FilmFilm İncelemePazar Sinema Kulübü

Pazar Sinema Kulübü #4: Chungking Express

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. Bizim için epey yoğun geçen günlerden sonra, güzel bir hafta sonu için film tavsiyemiz ile geri döndük. Bu hafta üzerinde durduğumuz yapım, dünyadaki milyarlarca insanın aksine aşka ve sevgiye bir başka bakan yönetmen Wong Kar-Wai‘nin filmlerinden biri. Yavaştan kendini gösteren sonbaharın, gün içinde mevsim değişikliği yaşaması gibi seyirciye duygu geçişleri yaşatan Chungking Express,diğer bir deyişle Hong Kong Ekspresi, siz sevgili okuyucularına bu haftaki naçizane film önerisi.

Aşktan Müzmin İki Polis

1994 yapımı daha çok bilinen adıyla Chungking Express, Hong Kong şehrinde asayişi sağlamak ile görevli iki polis memurunun aşk hayatlarını konu ediniyor. Sevgilileri tarafından terk edilmiş iki müzmin polis Cop 223 ve Cop 663, ayrılık sonrası boşluğa düşer ve bir yandan günlük yaşamlarını sürdürürken bir yandan aşk acısı yaşar. Eski sevgililerine duydukları özlemi kendilerince bertaraf etmeye çalışırken, bir yandan kız arkadaşlarının geri döneceğine dair umut beslemeye devam ederler. Hayatlarının, söz konusu geri dönüşün gerçekleşmeyeceğini yavaştan kabullendikleri safhasında, hasbelkader tanıştıkları kadınlar ile aşkı yeniden tanıyan kahramanlarımızın hayata geri dönüşlerini izliyoruz filmde.

Wong Kar-Wai‘nin yazıp yönettiği Chunking Express‘te yönetmen, iki polisin hikayesini ayrı ayrı anlatmayı tercih etmiş. Bu yüzden filmi iki parça halinde değerlendirebiliriz. Filmin ilk kısmında hikaye, polis memuru He Zhiwu’nun, kız arkadaşı May tarafından terk edilmesi ile başlıyor. May’in döneceğine dair umudu olan Memur 223, devamlı ona ulaşmaya ve onunla ilgili haberler almaya çalışır. Bu çabalarında başarısız olan He, sevgilisine olan özlemini unutmak için her sabah vücudunda su kalmayıncaya kadar koşmaya, sırf o seviyor diye kutularca konserve ananas yemeye başlar. Bir vakit sonra May’in geri gelmeyeceğini anlayan kahramanımız, barda gördüğü sarı peruklu kadın ile birlikte yeniden aşkı tanır.

Sarı peruklu kadın, polis memurunun aksine uyuşturucu kaçıran bir suçlu olarak karşımıza çıkıyor filmde. Titizlikle organize ettiği bir işin, sonunda eline yüzüne bulaşmasıyla hayatı kararan karakter, teselliyi içkide bulur. Başarısız sonuçlanan iş sonucu, sevdiği adamın onu terk etmesiyle dağılan sarı peruklu kadın, Memur 223 ile de içmeye gittiği barda tanışır. Birine göre mutlu olmanın anahtarı diğerine göre ise umutsuz bir çaba olan yeni bir ilişkinin kıyısında birlikte bir gece geçirirler. Gecenin ardından ikisi de geçmişleri ve eski ilişkileri hakkında kesin kararlar alırlar.

Günden Güne Değişen Bir Hayat

Filmin ikinci yarısı olarak adlandırabileceğimiz Faye ve Cop 633’ün hikayesi ise önceki yarıya nazaran farklı bir havaya ve tempoya sahip. Kalbinde Kaliforniya aşkı, kuzeninin restoranında aşkına kavuşmak için çalışan Faye, kalbini her akşam yörelerinde görevli olan Memur 633’e kaptırır. Her akşam yemek almaya gelen memur ise o sıralar mutlu bir ilişkiye sahiptir. Fakat bu çok uzun sürmez, zira hostes sevgilisi kendisini bir süre sonra terk eder. Üzüntüsünden evde eşyalar ile konuşmaya başlayan polisimiz, sırf kız arkadaşı gitti diye onların bu kadar raydan çıkmalarını azarlar. Hayatına da bir şekilde devam etmeye çalışan kahramanımız, eski sevgilisine duyduğu özlemden gözü bir şey görmez. Zira kız arkadaşının gitmeden önce restorana bıraktığı evin anahtarlarıyla Faye, Memur 633’ün apartmanında o farkına varmadan küçük değişiklikler yapmaktadır. Her gün hayatı daha düzene giren ve bunun nedenini bir türlü fark edemeyen polis memurumuz zamanla hayata daha umutla bakacaktır.

Chungking Express, oldukça basit bir hikayenin iki kez anlatılıyor olmasına rağmen bu kadar izleyiciyi etkilemesinde en önemli sebeplerden biri oyunculuklar. Hem Tony Leung hem de Takeshi Kaneshiro müzmin aşık polisler olarak oldukça başarılılar. Yaşadıkları aşkı, duydukları üzüntüyü ve besledikleri ümidi, tüm duyguları beyaz perdeye harika yansıtmışlar. Fakat filmde oyunculuk, Brigitte Lin ve Faye Wong ikilisiyle taçlanıyor. Hem sarı peruklu kadın hem de Faye, Wong Kar-Wai‘nin yarattığı en eşsiz karakterlerden. Brigitte Lin, film boyu gözlüklü olduğunu da düşünürsek, tek kelime bile etmediği sahnelerde duruşuyla dahi seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Faye Wong kendi adını taşıyan karakteri taşıyan karakteri canlandırırken gösterdiği performans ile beyaz perde tarihine imzasını atmış. Yatakta kadın saçı bulup çıldırdığı bir sahne var ki, şahsıma oyuncu doğallığın had safhada o an ile bu filmi sevdirdi. Söz konusu karakterde izleyiciden parçalar sunmasıyla filmi günlük yaşamdan bir parça haline getiriyor.

Yönetmen İmzasını Taşıyan Bir Yapım

Her şeyden öte bu bir Wong Kar-Wai filmi ve bunu izlediğiniz ilk dakikadan son dakikaya kadar iliklerinizde hissediyorsunuz. Yönetmenin elime kamerasını alıp kovalamaca sahnesi çekmesiyle başlıyoruz zaten Chungking Express‘e. Devamında duygusal sahnelerde filmin 24 kareden 12 kareye düşmesiyle sizin de zamanınız yavaşlıyor, tüm bu duygu yoğunluğunu hissetmeniz için size bir soluklanma anı yaratılıyor. Filmim iki bölümünün de ayrı iki renk paletine sahip olması, bir yerden sonra Faye görünce beyninizde otomatik olarak ‘California Dreamin” çalmaya başlaması, hepsi Chungking‘i özel kılan detaylar ve bunlarda Wong Kar-Wai‘nin dokunuşları mevcut.

Tüm söylediklerimizin ışığında, Chung Hing Sam Lam ya da en bilinen adıyla Chungking Express, Base Keepers’ın size bu pazar film tavsiyesi. Hayata umut dolu bakmanızı sağlayacak bu Pazar Sinema Kulübü üyesi Wong Kar-Wai yapımını izlemenizi kesinlikle öneririz. Tarihi geçmiş konservelerden ve ağlayan apartmanlardan uzak bir hayatınız olması ümidiyle, iyi seyirler ve iyi pazarlar dilerim.

Pazarınızı güzelleştirecek diğer öneriler için;

Pazar Sinema Kulübü

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu