MüzikMüzik İnceleme

Grandson – ‘a modern tragedy vol. 3’

Şarkılarında verdiği mesajlarla ve birçok müzik tarzını harmanlamasıyla dikkat çeken Grandson, 13 eylülde a modern tragedy vol.3 isimli 5 şarkılık bir EP çıkardı. Modern tragedies serisinin üçüncüsünde Kanadalı şarkıcı müzikal olarak farklı şeyler deniyor ve hala söyleyeceği şeyler olduğunu gösteriyor.

Öncelikle size biraz ön bilgi vereyim. Geçmiş albümlerinden a modern tragedy vol.1’de bulunan, aynı zamanda en popüler şarkısı olan Blood // Water şarkısında kurumsal hırs, siyasal yozlaşma gibi konulara değindi. Bu şarkının sözlerinde 2-3 farklı anlama gelebilecek kelime oyunlarını bolca görüyoruz, bakmanızı tavsiye ederim.

gransdon-blood-water
grandson – blood // water single’ının kapak fotoğrafı.     
grandson-war-trump
grandson – war single’ının kapak fotoğrafı

İlk single’larından biri olan War’da ise Donald Trump’ı taşladığını görüyoruz. Şarkıda Grandson, Trump’ın seçilmesiyle ırkçılık ve şiddetteki artışa dikkat çekiyor, savaşın da bu sebeple hala devam ettiğini belirtiyor. Bu şarkı Bob Marley’in aynı isimdeki şarkısının bir cover’ı.

Bu seferki albüm biraz vazgeçme, boyun eğme temasını işliyor. Tek tek şarkılara göz atalım.

1.Rock Bottom

Grandson, a modern tragedy vol. 3 albümünün çıkış şarkısını 16 Ağustos’ta tekli olarak çıkardı. Aynı tarihte şarkının bir klibi de yayınlandı. Şarkının nakaratında Grandson yaşadığımız dünyanın dip nokta, varılabilecek en düşük seviye anlamına gelen “rock bottom” ‘da olduğunu söylüyor.

First I was floating through the atmosphere but now I’m looking up at rock bottom

Verse kısımlarında insanların Grandson’a çenesini tutup normal bir hayat yaşamasını, hayatta kalmak için bir iş bulmasını, değişimden bahsetmenin zaman kaybı olduğunu söylemelerinden bahsediyor. Sonuç olarak da şimdi dip noktadan yukarı baktığımızı belirtiyor. Bu şarkının müzikal olarak albümde en beğendiğim şarkılardan biri olduğunu söyleyebilirim.

2.Oh No!!!

Albümün 2.single’ı olan Oh No!!! 4 eylülde çıktı. Genellikle toplumun içinde olduğu bazı döngülerden ve çocukların, gençliğin bunların sonucunda şansının olmadığından bahsedilmiş. Kanadalı şarkıcı bu dünyadan uzaklaşmak için gençlerin içki, uyuşturucu gibi her şeyi kullandığına değinip, Trump’dan “cani” olarak bahsetmiş.

3.Put Me Under

Grandson şarkının YouTube sayfasındaki yorumlar kısmında şarkı hakkında “Bu şarkı, size ağırlık yapan herhangi bir şeyden kaçmak için bazen uyuşturulmayı istememizden bahsediyor.” Yorumunu yapmış. “Zihnimi kapat, haberleri kapat, hepsini kapat, seçmeye hazır değilim” diyerek yalan haberlerden doğruyu ayırmaya çalışmaktan veya taraf tutmaktan yorulduğunu belirtiyor.

4.Destroy Me

Bu şarkı, sanatçının çoğu şarkısına benzemiyor, diğer işlerine göre çok daha yavaş bir şekilde işliyor. Hüzünlü bir havası var ve farklı bir şey denemesi hoşuma gitti. Bu şarkıda da umutsuz bir tema söz konusu.

5.Die Young

Bildiğimiz Grandson son şarkıda tekrar karşımıza çıkıyor. Önceki şarkılardaki umutsuzluğun üzerine bu şarkıda dinleyiciyi bir şeyleri değiştirme konusunda motive edecek sözler bulunuyor. Bildiğimiz Grandson derken hem müzikal olarak hem de lirikal olarak demek istiyorum. Rock,elektronik ve hip-hop türlerinin güzel bir karışımı olan şarkı, hem verdiği mesajla hem de müzikal yönüyle albümü bitirmek için çok iyi bir seçim olmuş.

grandson-modern-tragedy-vol-3
grandson’un a modern tragedy vol. 3 albümünün kapağı.

 

Albümü yandaki yazıya tıklayarak Spotify‘dan dinleyebilirsiniz. Spotify – a modern tragedy vol. 3

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu