Oyun

Mount & Blade 2: Bannerlord Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun zamandır beklediğimiz ve ekibin bir kısmı için 2020’nin şimdiden en iyi oyunu olan Mount & Blade 2: Bannerlord, az bir zaman sonra oyuncular ile buluşacak. Mart ayında erken erişime açılması beklenen oyun için hala resmi bir çıkış tarihi verilmiş değil. Ancak pek sevgili oyun podcastimiz BaseCast’in ilgili bölümünde belirttiğimiz üzere Mount & Blade 2: Bannerlord beta sürümündeki haliyle piyasadaki pek çok yapım daha tamamlanmış bir oyun. Hal böyle olunca Base Keepers olarak oyunun çıkışını büyük bir heyecanla bekler olduk.

Bu yazıda ise heyecanımıza sebep olan Mount & Blade 2: Bannerlord detaylarını sizlerle paylaşmak istedik. Lafı çok uzatmadan, çoğu oyuncunun hayatında önemli bir yere sahip Mount & Blade serisinin son yapımının içeriğine geçelim. İşte Mount & Blade 2: Bannerlord Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar:

Yeni Oyun Yeni Kalradya

Mount & Blade 2: Bannerlord’u serinin bundan önceki yapımlarından hikaye bakımından ayıran en keskin özelliği, oyunun geçeceği topraklar olarak adlandırılabilir. Zira yeni yapım, diğer Mount & Blade yapımlarının aksine Kalradya’da imparatorluğun hüküm sürdüğü bir dönemde geçecek. Bir dağılma sürecinde olan ve Güney, Kuzey ve Batı üzere üçe ayrılmış olan Kalradya İmparatorluğu, oyunun ve haritanın merkez kısmında yer alıyor. İç savaşın ortasındaki imparatorluğun zayıflığından yararlanmak isteyen diğer sancaklar ise haritanın uç kısımlarına dağılmış durumda. Aşağıdaki haritadan Mount & Blade 2: Bannerlord’da oyuncuları beklemekte olan krallıklara göz atabilirsiniz:

Mount & Blade 2: Bannerlord Kalradya Haritası
Serinin eski yapımlarına nazaran Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda farklı devletler oyuncuları bekliyor

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Mount & Blade 2: Bannerlord oyununun ana odağında Kalradya İmparatorluğu yer alıyor. Eski gücünün son demlerini yaşamakta olan imparatorluk, İmparator Arenicos’un, ardında bir varis bırakmadan ani ölümüyle sarsılmış durumda. Dolayısıyla bu durum ülkede bir taht mücadelesine sebep oluyor. Ülkenin yeni yöneticisini belirleyecek bu iç savaşın ise üç tarafı bulunuyor.

Bu üçe ayrılmış olan imparatorluğun bir tarafında eski bir savaş kahramanı Garios’un yönettiği Batı İmparatorluğu yer alıyor. Ülkenin kıdemli komutanlarına yanına alan Garious, yönetimde askerlerin yer aldığı bir imparatorluğu savunuyor. Öte yandan karşılarında, imparatorluğun şekil değiştirmesi gerektiğini savunan cumhuriyet yanlıları yer alıyor. İmparatorluğun tek bir bütünken güçlü olacağını bilen senatör Lucon yönetimindeki Kuzey İmparatorluğu, bu sebeple diğer iki parçaya da savaş açmış durumda.

Mount & Blade 2: Bannerlord İmparatorluk Bayrakları
İmparatorluğun üç tarafının bayrakları soldan sağar: Kuzey İmparatorluğu, Güney İmparatorluğu, Batı İmparatorluğu

Kalradya’nın hükmünü belirleyecek iç savaşın diğer tarafında ise Güney İmparatorluğu yer alıyor. Yönetiminde Arenicos’un tek kan bağı bulunan bu imparatorluk, rahmetli imparatorun eşi Rhagaea tarafından yönetiliyor. Rhagaea ve takipçilerinin bu savaştaki savunmaları ise Kalradya İmparatorluğu tahtına Arenicos kızı Ira’nın geçmesi yönünde. Kendince haklı sebepleri bulunan üç taraf, Kalradya’nın tekrar bir olması için mücadele veriyor. Bununla birlikte oyunda başka krallıklar da yer alıyor.

Mount & Blade 2: Bannerlord Yer Alan Krallıklar

Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda bizi serinin diğer oyunlarına nazaran farklı tarafların beklediğinden bahsetmiştik. Oyun ve hikaye her ne kadar üç parçaya ayrılmış Kalradya İmparatorluğu etrafında dönüyor olsa da, tüm çekişmenin içinde diğer krallıklar da yer alıyor. Belirgin özelliklerini, Avrupa, Asya ve Afrika’da yer alan milletlerden alan krallıklara gelin birlikte göz atalım:

Mount & Blade 2: Bannerlord’un dikkat çekici taraflarının başında, İmparatorluk toprakları ile iç içe olan Battania yer alıyor. Britonlar, İrlandalılar, Gallerliler ve Keltler’den esinlenilerek yaratılan Battania, Kalradya’nın tepe ve ormanlar ile dolu topraklarında hüküm sürüyor. Ada sakinlerinin tarihte olduğu gibi yay kullanmakta ve kaleleri müdafaa etmekte başarılı bir ırk olan Battanialılar, oyunun en ilgi çekici krallıklar arasında yer alıyor.

Mount & Blade 2: Bannerlord, Kalradya'daki Taraflar
Kalradya topraklarında mücadele eden pek çok taraf bulunuyor

Tarihi Avrupa ırklarından yola çıkarak tasarlanan diğer bir ırk olan Vlandialılar, kıta Avrupasının güçlü kavmi Normanlara dayanıyor. Orta Çağ’ın feodal devletleri gibi güçlü bir merkezi yönetime sahip Vlandia, oldukça sağlam kalelere sahip. Asıl gücünü ise ağır süvari birliklerinden alan Vlandia, Mount & Blade 2: Bannerlord’un en güçlü tarafları arasında yer alıyor. Öte yandan gücünü atlı birliklerden alan diğer bir ülke ise Kuzait Hanlığı. Tarihteki Orta Asya kavimleri Moğollar,Türkler ve Kıpçaklar ile ortak özellikler taşıtan Kuzait Hanlığı, atlı okçuları ile var olan bir ülke.

Öte yandan Kalradya’nın Kuzeyine hükmeden Sturgialılar, tarihten İskandinav ülkelerinden yola çıkarak hazırlanmış bir krallık. Akınca ve yağmacı bir topluluk olan Sturgia, balta ve kalkan kullanmakta ustalaşmış askerler sahip. Kalradya’nın son tarafı Aserai ise Kuzey Afrika devletlerinden yola çıkarak hazırlanmış. Kalradya’nın çöllerine hükmeden Aseraililer, özellikle hızlı hafif piyadeleri ile savaşta rakiplerini alt ediyor.

Senin Oyunun Senin Hikayen

Mount & Blade 2: Bannerlord ile ilgili bilmeniz gereken diğer bir özellik ise oyunculara geniş bir macera deneyimi sunması. Serinin bundan önceki yapımlarında en büyük sorun, oyunun kendini tekrar eden bir yapısı bulunmasıydı. Oldukça az sayıdaki görevler ve seçimler sebebiyle oyun her yeni kayıtta aynı deneyimleri yaşatıyordu. Kolay ve eğlenceli oynanışı ile bunun altından kalkan Mount & Blade oyunları, yeni yapım ile bununda üstüne çıkmayı başarıyor.

Mount & Blade 2: Bannerlord İkna Sistemi
Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda karakterin güçlü bir iknaya sahip olması pek çok kapıyı açacak

Öncelikle Mount & Blade 2: Bannerlord ile karşımıza çıkan en büyük yenilik ikna sistemi diyebiliriz. Artık görevleri yerine getirirken oyuncunun karşısındaki kişiyi ikna etmesi de önem taşıyacak. Dahası karakterinizin başı belaya girdiği zamanda da ikna kabiliyeti sayesinde bunun altından rahatlıkla kalkabilecek. Karakterin iknasının güçlü olmasının yolu ise saygınlığının ne kadar fazla olduğundan geçiyor. Zira eğer karakterin şöhreti ne kadar fazla ise birini bir şey yapması için ikna etmesi de o kadar kolay olacak.

Dahası Mount & Blade 2: Bannerlord’da diğer bir yenilik olarak ölüm mekaniğinden bahsedebiliriz. Evet doğru okudunuz, Bannerlord‘da karakterler ölecek. Gerek yaşlanarak gerekse savaş meydanında elinde kılıcı ile karakterler ölecek. Karakterlerin yerlerine ise çocukları geçecek ve oyuna varisler ile devam edilecek.

Mount & Blade 2: Bannerlord Ölüm
Oyunun en büyük yeniliklerinden biri de ölüm olacak. Savaşta esir aldığınız krallar ve lordlar merhametinize kalacak.

Bu durum da bizi oyunun bir diğer önemli yeniliğine getiriyor: Çocuk. Mount & Blade 2: Bannerlord karakterleri çocuk sahibi olacak. Diğer bir yeniliklerden biri olan evlilikler sayesinde oyuncular çocuk yapabilecek. Anne ve babaların görünüşlerinden parçalar taşıyacak olan bu çocuklar, büyüdükçe de belli yetenekler kazanacak. Oyuna başlanan karakterler ölünce yerlerini almakta kullanılabilecek olan bu çocuklar bu özellikleri sebebiyle büyük önem taşıyor.

Gelişen Mount & Blade Deneyimi

Öne çıkan yeniliklerin yanı sıra gelişen özellikleriyle de Mount & Blade 2: Bannerlord dikkat çekiyor. Serinin diğer yapımlarına kıyasla oyunun üstüne koyduğu bir özellik ekonomi. Oyunun en gelişen yönlerinden biri olan ticaret oyunculara pek çok fırsat sunuyor. Mount & Blade 2: Bannerlord oyuncuları artık savaşçının yanı sıra bir tüccarı da oynayabilecek. Kasap, değirmen, taverna, dokuma dükkanı, ahır ve demirci gibi işletmeler açabilecek olan oyuncular; kervanlar ile ticareti geliştirebilecek. Ayrıca işletmeyi açtıkları bölgenin de elde edecekleri kara katkısı bulunacak. Örneğin Kuzait Hanlığında ahır karlı bir işletme iken denize uzak olan bu topraklarda balık satarak para kazanmak zor olacak.

Oyunun üstüne koyduğu bir diğer yenilik ise kale yönetim sistemi. Savaşların açık alanlar kadar kuşatmalarda döndüğü Mount & Blade serisinin son oyununda kalelere gerektiği önem verilmiş. Artık yeni oyun ile birlikte kaleleri özelleştirmek mümkün olacak. Oyuncular kale boyu ve savunma sistemleri gibi konularda karar vermek de özgür olacak. Ayrıca oyundaki kalelerin tasarımları da birbirinden farklı olacak. Dahil olduğu krallık ve üzerinde kurulduğu bölgeye göre farklılık gösteren bu kaleleri fethetmek için oyuncular farklı stratejiler geliştirecek.

Mount & Blade 2: Bannerlord Kuşatma
Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda kuşatmalar oldukça çetin ve bir o kadar zevkli geçecek

Mount & Blade 2: Bannerlord ile oyunun geliştirilen bir diğer yönü ise karakter yetenekleri konusunda yaşanacak. Yeni oyun ile birlikte o alışkın olduğumuz karakter gelişim ekranı tarihe karışacak. Artık oyuncular seviye atladıkça belli özellikleri geliştirmeyecek. Sadece hızlı gelişmesini düşündükleri yeteneklere odak puanı verecek. Karakterin yetenekleri ise oyun içi etkinlikleri sayesinde seviye atlayacak. Örneğin savaş muharebesinde bolca vakit geçirmiş oyuncular silahlara daha hakim iken şehir hayatında tercih eden oyuncular bu yönde karakterlerini geliştirmiş olacak.

Pek çok yeniliği ve gelişmeyi barındıran Mount & Blade 2: Bannerlord oyunu çok değil bir kaç ay sonra oyuncular ile buluşacak. Pek çok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunlar arasında gösterilen Mount & Blade’in devam yapımı Mart ayından itibaren Steam’de erken erişime açılacak. Gelişini sekiz yıl gibi uzun bir zamandır beklediğimiz söz konusu TaleWords yapımı için biz oldukça heyecanlıyız. Sizin oyunla ilgili düşünceleriniz neler, bizimle paylaşmaktan geri durmayın.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu