Film İnceleme

Mank: David Fincher Ne Yaptın Sen?

David Fincher'ın Yeni Filmi Mank Hakkında Görüşlerim

Merhaba sevgili Basekeepers okuyucuları ve sayın sinemaseverler. Az önce Mank filmini izledim ve duygularımı sıcağı sıcağına yazmak istedim. Öncelikle David Fincher‘ı altı koca yılın ardından bir film ile görmek çok hoş oldu. Kendisi benim çok sevdiğim bir yönetmen. Bu arada bu yazı spoilerlı bir yazı olacaktır haberiniz olsun.

Öncelikle filmin konusundan bahsetmek gerekirse, gerçek bir hikayeden alınmış senarist Herman Mankiewicz‘in hayatından bir kısmı izliyoruz. Kendisi küstah, zeki, ve esprili biri film komedi türünde olmamasına rağmen güldüğüm çok sahne oldu. Filmde özellikle kara mizahı cidden iyi işlemişler. Herman Mankiewicz kesinlikle çağının ötesinde bir adam.

 

Hikaye dışında Mank, oyunculukları ile de ön plana çıkan bir yapım olmuş. Gary Oldman, bu rolüyle büyük bir ihtimal Oscar’a aday olacaktır. Filmin kurgusu cidden değişik olmuştu ve ben bu stili çok sevdim. Siyah beyaz bir film ve siyah ve beyaz renklerinin kasvetini filmi izlerken çok hissediyorsunuz. Sanırım David Fincher karanlık tonda bir film yapacağıma bu sefer direkt siyah beyaz yapıyım demiş. Film siyah beyaz olmasına rağmen kendini çok rahat izletiyor. Ben hiç kopma yaşamadan çok rahat bir şekilde izledim.

Mank Oscar’a Göz Kırpıyor

Bu arada Mank, siyasi ve dini göndermelere sahip bir filmdi. Açıkçası ben bu ‘atılan taşları’ çok sevdim. Gönderme demişken ünlü film şirketlerini de bir elden geçirmişler. Bu kısımlar epey bir keyif vericiydi. Özellikle Universal stüdyolarıyla ilgili olan kısım beni çok güldürdü. Yapımcının yanında hikaye oluşturdukları sahneden ise ayrı bir tat aldım. Başarılı bir sahne olmuş. Sahnelerden bahsetmişken, Marion Davies ve Herman Mankiewicz dışarıda yaptığı bir konuşma var. Bu sekansta Mank, Marion’a karanlığa rağmen kızardığını görüyorum demişti. Bu sahneden de etkilenmeden edemedim, siyah beyaz bir filmde böyle bir repliğin olması iyi düşünülmüş.

Gary Oldman, Herman J. Mankiewicz rolüyle Oscar yarışına epey güçlü bir şekilde giriş yaptı.

 

Hakkını vermemiz gereken son bir kişi daha var: David Fincher‘ın babası ve bu filmin senaristi Jack Fincher. Cidden zorlu bir işin altından çok iyi kalkmış. Kalemi beni epey bir şaşırttı doğrusu. Ben Mank filminin uyarlama senaryo dalında ödül toplayacağına eminim. Dahası film Oscar’da dikkatleri toplayabilir çünkü kurul böyle işleri sever. Sonuç olarak ben bu filmi çok beğendim etkilendim doğrusu bu filmi izlettirin kesinlikle izlettirin.

Evet sevgili sinemaseverler bir yazımın daha sonuna geldim bir daha ki yazıma kadar yaşamayı unutmayın ve kendinize dikkat edin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu