OyunOyun HaberleriOyun İncelemeleri
Trend

FIFA 20, Geçen Seneki Rezaleti Unutturur Mu?

Bugün, 27 Eylül'de çıkışını gerçekleştiren FIFA 20 hakkında konuşup bir yandan da FIFA 19 ile karşılaştırmasını yapacağız.

Hayranlarının her sene heyecanla beklediği FIFA serisinin son oyunu, 27 Eylül‘de çıkışını gerçekleştirdi. Her sene bekleyen hayranlarının favori oyun modu genelde Ultimate Team modudur. Bu yüzden genel olarak bu mod üzerinden FIFA 20‘nin yeniliklerini,eksiklerini ve oynanışını değerlendirip, gözümde en kötü FIFA oyunu olan FIFA 19‘la karşılaştıracağım.

Öncelikle iki oyunun Metacritic puanlarına dikkat çekmek istiyorum. FIFA 19‘un 67 eleştirmenden aldığı ortalama puanı 100 üzerinden 83, siteye üye olan ve oyunu kullanan 996 kullanıcının verdiği ortalama puanı ise 10 üzerinden 1.7 olarak görüyoruz. FIFA 20 ise 45 eleştirmenden ortalama 100 üzerinden 79, 1047 üyeden ise 10 üzerinden 1.3 puan almış.

FIFA 20’den oynanışta birkaç olumlu hareket!

FIFA 20‘de, oynanış olarak ‘OP’ dediğimiz, açılımı overpowered olan yani fazla etkili çalım,şut,ortalar olabildiği kadar azaltılmış durumda. FIFA 19‘da ‘La croqueta’ isimli Iniesta çalımının her zaman işe yaraması ve rakibin asla durduramaması, kanatta topu havaya kaldırıp arka direğe açılan ortaların, geldiği ilk anda topu kontrol etmeden şutların her zaman gol olması gibi ‘OP’ şeyler saymakla bitmiyordu ve bu da oynanışta tekdüzeliğe sebep oluyordu. Rekabetçi bir maçta rakibiniz futbol zekasıyla değil, oyunun hatalarıyla size üstünlük kurabiliyordu. FIFA 20‘nin en olumlu, hatta tek başına yetebilecek kadar olumlu değişikliği bu oldu.

Defans yapmak bir PES oyunundan FIFA‘ya geçenlerin en çok zorlandığı konu olmuştur. Bu oyunda defans yapmanın daha da zorlaştırıldığını görüyoruz. FIFA 19‘da yine overpowered bir mekanikle defansı da zorlanmadan yapan bir sürü oyuncu görmüştük ve FIFA 20 buna da engel olmayı şimdilik başardı.

Oyuncuların kolayca gol bulmasını engellemek isteyen ve gol atmayı “emek isteyen bir şey” olarak gördüğünü söyleyen FIFA geliştiricileri, bu seneki oyunda kafa vuruşlarını epey bir güçsüzleştirmiş. Tabii ki bu “Kafayla atılan bir gol emek istemiyor” demek değil ancak önceki oyunlarda kornerlerden,umutsuz pozisyonlarda yapılan ortalardan çok sayıda kafa golüyle karşılaştık.

Top fiziğinin de tamamen değiştiği belirtiliyor. Pas atarken topun yerden daha çok sekme potansiyelinin olduğunu gözlemliyoruz ve şutların sertliğinin de arttığı fark ediliyor.

Sokak futbolu sağlam döndü: Volta

fifa-2020-volta-ps4

Yazın oyunu tanıtırken Volta modundan bolca bahsedilmişti. Sokak futbolunu bu sene geri döndüren FIFA, online özelliğini de bu modda kullanmış. Volta’daki içerik açıkçası beklediğimden iyi çıktı. Kozmetik, karakter yaratma ve geliştirme anlamında başarılı. Volta’daki offline hikaye modunu çok fazla deneme fırsatı bulamadım ancak online mod zevkli ve detaylı. Online modda yendiğimiz rakibin oyuncusunu kendi kadromuza katıp takımımızı geliştirme fırsatı bulabiliyoruz ve bu maçlardaki rekabeti arttırıyor. Klasik kol ayarlarında R2+L2’ye basılı tutup hareket edince oyuncunun uygun skill hareketlerini yapması da güzel bir detay olmuş.

Peki neden FIFA 20, FIFA 19’dan düşük puan aldı?

Burada benim düşüncemden tamamen farklı sonuçlar var ancak FIFA 20’nin FIFA 19’a kıyasla çok başarısız olduğu kısımlar da bulunmuyor değil. Şimdi bunlara göz atacağız.

Oynanıştan bahsetmeden önce, aranızda kariyer modunu sevenlerin de çok olduğunu biliyorum. Ben zamanımın çoğunu Ultimate Team’da geçiren ve henüz kariyer moduna girmemiş bir oyuncuyum ama kariyer moduyla ilgili çok fazla şikayet gördüm. Kariyerde çokça hatanın bulunduğu, diğer takımları yöneten yapay zekanın transferlerde ve kadro seçimlerinde kötü tercihler yaptığı söylenenler arasında. Kadroların son haliyle henüz güncellenmemiş olması da gördüğüm büyük eksikler arasında bulunuyor.

Zaten iyi durumda olmayan kariyer modunda olumlu gelişmeler beklerken daha geriye gitmesi tabii ki hayal kırıklığına uğratıyor. Ultimate Team bölümünde Season Pass gibi emek harcayan oyuncular için olumlu olan etkinliklerin getirilmesi güzel ancak FIFA son günlerde yine transfer markette, paketlerden çıkan oyuncularda hatalar yapmaya devam ediyor.

Oynanıştan genel olarak olumlu bahsettim ancak hataları bulunmuyor değil hatta sağlam hatalara sahip. Ancak bunların bir kısmının oyuna gelen güncellemelerle düzeleceğini düşünüyorum. Savunmanın blokladığı veya kaleciden dönen şutların tekrar hücum yapan oyuncuların önüne düşmesi, defansta kontrol ettiğimiz oyuncuyu değiştirirken istediğimiz oyuncuya geçememek, bazen oyuncuların istediğimiz hareketi yapmayıp olduğu yerde kalması gibi problemler dikkat çekiyor.

Bunların her biri, bu kadar pahalı ve büyük bir oyundan beklentisi yüksek olan oyuncuların Metacritic‘e girip 10 üzerinden 0,1,2 puanlarını vermesinin sebebi olabilir.

Sonuç: Kötünün iyisi

Tabii ki oyuna genel olarak bakıp bir puan verecek olsam, kariyer modundaki sıkıntılardan dolayı vereceğim puandan daha düşük bir puan verirdim. Ancak kendi odaklandığım ve önem verdiğim kısımlarda önceki seneye göre gelişmeler görüyorum. FIFA 19 o kadar kötü bir oyun oldu ki o oyunda en çok can sıkan şeylerin ortadan kalkmış olması bile olumlu bakmama yol açıyor. Sonuç olarak benim gibi oyuncuların FIFA 20’ye bakışını tek bir tweetle özetleyebilirim : Tüm bunlara rağmen FIFA 19’dan iyi.

Genel Notum : 6.5/10

alright-alright

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu