FilmFilm Haberleri
Trend

DCFanDome Batman – Matt Reeves Röportajı

DCFanDome Batman panelinden Matt Reeves röportajını sizler için çevirdik.

22-23 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen DCFanDome, heyecanlı anlara sahne oldu. Bunlardan birisi de merakla beklenen The Batman filminin paneliydi. Panele katılan yönetmen Matt Reeves, filmle ilgili birçok detay paylaşarak biz fanları oldukça heyecanlandırdı.

Bu tarz gişe filmlerinin içerisinde olabileceğini daha önce hiç düşünmediğini belirten yönetmen, Batman karakterinin orijinalliğiyle ilgili de konuşarak, “Batman’de beni heyecanlandıran şey, onun geleneksel süper kahraman normlarına pek uymayışı. O oldukça canlı bir karakter. Biz de onun ilk günlerine odaklanıyoruz. Mükemmel olmaktan oldukça uzakta. Onu hatalar yaparken de izleyeceğiz. Bunun daha önce yapılmamış bir şey olduğunu hissediyorum. Filmimiz Gotham’ı deneyimliyor. Hikayemizde Batman hali hazırda Batman. O zaten kendi işlerini yapıyorken onunla tanışıyor olacağız ama yine de kendi istediği etkiyi yaratamıyor olacak. Gotham’daki yozlaşma sürekli artıyor olacak.” dedi.

Filmin merakla beklenen diğer karakterleri hakkında da konuşan Reeves, “Paul Dano, The Riddler’ın daha önce hiç görmediğimiz bir versiyonuna hayat veriyor. Bence onun yapmakta olduğu şey insanların aklını başından alacak. Mesele bildiklerimizle yeni olanı harmanlamak. Selina da henüz Catwoman değil. Bu da yolculuğun bir parçası. Penguen, Jim Gordon ve diğerleri için de aynı şey geçerli. Film yuvarlanan bir kartopu gibi. Bu momentumu siz de hissedeceksiniz.” dedi. Bunlarla beraber HBO Max’a gelecek olan Gotham Polis Departmanı’yla alakalı diziye yönelik de konuşan Reeves, dizinin Batman’in Gotham’da ortaya çıktığı ilk yılı ve şehirdeki etkileriyle beraber Gotham’ın karanlık yüzüne odaklanacağını söyledi.

Batsuit’le alakalı olarak oldukça pratik bir kullanımı olduğunu belirten Reeves, “Bütün mesele suiti kendisinin yapmış olması. Bu yüzden onun rahatça hareket edebileceği ve rahatça dövüşebileceği şekilde olmasına dikkat ettik. Ayrıca hala gelişiyor olduğu imajını vermek de önemliydi. Fikir olarak kariyerinin henüz ikinci yılında. Her gece dışarı çıkıyor, bela arıyor ve bu yüzden kostümünde ve maskesinde çeşitli izler göreceksiniz. Ben, kostüm tasarımcıları ve Robert, kostümün nasıl olması gerektiği hakkında sürekli fikir alışverişinde bulunduk.” diye ekledi.

The Batman Filminin Gotham’ı

Filmde Gotham şehrinin nasıl yansıtıldığı ile alakalı bir soruya da cevap veren Reeves, “Bizim Gotham’ımız öncekilerden farklı. Şehrin yapısı ve tarihi, filmin hikayesinde kritik bir rol oynuyor. Şehrin yozlaşmışlığını ve içinde bulunduğu durumu oldukça net bir şekilde yansıtmak istiyorum. Ayrıca Gotham, Batman’den korkuyor olacak. Çünkü o henüz ortaya yeni çıkmış bir intikamcı ve kanunu kendi elleriyle uyguluyor. Bu yüzden insanların ‘Bu adam da biraz tehlikeli galiba’ şeklinde tepkiler vermeleri gayet doğal olacak. Batman filmde henüz şehrin umudu olan, dönüşmek istediği figüre kavuşamamış halde. Bu sayede O, insanların sürekli merak ettiği büyüyen bir efsane olarak karşımıza çıkacak. Bununla birlikte Gotham, daha önce hiç görmediğiniz ve ziyaret etmediğiniz bir Amerikan şehri olacak. Tabii ki Burton’ın oldukça tiyatral ve gösterişli bir Gotham seti vardı. Nolan da Batman Begins’te Chicago ve Pittsburgh’ten parçalar taşıyan bir Gotham sundu. Bizim oluşturduğumuz Gotham ise bunlardan biraz farklı. Örnek olarak Gotham Meydanı’nı verelim; Time Meydanı gibi olması gerekir değil mi? Böylece filmde bunu gördüğünüzde ‘Ha, Gotham New York’muş’ diyecektiniz ama bizim filmimizde bu aslında Liverpool olacak.”

“Liverpool’a gidiş nedenimiz, şehrin önemli gotik yapılarını yansıtmaktı. Bunu, bazı modern yapıları yansıtmak için CGI ile de destekledik. Böylece filmi izlerken ‘Aa burası da neresiymiş? Çekimleri nerede yapmışlar?’ gibi tepkiler vereceksiniz. Gotham’ın siluetini bu şekilde yansıtmak filmde önem verdiğim noktalardan birisi.”

Robert Pattinson ve Batman

Robert Pattinson ile alakalı olarak da konuşan Reeves, “Robert Pattinson’daki en önemli detay muazzam bir aktör olması. Son 6 yıldır yaptığı işler çok başarılı. Bir arkadaşım Lost City of Z isimli bir film yapmıştı ve Robert başroldeydi. ‘Bu da kim?’ olmuştum! Harika bir karizması vardı ve The Rover ve Good Time gibi filmlerde de bunu başarıyla yansıttı. O, oldukça yetenekli bir aktör ve materyali üzerinde gerçekten harika bir şekilde çalışıyor. Ayrıca tıpkı benim gibi iflah olmaz bir Batman hayranı! Onunla bir araya gelip karakter üzerinde çalışma konusundaki heyecanımızı paylaşmak çok güzeldi. O, tıpkı Batman’e benziyor ve bugüne kadarki herkesten daha fazla Batman’i canlandırma ruhuna sahip.” dedi.

Batcave ve Batmobile ile alakalı olarak, “Çocukluğunuza bir adım atmak gibi. Batmobile’i gördüğünüzde ‘Evet biz bu filmi yapıyoruz!’ hissine kapılıyorsunuz. Batmobile’in karakterin bir yansıması olması konusunda özen gösterdik. Senaryo üzerinde çalışırken bile Batcave ile alakalı sürekli yeni fikirler buluyorduk. Oldukça farklı bir set yarattık ve insanların Batcave’i keşfetmeleri için sabırsızlanıyorum.” diyen Reeves, “Kendi Batmobile versiyonuna sahip olmak harika bir şey.” diye de ekledi.

“En büyük çocukluk fantezilerinden birisi Batman olmaktır. Böylece izleyiciyi Batman gibi düşündürmek, hissettirmek bizim için oldukça önemli oldu. Ve tabii ki, çizgi romanlardaki yansımaları da bizim karakteri oluşturuşumuzda oldukça etki sahibi oldu.” diyen Reeves, Batman Ego çizgi romanından ve Chinatown ile Taxi Driver filmlerinden ilham aldığını belirtti.

Batman’in bugüne kadar yapılmış tüm versiyonlarının ayrı ayrı sevdiğini belirten Reeves, “Çizgi romanlara baktığımızda bile pek çok farklı Batman görüyoruz. Biz de filmde insanların yeni bir şeyler görebilmeleri için çabaladık.” dedi.

Son olarak filmin %25-30’luk kısmının bittiğinden bahseden Reeves, bir de fragman gösterdi ve panel sona erdi. İşte The Batman filminin ilk fragmanı:

Etiketler

Şevval Ceylan

Dizi, film izlemekten ve oyun oynamaktan hoşlanan, kahramanı Captain America olan bir genç kız...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu