FilmPazar Sinema Kulübü

Pazar Sinema Kulübü #14: Ghost in the Shell

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. ‘Her hafta her eve bir film’ kampanyası ile yola çıktığımız serinin sekizinci üyesi: Kôkaku Kidôtai, daha bilinen ismi ile Ghost in the Shell huzurlarınızda.

2049 Yılına Hoşgeldiniz

Filmin hikayesinden bahsedecek olursak, 2049 yılının dünyasında insanlık, çok geniş elektronik bir ağ ile birbirine bağlanmıştır. İnsan, cyborg ya da bilgisayar fark etmeksizin herkes bu ağın birer parçasıdır. Bu geniş bilgi ağına bağlı her bir üyeyi birbirinden ayıran tek özellik ise hayalet denen olgudur. Eğer bir varlık hayalete sahipse, isterse tamamen siber-genetik maddeden bir bedene sahip olsun, insan kabul edilmekte ve günümüzde bir insanın sahip olduğu tüm hak ile özgürlüklere de sahiptir.

Pazar-Sinema-Kulübü-Ghost-in-the-shell-cyborg
Ghost in the Shell filminde tüm varlıklar, hiç uyumayan ortak bir ağa bağlıdır.

Ghost in the Shell filminde bahsettiğimiz dünyada, Japonya’da geçen bir polis davasına tanık oluyoruz. İnsan hafızalarını değiştirebilen ve insanları kendi amaçları için kullanabilen ‘Kuklacı’nın peşine, özel polis ekibi 9. Birim düşer. Hepsi siber-genetik vücuda sahip bu ekibin en önemli üyesi ise Binbaşı Motogo Kusanagi’dir. Kusanagi gerek vücudunun tamamen cyborg olması gerekse üstün dedektif yetenekleri sebebiyle ekibin geri kalanından ayrılmaktadır. Dolayısıyla polisin Kuklacı’yı yakalamak konusunda en büyük kozu Kusanagi’dir. Hikayenin odağında olan Kusanagi ise davada ilerledikçe varoluşu ve insan bilincini sorgulamaya, yaşamın amacını aramaya başlar.

Hikayeyi basit bir aksiyon curcunasından ayıran en önemli özellik ise sahip olduğu bu felsefi yaklaşımı. Ghost in the Shell, Binbaşı Kusanagi ile birlikte seyirciye de varoluşu sorgulatmayı başarıyor. Üstelik filmin başından sonuna hakim olan, günümüzde bile sıkça örneklerini gördüğümüz politika ve diplomasi unsurları, öyküyü bir üst seviyeye taşıyıp filmin kült bilim kurgu yapımları arasında gösterilmesinin başlıca sebebi.

Etkileyici Bir Siberpunk Atmosferi

Nereden baksanız harika olan hikayesinin yanı sıra Ghost in the Shell görselliğiyle birlikte de 90 dakikalık bir şölen sunuyor. Masamure Shirow‘un aynı adlı mangasından esinlenerek beyaz perdeye aktarılan yapımın sahip olduğu atmosfer oldukça etkileyici. Hikayede olduğu gibi yarattığı şehir hayatında da, Ridley Scott‘ın ölümsüz eseri Blade Runner‘dan etkilendiği açık olan manganın, sinemaya aktarımı Mamuro Oshii yönetmenliğindeki ekip tarafından başarıyla gerçekleştirilmiş. 2049 Japonyası’nın karanlık ve yağmurlu havasını aydınlatan büyük ve neonlu ekranlar, sizi siberpunk bir dünyada maceraya davet ediyor. Özellikle şehrin hayat dolu olması Ghost in the Shell‘in en büyük kozu. Her bir karede yanda, arka planda veya kıyıda köşede kalan figüran karakterlere dahi özen gösterilmiş. Kusanagi’nin ruh haliyle şekillenen bu şehir, filmin hikayesinde yer alan ‘ortak ağa bağlı bir toplum’ olayını izleyiciye yansıtıyor.

Pazar-Sinema-Kulübü-Ghost-in-the-shell-tekne-gezisi
Ghost in the Shell, hayat dolu bir şehirde Kusanagi’nin soruşturmasını konu alıyor.

Dahasında Ghost in the Shell, müziğiyle de izleyiciyi kendine hayran ediyor. Filmin girişiyle birlikte önemli sahnelerine hakim olan Kenji Kawai‘nin antik Japonca yazıp bestelediği ‘Making of Cyborg’ filmin en güzel detayı. Özellikle benim için filmin kilit sekansını oluşturan, Kusanagi’nin tekneyle şehrin içinde yolculuk ettiği sahnede yükselen müzik eminim ki size kendisini sevdirecek.

1995 yapımı Ghost in the Shell, ülkece tatili yaşadığımız bu pazarda Base Keepers‘ın takipçilerine bu haftaki film önerisi. 90 dakikalık macerasıyla seyretmeye doyamayacağınız bu yapımı kesinlikle kaçırmayın. Her hafta ayrı bir Pazar Sinema Kulübü üyesiyle karşınızda olmak dileğiyle huzurunuzdan ayrılmadan önce; bir ilk yaparak yazının sonuna Ghost in the Shell‘in Making of Cyborg ile taçlanan giriş videosunu bırakıyorum. Bir sonraki pazar görüşmek üzere, iyi günler herkese.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu