FilmFilm İncelemePazar Sinema Kulübü
Trend

Pazar Sinema Kulübü #1: Snatch

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda hafta sonunun baş tacı programıydı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi Base Keepers ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz. Öneri serimizin ilk hastasında ise yıldız oyuncu kadrosu bulunan ve usta yönetmen Guy Ritche‘nin harika eseri Snatch yer alıyor.

SNATCH

snatch-basekeepers

2000 yapımı komedi filminde hikaye 86 karatlık bir elmasın etrafında dönüyor. Benicio Del Toro’nun canlandırdığı Franky ‘Four Fingers’ tarafından Yahudi tüccarlardan çalınan elmas, Amerika’ya doğru yola çıkar. Fakat bu göz kamaştırıcı taş, yeni sahibine varmadan önce küçük bir İngiltere aktarması yapar. Çünkü taşındığı çantanın, kelepçeli olduğu bileğin sahibi Franky, adaya bir kaç küçük işini halletmeye gider.

Tabii kendisi daha uçaktan inmeden, elmasın haberi İngiltere’ye varır. Eski bir KGB ajanı olarak bilinen Bıçak Boris, kardeşinin çıtlatmasıyla elmastan haberdardır ve peşine düşer. Beyaz perdede Doğu Blok rollerinin gediklisi Rade Serbedzija tarafından hayat bulan Boris, her ne kadar çok elması istese de soygunda bir parmağının olduğunun öğrenilmesini istemez. Bu yüzden bir aracı yoluyla işi halletmeye çalışır. Bu görev için ise soygunun ehilleri Sol ve Vinny ile birlikte usta rallici Tyrone’u seçer. Üç kafadar Boris’in söylediği mekanda Franky ve elması beklemeye başlar.

Bahtsız İkili: Tommy & Turk

Hikayenin diğer tarafında Tommy ve Turkish, lisanssız boks kavgaları ve hileli kumar makineleriyle geçimlerini sağlamaya çalışan iki arkadaştır. Jason Statham tarafından canlandırılan ve adını düşen bir uçaktan alan Turkish, arkadaşını karavan almak üzere bir çingene kampına gönderir. Dediklerinden bir halt anlamanın imkansız olduğu çingeneler tarafından dolandırılan Tommy ve Turk ikilisi, aynı zamanda en iyi boksörlerini de kaybeder.

Bu onlar için büyük bir dert anlamına gelmektedir. Zira boksörleri ‘Muhteşem’in bir sonraki dövüşü lisanssız boksun kralı ‘Brick Top’ tarafından organize edilmişti. Kendisini kızdıran insanları, domuzlara yem etmesiyle ünlü Top’a, anlaşmalı bir maçın oynanamayacağını söylemek, onlar için büyü bir tehlike demektir. Kafadar ikili de bunun yerine Muhteşemi yere seren çingene Micheal O’Neil’ı ringe sürmeyi önerir.

Brad Pitt’ten Harika Bir Tipleme: Micheal O’Neil

Oyunculuğunu Brad Pitt’in üstlendiği Micheal; dedikleri pek de anlaşılmayan, ayık haline hiç rastlanmayan, annesini çok seven düzenbaz bir çingenedir. Kamp ve civarında çıplak el boksunun yıldız ismi olan Micheal, Turkish ve Tommy için bir şartla dövüşmeyi kabul eder. İkili, annesinin o çok istediği karavanı satın alırsa, ringe çıkıp istedikleri rauntta nakavt olacaktır. Domuzlara yem olmaktan kurtulmanın mutluluğuyla teklifi kabul eden kafadarların unuttuğu tek detay ise çingeneler ile anlaşmanın aslında pek mümkün olmadığı. Onca karakterin ortasında duran en değerli gerçek ise 86 karatlık göz alıcı elmastır. Bir yerden sonra herkesin peşine düştüğü taşın ilk alıcısı Cousin Avi ve ölümsüz ‘Bullet-Tooth’ Tony de bu kapışmaya katılınca ortaya takibi oldukça keyifli bir hikaye çıkmış.

Snatch’in en dikkat çeken yönünün sahip olduğu tempolu öyküsü olduğunun altını çizmek de fayda var. Filmde devamlı bir olay gerçekleşiyor ve bir yerden sonra tüm bu olay ve karakterler elmasa bağlanıyor. Karmaşık bir düğümden ziyade, renkli bir cümbüşü anımsatan tüm bu hikayede oyunculukların payını vermek gerekir. Önceden de saydığımız rollerde Jason Statham, Brad Pitt ve Benicio Del Toro filmin ana karakterlerini oluşturan isimler. Jason Statham filmin anlatıcı rolünü üstlenmiş ve hikayenin çoğunu onun açısından takip ediyoruz. Del Toro ise tüm hikayeyi başlatan adam Franky rolünde yine kendine has bir karakter ortaya çıkarmış. Fakat bu ikilinin yanında Brad Pitt performansı bir tık daha üstte. Beyaz perdede çok da görmeye alışık olmadığımız çingene rolünde başarılı bir iş koymuş kendisi. Micheal O’Neil pek çok açıdan filmin en keyifli ismi.

Filmin Can Damarı Yan Karakterler

Tabii bu isimlere eşlik eden usta oyuncuları da unutmamak gerekiyor. Cousin Avi rolünde Dennis Farina, Snatch’in en renkli oyuncularından biri. Bir sürü deli adam ve devamlı çığırından çıkan olaylar bütününde Avi’nin kafayı sıyırmasına canlı canlı tanık olacaksınız. Ayrıca Rade Serbedzija’nın ellerinde can bulan Boris karakteri de filmin en keyifli detaylarından biri. Vincent Jones, Alan Ford, Lennie James diye uzayıp giden liste, Snatch hikayesinin bu kadar komik bir yapım olmasında başlıca sebep.

Guy Ritchie’nin son dokunuşları ise Snatch‘i tamamlayan unsur olmuş. Yüksek tempoda başlayan serüven, kahramanları değişse de hızından bir şey kaybetmiyor. Özellikle karakterlerin yollarının kesiştiği noktalarda hikaye oldukça eğlenceli bir hal alıyor.

Tüm yaşananlardan sonra Guy Ritchie‘nin kendine has tarzıyla öyküyü noktaladığı Snatch, Base Keeper’in siz sevgili okuyucularına ilk Pazar Sinema Kulübü önerisi filmi olarak ön plana çıkıyor. Bizim, tekrar izlemekten sıkılmadığımız ve her defasında kahkaha attığımız sahneleri olan bu yapımı kaçırmamanızı şiddet ile tavsiye etmekteyiz. Her pazar burada olma dileğiyle, herkese 86 karat elmas parlaklığında bir pazar dileriz.

Pazarınızı güzelleştirecek diğer öneriler için;

Pazar Sinema Kulübü

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu