OyunOyun İncelemeleri

Oxenfree -Kısa ve Paranormal Bir Macera

Oxenfree, Night School Studio tarafından geliştirilen bir hikaye odaklı, gizem, gerilim ve macera oyunu. Doğaüstü olaylarla karşılaştığımız ve aslında genel olarak bakıldığında eski ve klişe bir korku filmini akla getiren hikayesi, ancak oynayıp içine girerseniz size aslında ne kadar özgün olduğunu gösterecek.2016 Bağımsız Oyun Festivali‘nde “En İyi Görsel Sanat” ödülünü kazanan oyun atmosferiyle ve sürükleyici hikayesiyle sizi içine çekmeyi başaracaktır.

Mistik olaylar sonucu tekrar su yüzüne çıkan üzücü gerçekler

Bu tarz macera oyunlarında hikayeyi ne kadar az bilirseniz o kadar iyi olacağını düşündüğümden çok derinliklerine girmeden, fikir sahibi olmanız için biraz hikayeden ve arka planından bahsedeceğim. Yönettiğimiz karakter Alex, Alex’in üvey kardeşi Jonas, Alex’in çocukluk arkadaşı Ren, Alex’in ölmüş abisi Michael’ın eski sevgilisi Clarissa ve Clarissa’nın en iyi arkadaşı Nona’dan oluşan 5 kişilik bir grup hafta sonu tatili için kumsalda oturmak, parti yapmak amacıyla bir adaya giderler. Önceden askeri üs olarak kullanılmış ancak iletişim kulesinde görev yapan Margaret Adler’ın gelen bir mesajı yanlış algılaması sonucu orduya ait bir denizaltıyı dost ateşiyle batırmasıyla bu askeri üssün faaliyetleri sona ermiş. Tüm maceramız “Edwards Island” isimli bu terk edilmiş adada geçecektir. Gençlerin amacı ne kadar parti yapmak, keyifli bir akşam geçirmek olsa da bu adada efsaneleşmiş bir olayı araştırırken doğaüstü güçlerle ve bunun sonucu olarak geçmişlerindeki bazı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

Sırasıyla Jonas,Alex,Ren,Nona,Michael ve Clarissa

Oxenfree’nin etkileyici yanları

Oxenfree, birçok özelliğiyle bana Life Is Strange‘i hatırlatan bir oyun.İki oyun için de övülmesi gereken ortak noktaları düşünürsem bunlar atmosferleri, müzikleri, sürükleyici hikayeleri ve sanat tasarımı olurdu. Oxenfree, görsel güzelliğin sadece grafik kalitesiyle alakalı olmadığını tekrardan bize kanıtlamayı başarıyor. Minimalist ve özgün bir sanat tasarımına sahip olan oyunda genellikle soğuk renkler kullanılmış. Renklerin bu şekilde seçilmesi oyunun gizemli havasını bize yansıtmayı çok iyi başarıyor. Müzik seçimlerinde de aynı başarıyı gösteren Oxenfree, tüm bunlarla beraber etkileyici bir atmosfer yaratmayı her mekanda başarıyor.

Ancak burada Oxenfree‘nin diğer özelliklerine de dikkat çekmek istiyorum. Oxenfree‘yi diğer oyunlardan fazlasıyla ayıran özelliği diyalogları. Oynanışın tamamen diyaloglar ve birkaç bulmaca üzerinden olması bazı oyuncular için olumsuz bir özellik gibi görülebilir ancak bu diyaloglar o kadar başarılı ki,2.5 boyutlu bir mekanda sadece yürürken yani eğlenceli bir şey yapmazken, dikkatiniz tamamen diyaloglara çevrilmiş durumda oluyor ancak bu durum sizi asla sıkmıyor. Sizin verebileceğiniz veya karşınızdakinin verdiği tepkiler çok doğal hissettiriyor ve eğleniyorsunuz. Yanınızdaki karakterle konuşurken vereceğiniz cevaplar olumlu, nötr ve olumsuz 3 seçenek olmakla kalmıyor, hiç cevap vermeyerek veya yanınızda konuşan kişinin sözünü keserek dahi farklı tepkiler alabiliyorsunuz. Hikayeye etki etme beceriniz de tamamen diyaloglardan geçiyor. Verdiğiniz cevaplar karakterlerle ilişkinizi ve hikayenin gidişatını, sonunu etkileyecek. Bunları düşündüğümüzde oyunun gerçekten kaliteli bir diyalog sistemine sahip olduğunu söyleyebilirim.

Diyalogların doğal hissettirmesinin aslında bir sebebi de seslendirmelerdeki başarı. Seslendirme konusunda Oxenfree, şimdiye kadar oynadığım oyunlar arasında en başarılısı diyebilirim. Sesler karakterlerle o kadar uyumlu ki direkt kafanızda bir profil oluşturabiliyorsunuz. Karakterlerin her kurduğu cümlede samimiyeti veya duyguyu anlayabiliyorsunuz. Önceki paragrafta bahsettiğim diğer diyalog özelliklerini de göz önüne alırsak, bazıları için garip gelebilir ama bu oyunun bize sunduğu ortamda bulunup karakterlerle sohbet etmek büyük bir keyif. Tabii ki bu durum sürükleyici bir hikaye olmasaydı bir süre sonra canımızı sıkabilirdi ancak oyunda bu dengeyi sağlama konusunda çok başarılı bir iş çıkarılmış.

Oyun içinden bir diyalog seçeneği örneği.Genelde yeşil olumlu,mavi nötr ve kahverengi olumsuz cevabı belirtiyor.

Oynanış : Evet ıssız bir adadayız ama…

Adadayız diye etrafta erzak bulmaya çalışacağımız aklınıza gelmesin, sadece bir gecede yaşanan bir hikayeyi konu alıyor oyun. Etrafta ekstralar bulmak dışında çizgisel bir oynanışa sahip olduğunu söylemek lazım. Oyun yürümenin ve diyalog seçimi yapmanın dışında, elimize aldığımız radyoyla farklı frekanslardan gizemli sesleri dinlemek gibi bir mekanik sunuyor. Dolayısıyla oynanış olarak çeşitliliğinin fazla olmadığını söyleyebilirim. Bulmacaları olsa da genelde zorlayıcı şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Benim için yaptığım seçimlerin etkilerini görmek ve maceranın kendisi, oynanış eksikliğini hissetmememi sağlıyor.

Farklı frekanslarda sesler bulmamıza yarayan radyo mekaniği

Tabii ki bunlar The Walking Dead, Detroit:Become Human, Life is Strange gibi tüm seçimli macera oyunlarında insanların yakındığı eksikler. Eğer “Ben bunun gibi seçimli macera oyunu oynamayı seviyorum, bana diğer eksilerden bahset.” diyorsanız, şimdi onlardan bahsedeceğim.

Oxenfree’nin eksileri

Öncelikle bu eksilerin bulunduğunu bildiğimi ancak beni o kadar da rahatsız etmeyen şeyler olduğunu belirteyim. Büyük bir eksi, oyunun Türkçe altyazısının bulunmaması. Eğer İngilizceniz iyi değilse anlamadığınız ve kaçırdığınız şeyler bu bol diyaloglu oyunda çok olacaktır. Oyunda yaptığınız şeyin genelde yürümek olduğunu göz önüne alırsak, yürüme hızının yavaş olması bazı bölümlerde insanları sıkabilecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ben bunun diyaloglara odaklanmak için bilinçli bir seçim olduğunu düşünüyorum ancak diyaloglardan hoşlanan insanların da bu yavaşlıktan şikayetçi olduğunu gördüm.

Bunun dışında yanınızda birkaç karakter olduğu zaman nadiren bu konuşmaların üst üste bindiğine şahit olabiliyorsunuz. Bu durumda söylenenleri anlayamayabiliyor veya bir diğer sohbete uzak kalabiliyorsunuz. Birkaç kez başıma gelen bir şey de cevap verirken diyalogların bazen hızlı kaybolması, yetişemeyip hiçbir şey söyleyememek oldu. Bazı oyunlar için olumsuz gözükebilecek bir özelliği de 4 saat civarında bir sürede oyunun bitiyor olması. Bence buna olumsuz bakılmamalı çünkü bu süresi oynanış çeşitliliğinin fazla olmadığını göz önüne alırsak tam tadında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Oxenfree seçimlerinize bağlı farklı sonlarıyla, farklı diyalog seçimleriyle kesinlikle tekrar oynanabilecek bir oyun.

 

Sonuç : Maceraseverlere tavsiye !

Sonuç olarak, Oxenfree Steam’deki 18.5 TL’lik, Epic Games Store’daki 17 TL’lik fiyat etiketinin hakkını tamamıyla veriyor. Ayrıca Epic Games’in geçmişte haftalık hediye olarak verdiği kaliteli indie(bağımsız) oyunlardan biri, yani eğer Epic Games’in verdiği bu oyunların takipçisi olduysanız kütüphanenize ekleyip beklettiğiniz bir oyun da olabilir. Ben bunu kaçırmışım ancak oyunu gördüğümde umursamayıp aldım ve sonuçta hiç pişman olmadım. Macera oyunu seven ve bu türü özleyen, interaktif oyunlardan hoşlanan herkese de tavsiye ediyorum.

Genel Notum : 8,5/10

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu