FilmFilm İncelemePazar Sinema Kulübü

Pazar Sinema Kulübü #8: Groundhog Day

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. Bu sefer yazı dizimizde oldukça keyifli bir filmi ele aldık. Orijinal hikayesini, Bill Murray eşliğinde bol kahkahalar ile takip edeceğiniz Groundhog Day, Pazar Sinema Kulübün on birinci üyesi olarak karşınızda.

9. Kanal’ın haber programlarında hava durumu sunucusu olarak çalışan Phil Connors, dünyada sadece kendinden haz etmektedir. Bencil ve kibirli bir kişiliğe sahip Phil, kanalı tarafından ulusal bir günün haberi yapmak için Pennsylvania’nın Punxsutawney kasabasına gönderilir. Her yıl 2 Şubat’ta tüm gözlerin çevrildiği kasabada başkan, yine Phil adındaki köstebeği alarak onunla konuşur. Eğer köstebek Phil, gölgesini gördüğünü söyler ise bu, tüm Amerika’da kışın altı hafta daha devam edeceği anlamına gelir.

Phil Connor, her ne kadar hava durumu konuşmaktan hoşlansa da modern hayattan uzak bir kasabaya gidip köstebeğin haberini yapmaktan nefret etmektedir. Dördüncü defa gidiyor olsa da bu seferin son olacağını iddia ederek, kameraman Larry ve yapımcı Rita ile birlikte Pumxsutawney’in yolunu tutar. Kasabada geçirdiği bir gecenin ardından haberi yapıp, buradan sonsuza kadar kaçmanın ümidiyle sunucumuz meydana gider. Meşhur köstebek Phil ortaya çıkar, gölgesini gördüğünü ve kışın devam edeceğini söyler. Her ne kadar sunucu Phil aksini iddia etse de bir anda kar fırtınası bastırır ve Kanal 9 ekibi kasabada mahsur kalır. Phil Connor, tüm çabalarına rağmen kasabada bir gece daha geçirmek zorundadır.

Groundhog Day: Her Gün Aynı Gün

Filmin sıradışı hikayesi ise tam burada başlıyor. Zira sunucumuz uyandığında kendini yeniden 2 Şubat’ta buluyor. Dün başına gelen tüm olayları tekrardan yaşıyan Phil, hepsinin koca bir deja vu olduğuna kendini inandırsa da üçüncü kez 2 Şubat’a uyanmasıyla ters giden bir şeyler olduğunun farkına varır. Artık ne yaparsa yapsın hep aynı güne uyanmaktadır.

Tüm Amerika’nın Groundhog Day‘ı kutladığı güne, hep sabah altıda ve aynı radyo programının, devamlı ikilisinin, Sonny ve Cher’den ‘I got you babe’ şarkısı çalmasıyla uyandığınızı tahmin edin. Üstelik kasabada yaşanan her olay da aynı kararlılıkla cereyan ediyor olsun. Köşedeki dilenci, liseden rahatsız edici arkadaş veya sakar bir garson… Hepsi her gün aynı vakitte, aynı köşede karşınıza çıkıyor. Filmde Phil Connor’ın başına gelen tam olarak da bu. Hayatının kısır döngüden ibaret olduğunu fark eden kahramanımız, bir süre sonra bu durumdan zevk almanın ve eğlenmenin peşine düşer.

Tek günlük hayatını, her defasında bencilce yaşayan Phil, ilk başlarda oldukça eğlenir. Fakat zaman geçtikçe nihai amacına bir türlü ulaşamayan sunucumuz, yaşadığı hayal kırıklıklarından ötürü kendini öldürmeyi bile dener. Fakat intiharın bile çare olmadığı döngüden kurtulamayacağını geç de olsa anlayacaktır. Artık 2 Şubat’ı yeni bir günmüş gibi yaşamaya başlar. Her geçen gün ile birlikte de hayatının amacına yaklaşmaktadır.

Groundhog Day‘de, sıra dışı öyküsüyle izleyenlere keyifli dakikalar yaşatan Phil Connor’ı, usta aktör Bill Murray canlandırıyor. Dönemin komedi filmlerinde üstün performanslar sergileyen Amerikalı aktör, söz konusu filmde de izleyenleri gülmekten kırıp geçiriyor. Yıldız isme eşlik eden isim ise Andie MacDowell. Kendisi yapımcı Rita ile beyaz perdede oldukça tatlı ve eğlenceli bir karakter çizmiş. Aslında Groundhog Day‘de tüm yan karakterler, başarılı performans göstermişler ki bu da filmi eğlenceli yapan diğer bir unsur.

Tekrar tekrar tek bir günde yaşayan Phil Connor’ın konu edinildiği Groundhog Day bu pazar Base Keepers‘in size kesin tavsiyesi. Başka Pazar Sinema Kulübü yazılarında görüşmeyi dilemeden önce de şu küçük soruyu soralım: Peki ya siz tekrar tekrar bir günü yaşamak isteseydiniz bu hangi gün olurdu? Sonny ve Cher’in ‘I got you babe’ şarkısı ile başlayan gününüz, bugüne kadar ki en güzel, bundan sonraki en kötü gününüz olsun. İyi pazarlar.

Pazarınızı güzelleştirecek diğer öneriler için;

Pazar Sinema Kulübü

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu