Dizi İnceleme

KIYIDA KÖŞEDE KALMIŞ BİR DİZİ: ATLANTA

atlanta-basekeepers-dizi

2016’nın Eylül ayında FX kanalında serüvenine başlayan Atlanta, özellikle ülkemizde pek de hak ettiği değeri gören bir dizi değil. Dizinin yapımcısı ve aynı zamanda başrollerinden biri olan Donald Glover’ın kaleminden çıkan Atlanta, başarılı bir şekilde 2 sezonu bitirmiş ve 3 ile 4.sezonları için de kanalından onayı almış durumda. Dizi kısaca kendilerine, yakınlarına daha iyi bir hayat sağlamak için Atlanta şehrinde rap piyasasına isimlerini duyurmaya çalışan iki kuzeni konu ediniyor. Ben de bu hak ettiği değeri görmeyen, yani kısaca underrated diye adlandırdığımız diziyi biraz olsun tanıtma amacıyla ve birkaç kişinin bile olsa hayatına sokma ihtimaline sırtımı dayamış şekilde incelemek istedim.

Bu kadar bahsettim ama sahiden bu Atlanta neden iyi?

atlanta-dizi-basekeepers

DİZİ KENDİNİ ÇOK CİDDİYE ALMIYOR

Seviyesi ve zamanı kişiye göre değişse de birçoğumuz hayatın ve yaşantımızın ciddiyetinden sıkılmış durumda oluyoruz. Kafa dağıtmamız için, yaşadığımız hayattan kısa bir süreliğine de olsa soyutlanmamız için bize önerilen dizilerde de durum genelde pek farklı olmuyor. İşte Atlanta tam bu noktada devreye giriyor. Dizi, süresi boyunca size gerçekten keyifli bir vakit geçirtiyor ve siz de o süre boyunca, Atlanta’nın rahat dünyasında, kafanızı meşgul eden şeyleri unutuyorsunuz. Ve tabi ki dizimiz, kendini ciddiye almama konusuna örnek olarak verebileceğimiz şekilde en ciddi, en gergin sahnelerinde bile kaliteli mizahını bir şekilde gözler önüne sermeyi başarıyor ve yine bahsettiğim süre boyunca yüzünüzü güldürmeyi de ihmal etmiyor. Gülümsemenin ve güler yüzlü olmanın hiç olmadığı kadar zor olduğu bir dönemde yaşadığımızı düşünürsek, kendimce bu noktada Atlanta’ya bir teşekkürü borç biliyorum. Teşekkürler Atlanta!

atlanta-dizi-görsel

DİZİ HAYAT İLE ÇOK İÇ İÇE

Atlanta özünde müziği ve müzik piyasasını konu alan bir dizi ama diziye bir göz atarsanız asla bu kadar basite indirgenmemesi gerektiğini anlayacaksınız. İnternetten dizinin konusuna üstünkörü baktığınızda genel olarak müzik ve rap piyasası odaklı bahsedildiğini görmeniz muhtemel. Fakat Atlanta aynı zamanda aile ilişkileri, ebeveynlik, arkadaşlık bağları vb. konuları da içinde bolca bulunduruyor ve yer yer kendinizle, kendi hayatınızla bağdaştırabileceğiniz unsurlar, olaylar sunuyor. İzleyiciyi de bu yönden o kadar içine çekebiliyor ki bazen dizide hiçbir şey olmuyormuş gibi, sanki kendiniz dizinin yarattığı dünyanın içinde günlük hayatınızı yaşıyor gibi hissediyorsunuz.

atlanta-dizi-görsel-basekeepers

MÜZİKLER

Atlanta şehrini, bir rapçiyi ve onun menajerliğini üstlenen kuzenini konu alan bir dizinin etkileyici müziklere sahip olmaması şaşırtıcı olurdu. Dizi, bu konuda da bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Nappy Roots ile Güney yakasının rap müziğini dolu dolu hissederek kafanızı sallamadan duramıyorken, dizinin başını çeken üç kafadarın yaşantısını izlerken de Bill Withers’tan, George Benson’a kadar birçok efsanevi müzisyeni de işitme şansına erişiyorsunuz.

Hatta dizinin bir bölümüne Atlanta çıkışlı bir rap grubunun üyeleri de konuk oluyor. Az çok rap müziğe ilgisi olanlar büyük ihtimal hangi grup tahmin edecektir ama yine de kimler olduğunu söylemeyelim.

atlanta-dizi-görsel-basekeepers

SÜRÜKLEYİCİLİK

Dizimiz bölümler ilerledikçe sizi daha da içine çekerek kendi dünyasına alıyor, bölüm bitimlerinde daha fazlasını istiyorsunuz ve bu duruma dizinin bir bölümünün ortalama süresinin 25-30 dakika olması fazlasıyla katkı sağlıyor. Aynı zamanda bu durumu daha da kolay hale getiriyor. Yarım saatlik bir kaliteli televizyon işi haliyle sizi yormuyor ve rahatça sindirebileceğiniz bölümler sayesinde daha da fazla izleme isteği uyandırıyor. Tabi ki bu durum, bölümlerinin bitmesine kaç dakika kaldığına baktıran dizilere nazaran Atlanta’yı daha ilgi çekici ve eğlenceli kılıyor.

atlanta-dizi-görsel-basekeepers

DİZİ ÇOK GERÇEKÇİ AMA HİÇ DE GERÇEKÇİ DEĞİL

İlk okuduğunuzda bu söylediğim garip geldi değil mi? İkinci, üçüncü, hatta dördüncü okuyuşunuzda da garip gelmesi muhtemel. Yine de korkmayın, gerçekçi değil derken doğaüstü, fantastik unsur ya da olaylardan bahsetmiyorum. Bu dizinin en sevdiğim yönlerinden birisi de az üstte bahsettiğim gerçekçiliğinin yanında genel olarak aşırı eğlenceli olan sürreal tarafı. Bu konu üzerinde bahsedebileceğim unsurların izlenerek tecrübe edilmesi gerektiğini düşündüğümden sadece bir şey söyleyeceğim: Sizi, insanın hissedebileceği bütün duyguların duraklarına uğratacak bir dizinin içinde zaman zaman siyahi Justin Bieber seviyesinde absürtlükler ile de karşılaşmak istiyorsanız Atlanta birkaç klavye ve fare darbesi uzaklıkta sizleri bekliyor.

görsel-atlanta-basekeepers

DENEMEKTEN KORKMUYOR

Atlanta, genel toplamda konusuna ve hikayesine sadık kalsa da; genellikle tek bir karakter odaklı ‘’kafa açan’’ bölümleri ile sizi çok farklı dünyalara götürebiliyor. Zaman zaman çok farklı bölümler, olaylar izlemeniz de sizi canlı tutuyor. Aynı zamanda başta söylediğim gibi asıl hikayesinden kopmamanızı da sağlıyor. Şahsen benim de dizinin en sevdiğim noktalarından birinin bu olduğunu söyleyebilirim. En sevdiğim bile olabilir. Atlanta, bu bölümlerle sizi fazlasıyla içine çekmekle kalmıyor aynı zamanda müthiş bir merak duygusu uyandırabiliyor. Gözünüzü bile kırpmadan izlediğiniz birçok bölümün sonunda bölüm hakkında yazılmış makalelere, bölümde verilmek istenen mesajları görmeye ve anlamaya saatlerinizi harcayabiliyorsunuz. Dizi, bu yönden sizi araştırmaya ve kendi kültürleri hakkında yeni şeyler öğrenmeye de teşvik ediyor. Bununla birlikte sizin de diziye duyduğunuz sevgi ve bağlılık git gide artıyor.

görsel-atlanta-dizi

OYUNCULAR VE HIRO MURAI

Dizinin ana ekibini Community’den Troy Barnes ya da müzik kimliği olan Childish Gambino olarak tanıdığımız ve çok sevdiğimiz Donald Glover, Deadpool 2’de Domino karakteri ile gördüğümüz ve gelecek ay Joker filminde de göreceğimiz tatlı mı tatlı Zazie Beetz, ”Get Out” filminde yüzüne doğru patlayan flaş sonrası ağlayarak ‘’GET OUT’’ diyen abimiz LaKeith Stanfield ve Marvel Sinematik Evreninin yeni duyurulan filmi Eternals’da rol alacak olan yetenekli aktörümüz Brian Tyree Henry oluşturuyor.

Oyuncular; hem gösterdikleri performanslar hem de aralarındaki uyum ile beklentilerinizin çok çok üstüne çıkıyor. (Özellikle LaKeith Stanfield) Ve hayat verdikleri karakterlere büyük bir sevgi beslemenizi sağlıyor.

Dizinin ve diziden önce Donald Glover’ın da içinde olduğu birçok sanatçının video klip yönetmeni olan, Childish Gambino’nun ”This Is America” şarkısının video klibini de yöneterek 2018 MTV Video Müzik Ödüllerinde ”En İyi Yönetmen” ve 2019 Grammy Ödüllerinde de ”En İyi Müzik Videosu” ödüllerini kazanan Hiro Murai de takdiri hak eden bir iş ortaya koyuyor. Kamera açıları, çekim teknikleri vb. örnekler verip çok klişeye dalmayacağım, izlerseniz zaten anlarsınız.

atlanta-dizi-görsel

Sonuç olarak dizi piyasasına farklı ve ferah bir yapım olarak giren Atlanta; iyi oyuncularla, kendisi gibi kaliteli kamera arkası ekibi ve projenin yaratıcısı olan 21.yüzyılın en yetenekli insanlarından Donald Glover ile birlikte size düşünce sınırlarınızı ve merak duygunuzu sonuna kadar zorlayan, eğlenceli, aynı zamanda da nasıl geçeceğini anlamayacağınız dakikalar vadediyor. Atlanta bir yere kaçmıyor, üçüncü ve dördüncü sezonu ile birlikte yine bizimle olacak ama siz yine de ondan çok uzakta durmayın! Bu diziye bir şans vermek isterseniz, o bu şansı kesinlikle hak ediyor.

 

Etiketler

Berkay Minkara

Hayatı; birkaç spor ile sinema ve müzik etrafında dönen bir genç. The only Donald we acknowledge is Glover.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu