DiziSpor

Kadınlar ve Futbol

8 Mart gelmişken, futbol taraftarı ve icracısı kadınların sayısının arttığı bu dönemde; kadınların yeşil sahalardaki etkinliğine ilişkin bir yazı hazırladık.

Kadın futbol izleyicileri olarak hayatımızda yer edinmiş “Futbol erkek oyunudur.” tabusunu hepimiz biliriz. Bunun aksine aslında futbolun içinde kadınların da olduğunu ve futbolun kadınların da oyunu olabileceğini kabullenmenin vakti geldi.

Kadınların futbol stadyumlarında yerini alması ve bu yerin giderek çoğalması ne kadar güzel bir gelişme ise de, bazı insanların “erkekler ne derse onu diyorlar, anladıkları yok” düşüncesini aşamıyor olması da o kadar üzücü. Erkeklerin “vay be ofsayt bilen kadın ne kadar kıymetli” ya da kadınların “hakem ben bile ofsayt ne biliyorum” görüşleri bittiğinde, kadınlar için çok daha kıymetli ve sağlıklı bir futbol ortamı yaratılacağına inanıyorum.

4,5 sene boyunca, desteklediğim takımın iç saha maçlarını kaçırmamaya çalıştım ve her gidişimde artan kadın sayısını bir grafiğe dökme imkanım olsaydı; büyük ihtimalle ben ve kadınlar için tatmin edici bir grafik ortaya çıkardı.

Futbolun İçindeki Kadınlara Cinsiyetçilik

Kadınlara yapılan “futbol cinsiyetçiliğinin” en üzücü olanı ve zirve noktası ise geçtiğimiz yıllarda Ballon d’Or sahibi tek kadın futbolcu olan Norveçli Ada Hegerberg’e yapılan cinsiyetçilik oldu. Bir kadın olduğu için hayatında yaşadığı en gurur verici günlerden birinde “Twerk yapar mısın?” sorusuyla karşılaşmıştı. Ada, bu çirkin davranışa karşı gösterdiği duruşun yanında, milli takım kariyerinde de çok büyük bir duruş sergilemekte. Norveç sınırlarında kadın futbolunun daha fazla destek görmesi adına, profesyonellik ve eşitlik için kendi milli takım kariyerini kenara attı, bu yüzden 2019’da oynanan Dünya Kupasında takımıyla birlikte sahada yer almadı.

İtiraf etmem gerekirse FIFA Women’s World Cup sayesinde Fransa-Güney Kore ile kadın futbolunu ilk kez izledim. Herkesin öyle ön yargı ile yaklaştığı gibi kadın futbolu sıkıcı ya da kötü değil, zevkli ve keyif verici. İzlerseniz hak verirsiniz diye umuyorum.

İlk kez bir kadın futbol maçı izlediğimi söyledim, evet ama kadın futbolunun farkına vardığım ve “gerçekten kadınlar önemli bir şey yapıyor” dediğim olay Atletico Madrid’in yeni stadyumu Wanda Metropolitano’da oynanan ve 60.739 kişi tarafından seyredilen Atletico Madrid Femenino-FC Barcelona Femeni maçı oldu. Bir kadın futbol maçı ilk kez bu kadar çok insan tarafından seyredildi.

Bunun peşinden ise henüz 3 senelik bir tarihi olan, bu 3 seneyi kupalar kazanarak geçiren Juventus Kadın Futbol takımı geldi. Juventus’un stadyumu Allianz Stadium’da oynanan Juventus Women-Fiorentina Woman arasındaki maçı 39.000 kişinin izlemesi Juventus taraftarı olduğum için bana başka bir heyecan vermişti. Bu pastanın çileği ise #Here2Stay etiketi altında 2. şampiyonluklarını taraftarlarının önünde, erkek futbol takımıyla birlikte kutlamaları oldu.

Kadın Futbolu Yükseliyor

Dünya Kupası çıkış noktam olduğundan Brezilya’nın kaptanı Marta’nın gol sevincine dikkat çekmeden yazımı bitirmek istemiyorum. Marta, gol sevincinde kramponlarındaki “cinsiyet eşitliği” sembolünü gösteriyor. Tabii bu şekilde basit bir şey gibi gözüküyor, “ne var bunda” diyebilirsiniz fakat koca bir sezonu sponsorsuz geçirmiş. Marta’nın sponsorluk anlaşmaları geçen yaz sonunda sona ermiş ve dünya kupasına katıldığında bu sembolü taşıyabilmek için kendisine gelen tüm sponsorluk tekliflerini geri çevirmiş.

Bu tarz anlamlı hareketlere ve bence belli bir farkındalığa sebep olan 2019 Kadınlar Dünya Kupası’ndan sonra kadın futbolunun gördüğü ilginin ve izlenmenin artacağını düşünüyorum. 2019 Avrupa Süper Kupa Finali’nde İstanbul’da oynanan maçta Stéphanie Frappart, ilk kez kadın bir hakemin bir erkek müsabakası yönetmesi ile tarihe geçmişti. Tüm bunlara rağmen yine de “Futbol erkek oyunudur.” gibi tabuların devam edeceğini de biliyorum. Bu tabuları yıktığımız zaman kadınlar için futbolda izleme ve oynama ortamının daha sağlıklı olacağına inanıyorum. Hatta belki sadece futbol tabuları değil, her alanda tabular yıkılarak sağlıklı ve eşit ortamlar yaratılır.

Ülkemizde Kadın Futbolu

İzlenme oranının artmasının en temel yardımcılarından birisi ise kulüp bazında kadın futboluna destek verilmesi olacaktır. Bunun ilk adımı 8 Mart sebebiyle Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın Atletico de Femenino’yu stadyumu Vodafone Park’ta ağırlamasıyla atıldı. Türkiye’de ilk kez kadın futbol takımları bir stadyumda karşılaştı. Bu ilke ise 33.000 kişi eşlik etti. Ayrıca maç sonunda Atleticolu ve Beşiktaşlı futbolcuların birlikte üçlü çektirmesi keyifli anlardan bir tanesiydi. Maç öncesinde Beşiktaş Kadın Futbol Takımı sporcularının heyecanı ve taraftarın bu konuya ilgisi etkileyiciydi. Bir kulübe sevginizi verirseniz, isteyerek ya da istemeyerek o kulübün her alanını sahipleniyorsunuz. Bu yüzden Avrupa’da sesleri duyulan, geniş kitleleri olan takımların kadın futbol takımlarına destek vermeleri önemli bir adım.

Beşiktaş’ın kadın futboluna verdiği değeri gösterdiği bu etkinlik haricinde, Fenerbahçe’nin kolunda taşıdığı #HeForShe hareketinin uluslararası temsilcilerinden birisi olması da 8 Mart’ta bahsedilmesi gereken bir diğer olgu diye düşünüyorum. Ülkemizin önde gelen spor kulüplerinin de bu yönde atacağı adımlarla, kadın futbolunun ve kadınların daha görünür bir hale getirilmesi çok daha kolaylaşacaktır. Umuyorum ki kadın futbolu ülkemizde başta olmak üzere dünyada hak ettiği değeri görmeye başlar.

Sporun her dalı, özellikle futbol, kitleleri her zaman birleştiren inanılmaz bir güç olmuştur. Belki bu gücü kitleleri cinsiyetlerin eşitliğine inandırmak için kullanmak, sadece spor ortamlarını değil yaşamımızı ve varlığımızı sürdürdüğümüz her ortamı etkiler.

Futbolun yanı sıra bir başka “erkek alanı” olarak görülen oyun dünyasında yer alan kadın karakterleri incelediğimiz yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Etiketler

Şevval Ceylan

Dizi, film izlemekten ve oyun oynamaktan hoşlanan, kahramanı Captain America olan bir genç kız...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu