Dizi

Pokémon Red and Blue: Bir Çocukluk Aşkı Hikayesi

Pokémon; Ash ve arkadaşlarını konu alan muhteşem dizisi, paketlerce topladığımız oyun kartları ve bir neslin obez olmalarına yetecek kadar cips yiyerek biriktirdiği tasolarıyla gönülleri pek çok farklı yoldan kazanmayı başarmış bir fenomen. Global çapta büyük bir kitlenin hayranı olduğu Pokémon‘un bu kadar ünlü olmasındaki bir başka sebep ise hiç şüphesiz Pokémon Red and Blue oyunuydu. 90’lı yılların sonunda çıkan ve Pokémon‘un şöhretini bir adım öteye taşıyan oyun, ardından koca bir seri yaratmayı da başardı.

Dünyaca ünlü fenomen Pokémon, gün itibariyle ilk oyunun çıkışını kutluyor. Hazır küresel takipçileri tarafından Pokémon Day olarak ulaşmışken; Base Keepers‘ın bu yazısında söz konusu oyunun yapım aşaması ve pazarlamasıyla ilgili az bilinenleri konuşalım istedim. O zaman hazırsanız, işte huzurunuzda Game Freak tarafından yaratılan Pokémon Red and Blue ile ilgili bilmeniz gerekenler bilgiler.


İlk Pokémon oyunu 28 Şubat 1996 yılında sadece Japonya’da piyasaya sürülür.

Fakat ilk oyun, alışageldiğimizden oldukça farklı bir ikiliye sahiptir. İlk başlarda oyun, Red and Green olarak tezgahlarındaki yerini alır.


Fakat marketlerdeki satışa çıktığında Pokémon Green büyük problemleri olan bir oyundu. Yok olan NPCler, eksik diyaloglar ve çöken kayıtlar derken yapım büyük sorunlara sahipti.

Yine de oyuncular yapıma büyük ilgi gösterir. Kısa sürede piyasaya sürülen ilk versiyonun %80’i satılır. Bunun üzerine Game Freak, Green‘deki hataları düzeltip, yeni versiyonu farklı bir adla piyasaya sürer: Pokémon Blue!


Böylelikle ikili efsane olduğu Pokémon Red and Blue adını alır. Blue‘nun satışa sürülmesiyle ilk Pokémon oyunu Japonya’da satış rekorlarını zorlar.

İlginin büyüklüğünün ardından Game Freak, daha büyük pazarlar olan Amerika ve Avrupa’ya açılmaya karar verir. Küçük hataların düzeltilmesi ve dilin değiştirilmesi derken ilk oyun Amerika’da iki yıl geç piyasaya çıkar.


1998 yılında Amerika’da oyun piyasaya çıkınca, hali hazırda son model olan Game Boy’da oynanabilir değildi.

Yine de Pokémon Red and Blue‘yu oynamak isteyen Amerikalılar, bunun için bir önceki Game Boylara hücum eder. Ülkede kısa bir süre konsolun eski versiyonun satışları yenisi versiyonun satış rakamlarını geçer. Bu durum Pokémon Red and Blue‘nun güncellenmiş versiyonunun, Game Freak tarafından piyasaya sürülmesiyle sona erer.


Avrupa ise Pokémon yakalayabilmek için, 1999 senesini, oyunun Game Boy Color’a çıkmasını bekleyecektir.


Güney Kore ise Pokémon Red and Blue‘yu ilk çıktığında yasaklar.

Bunun sebebi ise oyunun yoğun Japon kültürü ögelerine sahip olmasıdır. Güney Kore hükumeti gençlere bir propaganda aracı olarak gördükleri bu oyunu ilk yıllarında yasaklar. Yine de bu yasak çok sürmez ve 1998 oyun bu ülkede de piyasaya sürülür.


Game Freak’in ilk oyunu Pokémon Red and Blue değildi.

Daha öncesinde Mandel Palace ve Pulseman gibi oyunları piyasaya sunan Game Freak, beklediği başarıyı bir türlü yakalayamamıştı. İlk Pokémon oyununu piyasaya sürerek şirket hem global bir üne kavuşur hem de yıllar sürecek bir fenomen serinin ilk adımını atmış olur.


Bunun yanında şirket, onca başarıya kavuştuğu Pokémon Red and Blue’yu az kalsın piyasaya süremiyordu.

Game Freak’in küçük çaplı bir şirket olması ve ilk versiyondaki hataların epey fazla olması Nintendo‘yu, yapımı piyasaya sürme konusunda oldukça düşündürmüş. Fakat geliştirici ekibin yoğun geçen toplantıları ve başarıya olan inançları, şirketi ikna etmeyi başarmış ve oyun böylelikle tezgahlardaki yerini almış.


Yine de her toplantıdan Game Freak kendi istekleriyle ayrılamamış. Zira şirket oyuna PvP koymamayı düşünüyormuş.

Sadece takas sistemini koymayı planlayan Game Freak‘e Nintendo‘dan izin çıkmamış. Bu da oyunun geç ve sorunlu çıkmasına sebep olmuş.


Ayrıca Pokémon Red and Blue‘da ilk başlarda 190 adet Pokémon‘un yer alması planlanmış.

Oyun tasarlanırken ilk iki neslin karışımı bir Pokémon havuzunun oluşturulması düşünülmüş. Cyndaquil, Chikorita ve Totodile üçlüsünün yanı sıra Tyranitar gibi ana karakterler ilk oyunda yer alacakmış. Fakat saydığımız Pokémonların önemlerini kaybetmelerinden korkan şirket, bu fikirden vazgeçmiş ve havuzu 149 Pokémon ile sınırlandırmış.


Game Freak ekibi oyunda, favori Pokémonlarına küçük bonuslar vermekten geri kalmamışlar. Oyunun tasarımcısı Ken Sugimori, hayalet Pokémon Gengar biraz torpil geçilmesini sağlamış.

Yine Freak Game‘in kurucusu ve serinin baş sorumlusu Satoshi Tajiri Poliwhirl‘e ekstra güç verirken, oyunun efsane müziklerinin bestecisi bu konuda seçimini Psyduck‘tan yana kullanmış.


Pokémon Red and Blue, tarihin en çok söylenti ve dedikodulara konu olmuş oyunlardan biridir. Bunların en ünlüsü Lavendar Town tema müziği ile ilgilidir.

Pek çok kişiye göre 1996 Japonya’sında intihar eden çocuk sayısındaki artışın en büyük sebebi Lavender Town müziğidir. Ayrıca denilenlere göre bu müzik global çapta pek çok çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasına da neden olmuştur. Her ne kadar kulağa saçma gelse de, bu tezi belgeler ile ateşli bir şekilde savunanlar hala bulunmaktadır.


Söylentilerin odağı olmuş bir diğer konu ise MissingNo’dur. MissingNo için Pokémon Red and Blue‘da bulunan ve oyun hatası sonucu istemeden ortaya çıkmış bir Pokémon desek yanlış olmaz.

Oyun, mevcut olmayan bir Pokémon türüne erişilmeye çalışıldığında MissingNo üretiyor. Bu şekli cismi olmayan Pokémon ile pek çok farklı durumda oyuncunun karşısına çıkıyor. Yine de oyuncular unutmamalı ki bu davetsiz misafir, oyun kaydınızın Pokédex‘ine kalıcı zarar vermekle beraber, hafızadan oyunu bile silebilir.


Mew ise Pokémon Red and Blue‘daki yakalaması en zor karakter. Bu yüzden yıllar boyu Mew’in oyunda nasıl yakalanacağına dair çeşitli söylentiler ortaya atıldı.

Bunların içerisinde, komiktir ama en etkili çözüm, Vermillion Şehrinde bir süre zikzaklar çizerek dolaşma. Biraz sabır ve bolca şans ile oyuncular Mew ile karşılaşıyor.


Yine oyundaki pek çok hatayı suistimal ederek Mew yakalamak mümkün.

Özellikle oyuncular, 149 Pokémon içerisinden istediğini seçerek başlama imkanı sunan hata ile hiç de zahmetlere girmeden Mew‘e sahip olabiliyor.


Tabii bu konudaki her söylenti doğru olacak diye bir şart yok. Özellikle S.S Anne ve kamyon hikayesi Mew yakalama konusunda ün yapmış oyunun en büyük yalanlarından biri.

Pokémon Red and Blue‘da eğer gemiye geri dönüp, cebren ve ile hile tekrar güvertesine çıkmayı başarırsanız, kıyıda bir kamyon beklediğini göreceksiniz. Bu kamyonu yerinden oynatınca altından Mew çıktığına dair yıllar önce atılmış olan yalan ise bugün bile popülerliğini koruyor.


Bu arada söylemeden geçmeyelim, isterseniz Pokémon Red and Blue‘yu telefonda oynayabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken oyunun ROM dosyasını indirip, telefona bir Game Boy emülatör programı kurmak. Ardından tüm hikayeyi telefonda oynanabilir bir halde göreceksiniz.


Tüm bu zorlu yapım sürecine, zamandan geç satışa çıkmalara ve hata dolu ilk versiyonlara rağmen Pokémon Red and Blue, dünya çapında büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. Çocuklara, hayalini kurdukları zaman geçirmelerinin fırsatını sunan oyun, şahsımca tarihin en önemli rol yapma oyunları arasında yer alıyor. Yakaladığı başarıyla, Pokémon Diamond‘dan, Pokémon Let’s Go‘ya; Dedektif Pikachu‘dan Pokémon Go‘ya pek çok oyunun öncüsü olmuştur. Yirmi yılı aşkın bir hanedanlığın kurucusu olan bu oyunu, bir kez de huzurunuzda saygıyla selamlıyorum.

 

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu