Spor Haberleri

NBA ve Çin Arasındaki Gerginlik Giderek Büyüyor

Houston Rockets GM'i Daryl Morey'nin attığı bir tweet yüzünden NBA'in, en büyük ekonomik pazarlardan biri olan Çin ile arasındaki ipler kopma noktasına geldi.

Geçtiğimiz hafta Cuma akşamı Hong Kong’daki protestoları destekleyen bir tweet atan Daryl Morey, tweeti hemen silse bile eleştirilerin odak noktası oldu.

Daryl Morey’nin olay yaratan tweeti

Hafta sonu bir özür mesajı yayınlayan Morey, attığı tweetin kendi düşünceleri olduğunu ve bunların NBA ve Rockets organizasyonunun düşüncelerini temsil etmediğini belirtti. NBA sözcüsü Mike Bass pazar akşamı yayınladığı açıklamada Morey’nin görüşlerinin Çin’deki dostlarını ve taraftarları üzdüğünü ancak Morey’nin bunları söylemeye hakkı olduğunu söyledi. Aynı açıklamanın Çin sosyal medya platformu Weibo’da yayınlanan Çince versiyonunda ise ligin Morey’nin yorumları yüzünden hayal kırıklığına uğradığı belirtildi.

NBA’in Çin’deki yayın haklarını Temmuz ayında 5 yıl 1,5 milyar dolara satın alan Tencent Sport, Houston Rockets maçlarını yayınlamama kararı aldı. Houston Rockets efsanesi Yao Ming’in başkanı olduğu Çin Basketbol Federasyonu, Rockets ile ilişkilerini kestiğini bildirdi, daha sonra ise NBA G League takımlarının Çin Basketbol Ligi takımları ile yapacağı 4 hazırlık maçını iptal etti.

Çin Basketbol Federasyon Başkanı Yao Ming

NBA yönetiminin başındaki isim olan Adam Silver ise dün gece yaptığı açıklamada Daryl Morey’i savundu ve ligin prensiplerinin ekonomik kazançlardan önemli olduğunu belirtti. Bunun üzerine Çin devlet televizyonu CCTV, Los Angeles Lakers ve Brooklyn Nets arasında bu hafta Çin’de oynanacak hazırlık maçlarını yayınlamayacağını açıkladı.

Etiketler

Kağan Zor

Spor delisi, NBA, NFL ve oyun hastası, Galatasaray, Celtics ve Patriots taraftarı Elektronik ve Haberleşme Mühendisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu