Dizi

İşte George R. R. Martin ağzından Game of Thrones’un Selefi

Hatırlarsınız ki bu hafta HBO, geleceği çok önceden duyurulan iki Game of Thrones yapımı ile ilgili bazı önemli duyurularda bulunmuştu. İlk olarak şirket, Buz ve Ateşin Şarkısı’nın binlerce yıl öncesinde yaşanan ‘Uzun Gece’yi konu alacak ‘The Long Night’ dizisini rafa kaldırdığını açıkladı. Bunun yanı sıra planlanan diğer bir dizi ‘House of the Targaryen’in onay aldığı ise yine HBO tarafından açıklanmış oldu. Dahası dizinin yazar kadrosunda George R. R. Martin‘de yer alacak.

Game of Thrones‘tan 300 yıl öncesi gerçekleşen olayları anlatacak olan House of the Targaryen, serinin yakın takipçilerinin anımsayacağı “Ejderhaların Efsanevi Dansı” hikayesini konu alacak. Targaryen ailesinin iki bayrak altında bölündüğü bu tarihte Yedi Krallık amansız bir iç savaş ile çalkalanmaktadır. İrili ufaklı pek çok ailenin güç savaşı vereceği hikaye ile dizinin, entrika ve sürprizler ile Game of Thrones‘un ilk dört sezonunu aratmaması bekleniyor. Yazar ekibinde yer alan Martin ise yapım ile ilgili oldukça heyecanlı. Kendi kişisel blogunda dizi hakkında konuşurken, George R. R. Martin şu sözleri paylaştı:

House of the Dragon birkaç yıldır gelişme aşamasında (bu süreçte unvan birkaç kez değişmiş olsa da). Aslında, 2016 yazında, halef bir yapım hakkında konuşmaya başladığımızda HBO‘ya ilk önerdiğim konsept buydu. Sizi ne beklediği ile ilgili biraz daha fazlasını bilmek istiyorsanız, iki eski antolijiye göz atmanızı tavsiye edeceğim: Dangerous Women and Rogues ile Fire & Blood…”

Dizinin şu anda geliştirilme aşamasında olduğunun altını çizen Martin, yapım hakkında bazı bilgiler sunmaya devam ediyor:

Ryan Condal (yazar ekibinde), House of the Dragon hakkında çok fazla miktarda yazı yazdı, ancak önümüzde daha çalışılacak çok şey var. Toplanacak yazarlar, üstüne düşülecek bölümler, oluşturulacak bir kadro ile mürettebat, bütçeler ve işlenecek detaylar var. Henüz nerede çekim yapacağımızı bile bilmiyoruz… Ancak en azından David & Dan’in Game of Thrones için kullandığı bir kaç mekanı tekrardan ziyaret edeceğiz: İrlanda, İzlanda, İskoçya, Hırvatistan, Fas, Malta ve İspanya…. Dahası ben, bu süreçlerin hepsine bir dereceye kadar dahil olmayı umuyorum. Ve kim bilir, işler iyi giderse, Game of Thrones‘un ilk dört sezonunda olduğu gibi bir kaç bölümü kendim yazarım.”

Martin bunları ifade ederken Kış Rüzgarları’nı bekleyen hayranlarının da kafasındaki soru işaretlerine de cevap veriyor:

“Şimdi bunu net bir şekilde açıklamama izin verin… Kış Rüzgarları‘nı bitirip teslim edene kadar hiçbir senaryoya el atmayacağım. Kış hala gelmeye devam ediyor ve ‘Winds’ hala benim önceliğim. Dahası ‘Winds’ kadar ‘House’un da bölümlerini yazmaktan keyif alıyorum.”

Gelecek kitap ile ilgili (bir kez daha) sabır dileyen Martin, iptal edilen bir diğer dizi The Long Night ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

“Seri ile ilgili heyecan verici olanlarının yanı sıra, kötü haberlerden de söz etmeseydim çok kızardım. HBO, geliştirilmekte olan bir diğer halef programa devam etmemeye karar verdiğini açıkladı. House of the Dragon ve Game of Thrones‘un binlerce yıl öncesini konu alan ve merkezinde Stark Ailesi ile White Walkerların olduğu dizinin pilot bölümü Jane Goldman tarafından yazılmıştı. S.J. Clarkson yönetmenliğinde Naomi Watts, Miranda Richardson ve daha pek çok görkemli ismin bulunduğu bir oyuncu kadrosu bulunuyordu.

Dizinin iptal edildiğini duyduğumda üzüldüğümü söylemeye gerek yok. Jane Goldman müthiş bir senaryo yazarı ve onunla beyin fırtınası yapmaktan zevk aldım. Neden HBO‘nun bu seriye girmemeye karar verdiğini bilmiyorum ama bunun House of the Dragon ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Bu ‘ikisinden biri’ durumu değildi. Westeros ve Essos, binlerce yıllık tarihi, hikayeleri ve efsaneleri ile bir düzine yapıma ev sahipliği yapabilir. Yıllarca bir pilot bölümde çalışmak, kanınızı dökmek, terlemek, gözyaşları dökülmek ve sonunda hepsinin boşa gitmesini görmek oldukça kalp kırıcı. Orada bulundum, hem de bir kereden fazla. Jane ve ekibinin şu an hayal kırıklığını hissettiğini biliyorum ve tüm içtenlikle sempati duyuyorum… Tüm sıkı çalışmaları için teşekkür ederim. ”

Sonuç olarak The Long Night‘ın iptali George R. R. Martin‘i üzmüş olsa da, açıklamasından anlaşıldığı üzere kendisi House of the Dragon için oldukça heyecanlı. Games of Thrones‘un ekranda altın günlerini, Martin’in kadroda yer alırken yaşadığını hatırlayınca açıkçası ben de hafiften bir heyecanlanmadan edemiyorum. Game of Thrones, her ne kadar ağızlarda kekremsi bir tat bırakarak veda etmiş olsa da, son on yıl en büyük televizyon işlerinden biriydi. Bakalım House of the Dragon selefinin başarısını yakalayabilecek mi?

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu