Film İncelemePazar Sinema Kulübü

Pazar Sinema Kulübü #15: Million Dollar Baby

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. ‘Oscar’ ayına girdiğimiz bugünlerde, serimizin içinde bir mini seri yapmaya karar verdik. Oscar kazanmış filmleri konu alacağımız bu dört haftalık mini serinin ilk filmi, Million Dollar Baby ile karşınızdayız.

Boksör ve Koçunun Hikayesi

Million Dollar Baby filminde Frankie Dunn, yıllar boyunca boks antrenörlüğü yapmış, artık bu sporun duayeni olmuş yaşlı bir kurt. Nerede adım atacağını, yumruğunu nasıl sallayacağını, yapılması gereken her bir hamleyi gözü kapalı bilmektedir. Ayrıca ring dışında da sporcusuyla ilgilenen Frankie, onun her türlü sorunun halletmek için uğraşır. ‘Big’ Willie Little ise onun sekiz yıldır çalıştığı ve birlikte pek çok kavgayı kazandıkları çalıştırdığı son boksördür. Fakat Willie de, ondan daha öncekiler gibi, tek nedenden antrenörünü terk eder. Zira Frankie, iki yıldır hak etmesine rağmen unvan maçına çıkmasına izin vermiyordur. Sporcusunu koruduğunu düşünen Frankie Dunn, sonunda yine sporcusu tarafından terk edilir.

Hilary Swank ve Clint Eastwood filmin odağında yer alıyor.

Filmde Maggie Fitzgerald ise gündüzleri bir kafede garson olarak çalışmakla beraber işinden kalan tüm vakitlerde canı dişinde boks çalışır. Yaşı artık ilerlemiş olmasına rağmen boksör olmak isteyen Maggie, bunun için sabahın köründe kalkıp koşar, gece yarısına kadar kum torbası döver. Willie ile olan ilişkisini uzaktan seyreden baş rolümüz, kendisini Frankie’nin çalıştırmasını ister. Her ne kadar kolay olmasa da sonunda yaşlı kurdu ikna eden Maggie’nin, daha katedecek çok yolu olduğu su götürmez bir gerçektir.

Mo Chuisle Hilary Swank

Million Dollar Baby‘nin hikayesi de tam bu noktada başlıyor diyebiliriz. Film boyunca emsallerinin ötesinde bir antrenör-sporcu ilişkisi ekrana yansıtılmış. Kutsal kabul edilen gerçekleri bile sorgulayan ve kızı tarafından yıllardır ret edilen Frankie, hayatında uzun zamandır eksikliğini hissettiği bir parça görür boksöründe. Onu ring içinde olduğu kadar, normal yaşantısında da korur ve gözler. Maggie ise harika bir antrenör olmasının yanında, Frankie’ye her konuda güvenebileceğini bilmektedir. Bu yüzden gönlünde onu, kaybettiği ailesinin yerine koyar.

Million Dollar Baby’nin en renkli karakteri ise Morgan Freeman’ın hayat verdiği Ed Scrap

İkilinin öyküsünün anlatıldığı filmde hiç kuşkusuz en ön plana çıkan isim Hilary Swank. Maggie Smith alışageldiğimiz tüm boksörler gibi inatçı ve pes etmeyen bir karakter. Kazandığı her maç ya da yediği her yumrukla hikayesi de şekilleniyor. Maggie’yi ve filmi diğerlerinden ayıran ise ringin dışından anlattıkları. Babasına duyduğu özlem, günlük hayatındaki sıkıntılar ve koçuyla olan ilişkisi filmin can alıcı noktaları. Karakterin yaşadıkların iyi içselleştiren Hilary Swank, özellikle son yarım saatte gösterdiği performans ile izleyicilerin gönlünü kazanıyor.

Hikayenin öte tarafında Frankie Dunn rolüyle Clint Eastwood yer alıyor. Aynı zamanda Eastwood, bu filminde de yönetmen koltuğunda oturan isim. En nihayetinde Million Dollar Baby filminde öykü, Maggie ve Frank’in ilişkisine dayalı. Bu anlamda ikilinin üst düzey performansları aynı zamanda birbirlerini yüceltiyor. Öte yandan Morgan Freeman, filmde yer alan başka bir yıldız oyuncu. Kendisinin çok özel bir aktör olduğu hakikat. İster başrol olsun isterse oldukça az süre alsın, oynadığı her filmde akılda kalmayı başarıyor. Söz konusu yapımda da Eddie Scrap karakteriyle beyaz perdeye çıkan oyuncu filmin en hoş detaylarından. Baş karakterler ile girdiği diyaloglar oldukça zevkli. Hikayeyi onun anlatımıyla dinlediğimiz Eddie ‘Iron Dupris’ Scrap’i eminim çok seveceksiniz.

Frankie Dunn ve ‘Mo Chuisle’si Maggie Fitzgerald’ın öyküsünü konu alan Million Dollar Baby, Türkçe çevirisiyle Milyonluk Bebek, Base Keepers‘ın bu pazarın film tavsiyedir. Oyunculukların tavan yaptığı ve hikayesiyle sizi sarsacak bu Pazar Sinema Kulübü üyesi filmi izlemeniz gerek. Bu raunt sayısı belirsiz fakat nakavt olacak tarafın kesin olduğu, hayat ile dövüştüğünüz boks maçında size iyi şanslar diler, mutlu pazarlar umarım.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu