Yine aynı diziden Robb Stark rolüne hayat vermiş Richard Madden ile sayısız pek çok eserden tanınan Benedict Cumberbatch ve Andrew Scott  gibi deneyimli isimler bu filmde diğer yan rollerde görev alıyor.

1917 basekeepers
Filmin başrollerinde Dean Charles Chapman ve George Mackay yer alıyor.

Kamerada Ustalık

Gelelim 1917‘nin çekim tekniğine; film boyu Sam Mendes, ‘One Shot’ çekim tekniğini kullanmıştır. Peki nedir bu teknik? One Shot tekniği, isminden de anlaşılacağı üzere tek çekim yani tek plan yöntemi demektir. Biraz daha açacak olursak, yönetmen Sam Mendes bu filmde tek kamera veya tek kamera kullanılmış gibi gözüken çekim hileleri kullanmıştır. Filmdeki sahnelerde herhangi bir kesim bulunmamaktadır. Daha önce bu teknikle çekilen Timecode, Birdman, Russian Ark, La Casa Musa gibi yapımlarda da olduğu gibi 1917’nin bu teknikle çekilmesi seyir zevkini yükseltiyor.

Filmde beni en çok etkileyen şeylerden biri diğeri de set tasarımı oldu. Senaryoda geriye dönülen bir nokta olmadığı için hem oyuncular için hem de kameramanlar için açılan hendekler filmin kesilmeden aktarılmasını kolaylaştırmış gibi duruyor. Yine de savaş sahnelerinin zorlukları yok değil. Özellikle de yönetmenler gece savaş sahnelerinde epey bir zorlanmış. Bu zorluğun üstesinde ise eski usul yöntemler ile gelinmiş. Aşağıdaki videoda görmüş olduğumuz gibi sahnedeki işaret fişeğinin ortamı aydınlatması, sahneden önce bir maket üzerinde denenmiş. Böylelikle hangi tarafa gölge hangi tarafa ışık düşeceği hesaplanmıştır.

Sonuç olarak 1917; sayısız adaylıklarla katıldığı 2020 ödül törenlerinden En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı, En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, Bafta En İyi Film Ödülü gibi toplamda 19 ödülü alarak başarısını bir kez daha kanıtlamış bir filmdir. Eğer savaş filmlerini seviyorum, tarihe de az çok ilgim var diyorsanız bu film tam size göre. Güzel bir pazar günü geçirmeniz için ben bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum. Basekeeper takipçileri, ilk yazımla şimdilik benden bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu