Film

İddia Ediyorum! Joaquin Phoenix’in Joker’i tarihe en iyi Joker olarak geçmeyecek

Sevgili Base Keepers okuyucuları, bugün yepyeni bir yazı serisi ile karşınızda bulunuyorum. ‘İddia Ediyorum!’ yazı serisinde birbirinden ilginç bahisler ortaya atacağım. Kendini bilmez ukala bir yazar olarak da belli argümanlar öne sürerek, bu fikirleri sonuna kadar savunacağım. Serinin ana hatları az çok belli olduysa, sözü çok da uzatmadan, ‘İddia Ediyorum!’un ilk konusuna geçmek istiyorum. Hazır gündemde yer alan bir konu iken: İddia Ediyorum! Joaquin Phoenix’in Joker’i tarihe en iyi Joker olarak geçmeyecek.

Bilindiği ve işbu yazı kaleme alındığı tarihte, ünlü Hangover serisinin yönetmeni Todd Phillips tarafından hazırlanan Joker filmi izleyiciler tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. DC’nin son yıllarda kurduğu sinematik evrene dahil olmayan Joker filmi, özellikle başrol oyuncusu Joaquin Phoenix özelinde büyük bir beklenti oluşturdu. Eleştirmenler tarafından tam not almayı başaran film, 76’ıncı Venedik Uluslararası Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Aslan’ı almayı başarmıştı. İzleyicilerin genel görüşü, Joaquin Phoenix‘in üstün performansı ile Joker’in benzerlerinden daha iyi bir film olduğu konusunda hemfikirdi.

Filme ve özellikle de başrole olan övgüler, doğal olarak tek bir sorunun sorulmasına yol açtı: Joaquin Phoenix gelmiş geçmiş en iyi Joker mi? Bu sorunun hakkını vermek için kıyaslamanın diğer taraflarına göz atmak gerekiyor. O zaman sırasıyla beyaz ekranın en önemli kötü karakterine hayat vermiş isimlere bir göz atalım.

İlk Joker: Cesar Romero

cesar-romero-joker

Cesar Romero, Hollywood’un altın çağında aktörlüğe oldukça küçük roller ile başlamıştı. Yavaş adımlarla yükselen Romero, 30’lu yılların sonuyla birlikte istediği rolleri elde etmeyi başarmıştı. Gelecek on yıl boyunca Hollywood’da pek çok filmde rol alan oyuncu, özellikle kötü karakteri oynadığı filmleriyle ön plana çıktı. The Thin Man, The Little Princess ve Weekend In Havana yapımlarındaki performansı ile seyircinin beğenisini kazanan oyuncu, İkinci Dünya Savaşı’ndaki görevi sebebiyle bir süre oyunculuğa ara verir.

1960’lı yıllarda televizyonun yükselişi ile birlikte de Cesar Romero oyunculuğa geri döner. 1966 yılında ise Batman dizisinde ana kötü karakterlerden biri olarak dizide yer alır. Dönemin televizyonunda abartı karakter oyunculuğunu sergileyen Romero, oynadığı Joker karakteri ile akıllara kazınmayı başardı. Aile genlerinden gelen Latin bıyığını saklamadan yaptığı makyajı, çocuksu tavrı ve renkli kıyafetleri ile Cesar Romero farklı bir kötü karakter ortaya çıkarır. Joker’in fikir babası olarak adlandırılan Dick Sprang‘in çizimine oldukça yakın bir palyaçoya can veren Romero, çizgi karakterin gerçek hayattaki tasviri olarak kabul gördü.

İkonik Bir Performans: Jack Nicholson

jack-nicholson-joker

Cesar Romero‘nun Joker performansı, karakterin çizgi roman tarafında bile etkili olur. Dick Sprang sonrasındaki yazar ve çizerler daha uç noktalarda gezen Joker hikayeleri ortaya koydu. Romero‘dan sonra beyaz perdede Joker olarak seyirci ile buluşan isim Jack Nicholson oldu.

1975 One Flew Over the Cuckoo’s Nest ve 1980 The Shining filmleri ile ödülden ödüle koşan Jack Nicholson, 1989 yılında rol aldığı Joker karakteri için cidden büyük bir isimdi. Tim Burton tarafından yönetilen Batman filminde Nicholson, Micheal Keaton‘ın Batman’inin karşısına filmin kötüsü olarak çıkıyordu.

Halefi Cesar Romero‘nun ortaya koyduğu renkli karakteri Jack Nicholson‘ın oyunculuğunda görebiliyorduk. Ayrıca filmin yönetmenin Tim Burton olması, Joker’in abartılı yönlerinin ekrana yansıtılmasında önemli bir faktördü. Karakterin çocuksu tavırlarını devam ettiren Nicholson, süper kötüyü bir adım öteye taşımıştı. Beyaz perdenin alışılmış kötülerden farklı olarak ‘sebebi ya da bir moral desteği olmadan, sadece kötülük yapmak için var olan’ Joker ile de usta aktörün performansı ile tanışır. Her ne kadar o yılın yardımcı erkek oyuncu ödüllerine aday gösterilmiş olsa da kazanamayan Nicholson, pek çok seyircinin gönlünde en iyi ‘villian’ tahtının sahibi olur.

Joker’e Ses Veren Oyuncu: Mark Hamill

mark-hamill-joker

Bundan önceki iki aktör de Joker’i seyirci karşısında canlandırma fırsatını yakalayan isimlerdi. Mark Hamill ise kötü karaktere sesiyle hayat vermiş bir isim. 1993 yapımı Batman: Mask of the Phantasm animasyon dizisi ile Joker rolünü üstlenen usta oyuncu, adeta Joker için yaratılmıştı. Filmde Batman rolünde kendisine eşlik eden Kevin Conroy ile harika bir ikili olan Hamill, bir anda tüm beğenileri üstünde topladı. Devamında pek çok kez Joker’e hayat verme fırsatını yakalayan oyuncu, her seferinde rolün altından başarı ile kalkmayı başardı.

Meşhur Batman: The Animated Series dizisi ile Joker olmaya devam eden Mark Hamill‘in en büyük şansı ise cidden başarılı eserlerde çalışmış olmasıydı. Döneminde ödülleri toplayan Batman: The Animated Series ile birlikte oyuncu, Superman, Birds of Prey ve Justice League gibi diğer DC animasyon dizilerinde Joker olmayı sürdürdü. Ayrıca Batman’in harika video oyun uyarlaması olan Arkham serisinde de ana kötü olarak yer aldı. Devamında Alan Moore‘un muhteşem eseri The Killing Joke‘da da üstün performansını sürdüren Mark Hamill, hayatı boyunca üstlendiği her Joker rolünün altından alnının akıyla kalkmayı bildi.

Tahtın Son Sahibi: Heath Ledger

heath-ledger-joker

Tabii Joker denince ele almamız gereken koca bir Heath Ledger gerçeği bulunuyor. 2008 yılında aramızdan ayrılan Amerikalı aktör, belki de dünyaya Joker karakterini tanıtan isim olarak tarihe geçti. Christopher Nolan‘ın Batman Kara Şövalye üçlemesinde Joker karakterine can veren Ledger, üstün performansı ile en unutulmaz kötü adam profillerinden birini yarattı.

Kendisinden önceki Joker karakterlerinin aksine Christopher Nolan ile birlikte Heath Ledger tam bir Batman zıttı kötü karakter ortaya koymuştu. Evet Joker hala anlamsız hareketlerde bulunuyordu, kendince küçük esprileri vardı ve dahası kaos dolu bir dünya istiyordu. Ancak ilk kez Joker seyircinin karşısına tüm bunları bir plan için yapan bir karakter olarak çıkıyordu. Dünyanın en iyi dedektifinden hep bir adım öndeydi. Batman’i her zaman ters köşede bırakmayı başarmıştı. Her ne kadar son planı istediği gibi yürümese de, Gotham’da iyiliğin simgesini yok etmiş ve şehri yok oluşa götüren fitilin ucunu ateşlemeyi başarmıştı.

Peki Neden Joaquin Phoenix En İyi Joker Olamıyor?

Tüm bu saydığım aktörlerin  ortak noktası ise Joker’in hakkını vermiş olmasaydı. Cesar Romero, kötünün mutlak kaybetmek zorunda olduğu bir dönemde Joker gibi karakteri oynayarak belki de dörtlü arasında en zorlu işi üstlenmişti. Joker’in renkli yönüne vurgu yapan oyuncu, karakterin yıllar sürecek gelişimindeki temeli attı. Jack Nicholson ise Tim Burton‘ın yarattığı tuhaf Gotham’a yarışır bir şekilde kötü karakter ortaya çıkarda. Beyaz perdedeki kötülerin ya intikam ya da kolay yoldan güç elde etme gibi çocukça morale sahip olduğu bir dönemde, sadece bunu istediği için kötülük yapan bir karakter olabileceğini gösterdi izleyicilere. Mark Hamill ise yıllar boyu eline geçen fırsatları güzel kullandı. Senaryosu sağlam yapımlarda, Kevin Conroy‘un harika Batman’ine yakışır bir tezat Joker oluşturdu. Heath Ledger ise karakterin sosyopatlığını bir adım ileriye götürerek, Joker’in aslında ne kadar iyi bir kukla ustası olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

joaquin-phoenix-joker-smile

Bugüne kadar karakteri canlandırmış her oyuncu Joker’den bir şeyler aldı ve karaktere kendinden bazı özellikler kattı. Joker ise her oyuncu ile birlikte büyüdü, gelişti ve derinleşti. Joaquin Phoenix‘in en iyi Joker olarak kayıtlara geçemeyeceğini iddia ederken de bu gelişimi kastediyorum. Eminim usta oyuncu harika bir performans ortaya koyacak. Belki dokuz dakika olmasa da dakikalarca ayakta alkışlanmayı hak edecek. Belki evindeki rafında ödüller için yer açması gerekecek.

Ancak Joker karakteri en iyiyi kabullenmeyecek bir rol. Eminim Joaquin Phoenix de Joker’e başarı ile hayat vermiş bir oyuncu olarak kayıtlara geçecek. Fakat bu performansın en büyük nedenlerinden biri Joker’in yıllar süren ve kendinden önceki pek çok oyuncunun katkısı olan aktörün katkısı olacak. Evet, İddia Ediyorum! yazı serisinin daha ilk yazısında bir kaypak davrandığımı kabul ediyorum. Joaquin en iyi olmayacak çünkü en iyi Joker şu aktördü demiyorum. Çünkü Joker tek bir zirvesi olan bir rol değil. Hakkını veren tüm oyuncuların iyi olduğu bir karakterdir.

 

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu