FilmFilm İnceleme

Polisiye Filmlerde Özlenen Tat: Knives Out

Gizemli bir ölüm , sorunlu bir aile, işinde usta bir dedektif , nostaljik tarzda bir polisiye... Daniel Craig , Chris Evans , gibi önemli isimleri kadrosunda bulunduran Knives Out filmini, artılarıyla eksileriyle sizler için inceledik.

Agatha Christie, Sir Arthur Conan Doyle gibi yazarların öncüsü olduğu, “Katil kim?” sorusunu merkezine alan polisiyeleri özleyenlerdenseniz, doğru adrestesiniz. Bildiğiniz gibi polisiye türündeki filmler, uzun yıllardır beyaz perdede sıkça yer alıyor. Sinemanın evrimleşmesine paralel olarak, polisiye türündeki filmler de zaman içerisinde değişti. Geçmişten günümüze yaklaştıkça, gerilim teması bu filmlerin vazgeçilmezi haline gelir oldu. İşte böyle bir ortamda, nostalji kokan tarzıyla ve Daniel Craig ve zengin oyuncu kadrosu ile çıkageldi Knives Out .

Knives Out Harlan Thrombey ve ailesi

Gerilimi, karanlık ve kasvetli bir atmosferi benimsemeyen Knives Out , başlarda üstün gözlem yeteneği ile olayları çözen bir dedektifin hikayesi gibi ilerliyor. Bu tarzıyla Sherlock Holmes ‘e ve Agatha Christie romanlarının ünlü dedektifi Hercule Poirot‘ya bir selam çakmayı ihmal etmiyor. Özellikle Daniel Craig‘in canlandırdığı Benoit Blanc adlı dedektif, hal ve tavırları, aksanı ile Hercule Poirot’ya oldukça benziyor. Filmin senaryosundan kısaca söz edecek olursak Harlan Thrombey isimli ünlü polisiye yazarı bir sabah ölü bulunuyor. Film de tam olarak bu noktada başlıyor. Çocukları, onların eşleri ve torunlarıyla geniş bir aileye sahip olan Harlan Thrombey’in gizemli ölümü filmin ana konusunu oluşturuyor.

Nostaljik polisiye Daniel Craig

Film ilerledikçe, dışarıdan mutlu bir tablo çizen bu ailenin, hemen her bireyinin Harlan Thrombey ile arasında, şüphe uyandıracak sorunlar olduğu ortaya çıkıyor. Spoiler konusundaki hassasiyetimizi unutmadık, merak etmeyin. Bu noktaya kadar söz ettiklerimiz spoiler niteliği taşımayacak şeyler. Çünkü en baştan itibaren nostaljik polisiye tarzına dikkat çektiğimiz bu film, aslında bu noktaya kadar hemen hemen her eski tarzdaki polisiye roman gibi ilerliyor. Şüpheli bir ölüm, araştırıp derine inildikçe ortaya çıkan çok sayıda şüpheli ve bu karmaşanın içinden çıkmaya çalışan işinin ehli bir dedektif. Ancak göreceksiniz ki, Knives Out hiç de “eski tarz”da ilerlemiyor…

Filmin izleyiciye sunduğu gizem, başta sıkı polisiye okurları olmak üzere, izleyicinin az çok tahmin edebileceği bir şekilde açıklanıyor. Bu bağlamda Knives Out sizlere, aklınızı başınızdan alacak bir senaryo şaşırtmacası sunma amacında olmadığını gösteriyor. Sürpriz kaçımamaya çalışarak senaryoya değindikten sonra, filmin başarılı diğer bir unsuruna değinelim. Filmi izlerken rastgele bir anda filmi durdurun. Kamera açısı, ışık ve renkler açısından gözünüze hoş gelen bir sahne ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü görüntü yönetmeninin çıkardığı iş ve sinematografi, gerçekten takdire şayan.

Uzun lafın kısası sevgili Base Keepers takipçileri, ekran başında geçirdiğiniz sürede damağınızda nostaljik bir tat kalmasını istiyorsanız, “nerede o eski polisiye yapımlar” diye iç geçiriyorsanız ve başarılı bir Daniel Craig performansı izlemek istiyorsanız, Knives Out sizlere tavsiyemizdir.

 

 

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu