Müzik

Meydan Okumaktan Kaçınmayanlar: The Defiant Ones

Dizilere, filmlere kısa bir ara vermek istiyorsanız ve hiphop kültürüne de ilginiz varsa sizi aşağıya alalım...

Hiphop kültürü; rap müzik, grafiti sanatı, break dans gibi pek çok unsuru barındırıyor. Ancak bu kültürün gerçek anlamda globalleşmesini sağlamakta en büyük pay, takdir edersiniz ki rap müziğe ait. Hal böyle olunca ve rap müzik dinlemekten keyif alan ve mazisiyle, bugünüyle sıkı takipçisi olan okurlarımız da olunca, konuya biraz daha derinlemesine girebiliriz. Tabi öyle elimizi kolumuzu sallayarak girmeyeceğiz bu müziğin derinliklerine. Bu yolda bize eşlik edecek bir yapım olacak ve onun üzerinden, dilimiz döndüğünce ele alacağız konuyu. Sözünü ettiğimiz yapım: The Defiant Ones.

Aykırı Bir Grup: N.W.A

Hiphop kültürünün ve haliyle rap müziğin çıkış noktası, jazz müzik türünde de olduğu gibi sınıfsal ayrımcılıklar. Afro-amerikan insanların, 20. yüzyıl sonlarına kadar büyük acılar çekmesine sebep olan ırkçılığa tepki olarak doğan bir müzik türü rap. Los Angeles’ta, Compton‘da bir grup genç, “bizim de söyleyeceklerimiz var” diyerek çıkıyorlar ortaya. N.W.A. adıyla kurulan grubun üyelerinden birisi de Andre Romelle Young. Bu isimle, aranızdaki birkaç sıkı rap takipçisi dışındaki okurlarımız tanımayabilir. Bir ekleme yapacak olursak, bu isim şimdilerde rap efsaneleri arasında gösterilen Dr. Dre‘nin ta kendisi. 1986’da kurulmalarından sonra, gerek yaptıkları şarkılarla, gerek davranışlarıyla, pek çok tartışmaya yol açan, FBI’la kanlı bıçaklı olacak derecede aykırı bir duruş sergileyen grup, varlığını 1991’e kadar sürdürüyor.

Dağılmalarından sonra, her biri kendi kariyerlerini sürdüren grup üyelerinden Dr. Dre, yıllar boyu rap müzik adına önemli işlere imza atmaya devam etti. Grubun dağılmasından sonra, yolu başarılı müzik yapımcısı Jimmy Iovine ile kesişen Dre, ilk solo albümünü Iovine‘in sahibi olduğu Interscope Records ile çıkarttı. Bu noktada Jimmy Iovine‘e de bir parantez açmak gerek. Her ne kadar rap müzikle veya hiphop kültürü ile bir ilgisi olmasa da, onun hikayesi de Dre ile benzerlik gösteriyor. Yola çıkarken elinde, hayallerinden ve azminden başka hiçbir şey olmayan Iovine, U2, Patty Smith, Dire Straits gibi pek çok ünlü isimle çalışan, kendini kanıtlamış bir müzik yapımcısı ve iş adamı.

Müzik Dünyasının Büyük İkilisi: Dr. Dre & Jimmy Iovine

Yolları, Dre’nin ilk solo albümü “The Chronic” ile kesişen ikili, müzik dünyasında hatırı sayılır bir yer edindikten sonra, 2006 yılında dünyaca ünlü firma Beats Electronics‘i kurdu. Kulaklık ve ses teknolojisi konusunda bir devrime imza atan şirket, 2014’te Apple tarafından satın alındı. İşte “The Defiant Ones”, olayları tam olarak bu noktadan itibaren ele almaya başlıyor. Yaklaşık 1’er saatlik 4 bölümden oluşan belgesel, her iki isimin de kariyer yolculuklarına, bunun yanında rap müziğin ABD merkezli gelişimine değiniyor.

 

Her bir bölümde, hem Iovine‘in yolculuğuna hem de Dre‘nin “meydan okumaları”na tanık olacaksınız. Bunların yanında, müzik dünyasında yaşanan olayların altında yatanları, rap dünyasında yaşanan skandalların arka planını öğrenme fırsatı bulacaksınız. Iovine‘in birlikte çalıştığı ve Dre‘nin kariyerine tanıklık eden, onunla birlikte çalışan isimlerin ağzından tarihe tanıklık ediyor olacaksınız. Anlatılanların, bizzat yaşamış kişiler tarafından aktarılması ve belgeselin yapımcı ekibinin titizlikle edindiği görüntülerle desteklenmesi, hiçbir şüpheye yer bırakmıyor. Ayrıca sevdiğimiz isimlerle, sohbet edercesine bir havada geçen saatler, damaklarda oldukça hoş bir tat bırakacaktır.

N.W.A.‘in öyküsünü, rap tarihindeki önemli olayların perde arkasını ve çok daha fazlasını öğrenmek isteyen okurlarımıza, Base Keepers olarak tavsiyemizdir. HBO yapımı olan bu keyifli belgeseli, Netflix’ten izleyebilirsiniz. Eminiz ki, dizi ve filmlere ara vereceğiniz bu birkaç saatlik belgesel serisi ile geçirdiğiniz vakitten memnun kalacaksınız.

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu