FilmPazar Sinema Kulübü

Pazar Sinema Kulübü #13: Crouching Tiger Hidden Dragon

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. Yeni yılın ilk haftasında ise sizleri bir Ang Lee filmi bekliyor. Huzurlarınızda Çin dövüş ve savaş sanatlarıyla bezenmiş bir yapım olan Crouching Tiger Hidden Dragon.

Kılıç Ustası Bir Kadın Savaşçı

Crouching Tiger Hidden Dragon yapımında öykü, yıllar önce tapınağa meditasyon yapmak amacıyla inzivaya çekilen Usta Li Mu Bai’nin tekrardan şehre dönüp, Yu Shu Lien’i ziyaret etmesiyle başlar. Eski dostu Shu Lien’e tapınaktaki günleri anlatan Li Mu, meditasyon sırasında aydınlanma yaşadığından bahseder. Fakat öğretiler üzerine bu aydınlanma sırasında gerçek mutluluğu bulması gerekirken, o aksine derin bir üzüntü yaşar. Döktüğü nice kandan duyduğu vicdan azabının farkına varan Li Mu Bai, savaşçı kimliğini bırakıp emekli olmaya karar verir.

Crouching Tiger Hidden Dragon Li Bai
Uzun bir iç hesaplaşmanın ardından Li Mu Bai, savaşçı kimliğini bırakıp emekli olmaya karar verir.

Bu karar sonrası şehre dönen Usta Bai, efsanevi kılıcı ‘Yeşil Kader’i Pekin’e gitmeye hazırlanan Yu Shu Lien’e teslim eder. İkisi de genç birer savaşçı iken onlara ustalık etmiş olan Üstat Te’ye götürmek üzere Lien bu kılıcı alır. Korumakla sorumlu olduğu kervanı sağ salim Pekin’e götüren kahramanımız, ilk iş üstadının evine gidip ona kılıcı sunar. Kadim dostunun ona verdiği görevi tamamlayan Yu Shu Lien, Üstat Te’nin evinde misafir olarak kalmaya başlar. Bu süreçte kendisi gibi misafir olan, Yüksek Mahkeme Yargıcının kızı Jen Yu ile vakit geçirir. Jen Yu, küçüklüğünden beri savaşçı hikayelerine meraklı bir kızdır. Özellikle Li Mu Bai’nin verdiği savaşları, ettiği kavgaları ezbere bilir. Yakında soylu bir ailenin oğluyla evlenecek olan Jen Yu, kaderinden hoşnut değildir. Genç kızın tek arzusu, Shu Lien gibi özgür bir savaşçı kadın olmaktır.

Derken bir gece ansızın Usta Te’nin evinden emanet kılıç Yeşil Kader çalınır. O sıralar Te’nin malikanesinde misafirliği devam etmekte olan Shu Lien de, dostunun kendisine güvenerek bıraktığı kılıcın peşine düşer. Geçmişten yarım kalan bir görevinin peşinde Pekin’e varan Usta Li Mu Bai’de Shu Lien’e bu arayışta katılır. Bu saatten sonra hikaye efsanevi kılıcın etrafında bir kovalamacaya döner.

Huzur Dolu Bir Kurgu

Qing Hanedanlığı döneminde geçen Crouching Tiger Hidden Dragon yapımının aşk ve görev, kader ve özgürlük ikilemleri üzerine gelişen bir hikayesi mevcut. Shu Lien ve Jen Yu; her ikisi de vazifelerini, duydukların aşkın önüne koymakla sorumlu kadınlar. Filmde iki kadın karakterin olmadığı bir sahne yok, aşk, ihanet ve bağlılık gibi kavramlar Shu Lien ve Jen Yu üzerinden aktarılıyor. Dolayısıyla Lien rolünde Michelle Yeoh ve Yu rolünde Ziyi Yang‘ın başarılı performansları, filmi güzel kılan en önemli detay. Özellikle ikili diyalogları filmin en eşsiz anları. Bunun yanında Usta Bai rolünde Yun-Fat Cheow ve Jo rolünde Chen Chang, iki kadın yıldızı güzel destekliyor.

Crouching Tiger Hidden Dragon Jen Yu
Genç Jen Yu’nun tek arzusu, Shu Lien gibi özgür bir savaşçı kadın olmaktır

Konu Crouching Tiger Hidden Dragon olunca filmin kurgusu üzerine konuşmakta yarar var. Filmin sarı, yeşil, gri ve mavi renkler arasında gezinen teması huzur dolu. Dahası alttan alttan çalan müzik bu hissiyatı kuvvetlendirir nitelikte. Ayrıca dövüş sahnelerinde var olan yavaş yavaş yükselen ritmle davul sesi, izleyicinin kanını kaynatan cinsten.

Söz açılmışken filmin dövüş koreografisinden de bahsetmek gerekir. Her ne kadar Çin dövüş sanatları konusunda cahil olsam da, yazı gereği Crouching Tiger Hidden Dragon‘u izledikten sonra bu konuda biraz araştırma yaptım. Filmdeki kavgalar, yüz yıllardır eğitim veren Shaolin Tapınağında öğretilen hareketleri temel almış. Hal böyleyken dövüşlerin akıcılığı daha bir etkileyici hal alıyor. Yumruk ya da silahla yapılan ve dakikalarca süren her bir kavganın hakkını vermek gerekir. Söz konusu dövüşteki mübalağaya değinecek olursak, Çinliler büyük savaşçılarının vücut ve zihin birliğini sağlamış kişiler olarak kabul ederler. Dolayısıyla filmdeki uçma ya da suda yürüme gibi sahneler imkansız değil, o an karakterlerim ne kadar dövüşe odaklanmış olduklarını simgelemektedir. Tüm bu denkleme başarılı efektleri de katınca, yapımın keyifli bir görselliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Crouching Tiger Hidden Dragon Yu Shi Lien
Başarılı dövüş koreografisi ve Michelle Yeoh’un performansı filmi oldukça özel kılıyor

Tüm bunların ışığında, efsanevi bir kılıç etrafında verilen mücadeleyi konu alan Crouching Tiger Hidden Dragon, ya da Türkçe ismiyle Kaplan ve Ejderha, bu haftanın Pazar Sinema Kulübü üyesi filmidir. Ang Lee‘nin iki saatlik şölen vaat ettiği bu yapımı seyretmenizi kesin tavsiye etmekteyiz. Bir sonraki hafta yeni bir film tavsiyesinde görüşmek üzere; keyifli pazarlar, huzurlu hafta dileriz.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu