OyunOyun HaberleriOyun İncelemeleri

Football Manager 2020 Sevgisi Engel Tanımıyor

Yenilikleri ile oyuncuların gönlünü kazanmayı başaran oyun, bir milyon oyuncu sayısına çok yaklaştı.

Football Manager 2020, çıkış tarihi üzerinden sadece iki hafta geçmesine rağmen bir milyon kullanıcı sayısına merdiven dayadı. Her sene olduğu gibi bu sene de futbol taktisyenlerinin gönlünü kazanmayı başaran oyun hızla milyon eşiğini geçecek gözüküyor.

Bunun en önemli sebebi olarak; serinin eski sürümlerine nazaran daha düzenli bir oynanışa sahip olması ve pek çok yeniliği içerisinde barındırması gösteriliyor. SteamSpy verilerine göre Steam’deki eski oyuncuların yüzde seksen sekizinden geçer not almayı başaran Football Manager 2020, özellikle kulüp yönetimi bakımından oldukça detaylandırıldı. Öyle ki artık oyuncular, imza attıkları kulübün vizyonunu dikkate almak zorunda. FM20‘de, eski oyunlardaki yönetim kurulunun daha ilerisine uzanan, ve kariyerlere çok yönlü etki etmesi amaçlanan Kulüp Vizyonu yer alıyor. Her kulübe özgün hazırlanan bu yeni vizyon sistemi; kulüp kültürü, devam eden hedefler ve kulübün sonraki beş yıl boyunca planı olmak üzere üçe ayrılıyor.

FM20‘de kulüp kültürü, takımların gerçek hayatta var olan değerlerini oyunda yansıtmak amacıyla bulunuyor. Kulüp kültürü, transfer politikasından tutun da, yönetimin sizden takıma oynatmanızı beklediği futbol tarzına kadar oyuna çeşitli yollardan etki edebiliyor. Football Manager oyunlarında yönetim kurulu oyuncuların sezonluk beklentilerini tutturmasını ne kadar bekliyorsa, artık kulüp kültürü hedeflerini yakalamasını da en az bir o kadar bekleyecek.

Gelecek beş sezonluk hedefler ise oyuna eklenen diğer bir vizyon ögesi. Eski Football Manager oyunlarından alışkın olduğumuz sezonluk görevler artık bu başlık altında toplanıyor. Gelecek beş sezonluk hedefler sayesinde kulübün oyunda daha yüksek seviyelere çıkmasını arzulandığı veya bulunduğu yeri korumasını yeterli görüldüğü bir yol haritası çizecektir. Bu hedefler kurulun belirlediği nihai hedefe ulaşmak için beş yıl boyunca yapılması gereken finansal, altyapısal ve çekişme bazlı hedeflerdir.

Football Manager 2020 Kulüp Vizyonunun üçüncü maddesi devam eden hedefler ise menajerlerin kadroda olduğu süre boyunca kulübün kimliğine kazandırdığı edinimleri içeriyor. Oyuncular bu hedefleri kendilerine koymuş oluyor. Örneğin oyuncu kulübünde yıllardır altyapıdan iyi oyuncular çıkarıyorsa; diğer sezonlarda da bu geleneği devam ettirmek gibi bir vizyon hedefi kazanıyor.

Yeni ve Yenilenmiş Oyuncu Geliştirme Merkezi

Footbal Manager oyunlarının can damarını hiç şüphesiz oyuncu arama, bulma ve geliştirme yer alıyor. Yeni oyunda da bu konu üzerine düşülmüş. Yenilenen Geliştirme Merkezi ile FM20‘de altyapı takımlarının gelişimini takip etmek ve uzun soluklu planlar yapmak çok daha kolay hale getirilmiş. Öyle ki Geliştirme Merkezi oyuncuların; tüm takımın gelişimini takip etmek için kullanabileceği, herkesi içine alan bir merkez olarak tasarlanmış. Yapımcılar oyunun geliştirme ile alakalı tüm bölümleri bir araya getirip, hem müdahaleci hem de oluruna bırakan menajerlerin yeni nesil yetenekleri yetiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamış. Kısacası Geliştirme Merkezi ile FM20‘de futbolcuları geliştirmek ve gelişimlerini takip etmek basit tutulmuş.

Dahası Football Manager 2020, grafikle ilgili geliştirmeler sayesinde bu yönden serinin en iyi oyunu. FM20‘de yer alan maç deneyiminin, şimdiye kadarkilerin en gerçekçisi olması için geniş grafik iyileştirmeleri yer alıyor. Oyuncu ve teknik direktör modellemeleri artık daha gerçekçi bir anatomiye ve kemik yapısına sahip. Yıllar süren çalışmalar sonucunda geçen senelere oranla çok daha derin ve gerçeğe benzeyen insan modelleri yakalanmış. Buna ek olarak kıyafetlerin dokusu üzerinde de iyileştirmeler yapılmış. Özellikle formaların gerçekçiliğine dikkat çeken bu geliştirmeler oyunu daha kaliteli kılmış.

Football Manager 2020 Mobile

Football Manager 2020 heyecanı mobil cihazlarda da büyük heyecanla devam ediyor. 2012’den beri menajerlik fırsatını mobile taşıyan oyunda bu seneki yenilikler göze çarpıyor. Genç oyuncu adaylarını desteklemeye yönelik yenilenen bir sistem; gelişim üzerine iyileştirilmiş geri bildirimler ve deneyimli futbolcuların umut vaat eden genç oyunculara akıl hocalığı yapmasını sağlama konusunda oyunculara yardımcı oluyor.

Öte yandan Football Manager 2020 Mobile  yeni versiyonunda takım yönetimi de iyileştirilmiş. U21, yedek ve paf takımlar, özellikle genç oyuncuların geliştirilmesi konusunda önem taşıyor. Dahası medyanın oyuncular üzerindeki etkisi arttırılmış. Gazetelerde çıkan demeçler, oyuncuların iyi ya da kötü bir performans göstermesine sebep oluyor. Yenilenen kullanıcı ara yüzüne ek olarak bu sene eklenen Yunanistan ve Danimarka ligi ile Football Manager 2020 Mobile oyuncuları etkilemeye devam ediyor.

Football Manager 2020 Wonderkidler

Her Football Manager oyununda olduğu gibi FM20‘de de genç oyuncular kulüp performansı ve finansı için önem teşkil ediyor. Dünyanın neredeyse tüm liglerinden veriler toplayıp, o eşsiz oyuncu havuzunu hazırlıyor. Bir FM oyuncusu olarak oyundan en çok, söz konusu oyuncu havuzunu tarayıp yetenekli futbolcuları ucuza kulübe kattığım zaman zevk almışımdır. FM20‘de bu keyif devam ediyor. Aşağıda oyunda yer alan dikkat çekici genç futbolcularına ulaşabilirsiniz. Tüm Football Manager 2020 Wonderkid listesine ise bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Ansu Fati – Barcelona B
 • Kai Havertz – Bayer 04 Leverkusen
 • Declan Rice – West Ham United
 • Eduardo Camavinga – Stade Rennais
 • Exequiel Palacios – River Plate
 • Sandro Tonali – Brescia
 • Thiago Almada – Velez Sarsfield
 • Emanuel Vignato – Chievo Verona
 • Jude Bellingham – Birmingham City
 • Reinier – FLA Idrettslag

Football Manager 2020 Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1), 8/8.1, 10 (Güncelleme Nisan 2018 ve sonrası) – 64 bit
 • İşlemci: Intel Pentium 4 (64 bit), Intel Core 2 veya AMD Athlon 64 – 2.2 GHz +
 • Bellek: 2 GB Ram
 • Grafikler: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT veya AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256 MB VRAM
 • Saklama Alanı: 7 GB kullanılabilir alan
 • Ek Notlar: 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir. Direct X Sürüm 11

 

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu