DiziDizi İnceleme

Mini Dizi Severler İçin 10 Öneri

Dizilerin uzunluğundan şikayet edenler için çerezlik 10 mini dizi...

Bazı insanlar dizilerin, ne kadar iyi ve başarılı olsa da uzunluğundan sıkılabiliyor veya başlamaya bile üşenebiliyor. Film izlemekten daha çok hoşlanan insanlar da film tadında bir oturuşta bitirebileceği diziler arayabiliyor. Basekeepers olarak bu arayışta olan veya dizilerin uzunluğundan sıkılanlar için hem dizi izleme keyfine varabileceğiniz hem de vaktinizi kurtarabileceğiniz 10 mini dizi önerisinde bulunduk. İşte huzurlarınızda mini dizi sevenler, veya seveceğini düşünenler için 10 öneri:

10) Angels in America

Al Pacino ve Meryl Streep gibi Hollywood’un en büyük isimlerinin yanında Patrick Wilson, Jeffrey Wright gibi ünlü oyuncuların rol alması Angels in America’yı izlemek için yeterli bir sebep. Eşcinsel ilişki içerisinde iki erkek ve birinin AIDS hastalığının ilk evrelerinde olmasıyla olayların başladığı dizi, tiyatro oyunundan uyarlanma olup bir çok Emmy ödülü kazanmıştır.

9) 11.22.63

James Franco’nun başrolünde olduğu 11.22.63, 2016’da yayına giren 8 bölümlük bir dizi. Kennedy suikastını zamanda geriye giderek engellemeye çalışan bir İngilizce öğretmenini konu alan dizi, altmışlı yılların nostaljik havasıyla da çok beğenildi.

8) The Young Pope

Başrolde büyük bir isim varsa beklenti de o kadar yüksek oluyor. Jude Law‘ın henüz genç yaşta Papa seçilen ve zamanla inançlarını sorgulayan bir din adamını canlandırdığı The Young Pope, dışında kaldığımız ve uzak olduğumuz Vatikan dünyasını görmemizi sağlıyor.

7) Masum

Listeye Tük serilerini de eklemesek olmazdı. Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık gibi isimlerle harika bir oyuncu kadrosuna sahip olan Masum, aynı zamanda dijital ortamda yayınlanan ilk Türk yapımı dizidir. Kendi halinde sessiz sakin bir ailenin bir gece aldığı haberle hayatının nasıl değiştiği anlatılıyor.

6) The Night Of

Venom ve Nightcrawler’dan tanıdığımız Riz Ahmed’in başrolde olduğu The Night Of genç bir kızı öldürmekle suçlanan bir adamı ve avukatını dava süresince konu alıyor. Gerilim ve psikolojik baskıyı damarlarınızda hissettiren bu harika diziyi izlemenizi öneriyorum.

5) Generation Kill

Irak’ta savaş zamanı bir dergi muhabirinin 21 gün boyunca gördüklerini anlatan dizi aslında herkesin bildiği ama görmek istemediği savaşın çirkin yüzünü göstermekte. Listenin geri kalan yapımlarına göre az tanınan bir oyuncu kadrosuna sahip yapım, tüm gerçekliği ile izleyicileri sarsıyor. Takdir edilesi bir cesaretle savaşı tüm çıplaklığıyla anlatan Generation Kill listemizde beşinci sırada bulunuyor.

4) When They See Us

Listedeki en yeni dizilerden olan ve gerçek hayat hikayesine dayanan When They See Us işlemedikleri bir suç yüzünden hapse giren beş genci anlatıyor. Amerikan suç hukuk tarihinde önemli bir yere sahip olan Central Park Jogger davasını konu alan dizi, çıktığı dönem Netflix’te en beğenilen ve en çok izlenen diziler arasında yer buldu. When They See Us, empati beslenen hikayesi ile bu tavsiye listesinde kendine yer buluyor.

3) Şahsiyet

Haluk Bilginer ve Cansu Dere gibi büyük isimlerin başrolde olduğu Şahsiyet, alzheimer hastalığı olan bir seri katili konu alıyor. Ülkemizde çok beğenilen dizi, özellikle Kıta Avrupası’nda da olmak üzere büyük ilgi gördü. Haluk Bilginer’e; dizideki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Şahsiyet, listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.

2) Band of Brothers

Er Ryan’ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Tom Hanks ve Steven Spielberg’in yapımcılığını yaptığı, listedeki en eski dizi olan Band Of Brothers, 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyor. Amerikan Ordusuna bağlı Easy Bölüğü’ndeki askerlerin yaşadı gerçek tecrübelere dayanan mini dizi, harika bir savaş atmosferine sahip. Muhteşem oyunculuklar ve gerçekçiliğiyle seyirciye sunulan Band of Brothers, çıktığı dönem tüm ödülleri toplamayı başarmıştı. Damian Lewis ile birlikte genç Michael Fassbender ve Tom Hardy’nin yer aldığı bu yapımı özellikle tarih sevdalıların izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

1) Chernobyl

Mini dizi listemizin zirvesinde ise son dönemin en çok konuşulan dizilerinden Chernobyl yer alıyor. Bilindiği üzere 26 Nisan 1986’da Ukrayna’da bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nde büyük bir nükleer kaza yaşanmış ve bir çok can kaybına yol açmıştı. 2019’da HBO ise gerçek hikayeleriyle bu faciayı anlatan 5 bölümlük bir dizi yayınladı. Yaşanan tüm zorluklar o kadar gerçekçi işlenmiş ki Chernobyl izlerken sizi içine çeken, yaşanan psikolojik durumu seyirci olarak bile kaldıramadığınız bir başyapıt.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu