DiziDizi İnceleme

En İyi 6 Batman: The Animated Series Bölümü

Batman: The Animated Series, çocukluğunu televizyon karşısında geçirmiş bizim jenerasyon için oldukça önemli bir diziydi. Dünyanın en ünlü dedektifinin başrolde olması bir yana dursun, 1940 yıllarını taşıyan atmosferi ve anlattığı hikayeler ile oldukça etkileyici bir performans sergileyen dizi kalpleri kazanmayı başarmıştı. Warner Bros. Animation çatısı altında Bruce Timm, Paul Dini ve Mitch Brian imzasını taşıyan Batman: The Animated Series; oyuncu kadrosunda da Kevin Conroy, Mark Hamill, Marcia Cross gibi tecrübeli isimleri bulunduruyordu.

Dediğimiz gibi dizinin pek çok başarılı yönü bulunuyor. İlk bölümden itibaren inatla sürdürülen noir yani kara film havasının yanında Batman karakterine yakışan kara tonu ve modern dövüş çizimleri, dizinin kalabalık seyirci kitlesine ulaşmasında önemli etkenlerdi. Öte yandan Batman: The Animated Series dizisinin en başarılı ayrıntısı, Batman kötülerini ana konu alan harika hikayelere ev sahipliği yapmasıydı. Base Keepers‘ın bu yazısında ise 96 altı bölümlük serinin bizce en iyi yedi bölümüne yer verdik. İşte huzurlarınızda 6 En İyi Batman: The Animated Series Bölümü:

6) The Man Who Killed Batman

Listemizin alt sırasında, pek manidar şekilde, The Man Who Killed Batman bölümü yer alıyor. Batman ilk serisinden itibaren Gotham ile var olan bir karakter olmuştur. Yozlaşmış, suçun kol attığı bir şehirde Batman adaletin koruyucusu ‘Kara Şövalye’ olmuştur. Bu yüzden Batman’in eteğini çektiği bir Gotham her zaman hayranların ilgisini kazanmayı başarmıştır. The Man Who Killed Batman bölümünün en dikkat çeken kısmı ise kahramanın üçüncü sınıf bir suçlu tarafından alt edilmesidir. Öyle ki adını daha önce kimsenin duymadığı Sid, bu hamlesiyle karmakarışık bir şehir yaratıyor. Suçluların kendini daha rahat hissettiği, polislerin ise umutsuzluğa kapıldığı Gotham’da bu durumdan en büyük üzüntüyü ise karanlık şövalyenin baş düşmanı Joker duymaktadır. Günün sonunda izleyici dahil herkesin Batman’in avucunda olduğunu gösteren The Man Who Killed Batman bölümü, listemizin yedinci sırasında yer alıyor.

5) Beware the Gray Ghost

Hiç şüphesiz ki Batman: The Animated Series’in en güçlü yanlarından biri de, kara şövalyenin azılı düşmanlarını izleyiciye anlatan hikayelere sahip olmasıdır. Batman’in geçmişine saygı duruşu niteliği taşıyan Beware The Gray Ghost bölümü ise bu anlatım güzel kullanımlarından biridir. Özellikle de babası ile olan ilişkisi didiklenerek, Bruce Wayne’in karakterini, o güne bilinenin aksine, acı ve ıstıraptan öte aile sevgisinin şekillendirmiş olduğunun vurgulanması bölümü dikkat çekici kılmaktadır. Ayrıca kahramanın Gray Ghost ile birlikte geçmişini izlediği bölüm, nostalji silahını kullanarak seyirciyi etkisi altına almaktadır. Dahası Gray Ghost’un ilk Batman Adam West tarafından seslendirilerek onurlandırdığı Beware The Gray Ghost, dizinin en dikkat çekici bölümleri arasında yer almaktadır.

4) Feat of Clay

Beyaz perdenin en önemli yapıtlarının ortak özelliği başarılı bir kötü karaktere sahip olmasıdır. Başarı ile icra edilmiş bir kötü karakter filmi veya diziyi etkili kılmaktadır. Zor olansa seyircinin söz konusu kötü karakterlere karşı empati kurmasıdır. İki kısımdan oluşan Fate of Clay bölümü de Batman: The Animated Series’in kötü karakter ile seyirci arasında empati kurmasına yardımcı olan hikayelerden birine sahip. Hikayede Matt Hagen, şekil değiştirme yeteneği sayesinde ün yapmış bir aktördür. Ancak bu yeteneğini korumak için mafya ile işbirliği yapmak zorundadır. Ters giden planlar sonucu da Hagen’ın mafya ile arası açılır. Bu noktadan sonra aktörün, tanıdığımız kötü karaktere dönüşümü anlatılan Fate of Clay bölümü üzücü hikayesiyle listemizde yer alıyor.

3) Harley and Ivy

Harley Quinn ile Poison Ivy birlikteliği Batman: The Animated Series başına gelmiş en iyi durumlardan biridir. Kara şövalyenin en önemli iki başaltı düşmanı olan bu karakterler, esasında birbirlerini de tamamlıyordu. Bölümün hikayesinde Joker ile arası bozulan Harley, en büyük yardımı Poison Ivy’den görür. Birlikte tehlikeli bir takımı haline gelen ikili, tamamen kendilerinin ön planda olduğu Harley and Ivy bölümünde yeni bir çağı başlattılar. Kendilerine laf atan serserilerin arabasını bazuka ile patlatan bu ikili, seyircinin ilgisini kazanmayı başardı. Öyle ki Batman: The Animated Series sonrası pek çok dizide bir arada gördüğümüz ikili, kadın karakterlerin yer aldığı olduğu DC yapımlarına öncü oldular, bunun son örneğini de Birds of Prey filminde göreceğiz.

2) Two Face

Batman: The Animated Series‘in alamet-i farikalarından biri kötü karakterlerini harika yansıtmasıdır. Dizinin bir diğer iki kısımlık bölümü Two Face açık ara en güzel örneği. Christopher Nolan‘ın The Dark Knight filminde Aaron Eckhart tarafından canlandırılan Harvey Dent karakteri, bilindiği üzere trajedi dolu olaylar sonucu Two Face karakterine dönmektedir. Batman: The Animated Series dizisinde de bu dönüşüm oldukça doyurucu bir şekilde işlenmiştir. Zira Paul Dini kaleminden çıkan hikayede Harvey Dent, Two Face öncesindeki birkaç bölüm boyunca gözükür. Söz konusu bölümlerde Dent’in Bruce Wayne ile yakın dostluğu anlatılır. Bu yüzden de karakterin Two Face‘de yaşadığı düşüş, izleyiciyi oldukça etkilemiştir. Dini’nin yavaş yavaş sunuma hazırladığı ve dizinin en etkileyici hikayelerinden birini barındıran Two Face, dizinin en iyi bölümleri arasında yer almaktadır.

1) Heart of Ice

Yalan yok bu tarz listeleri hazırlarken sıralamayı belirlemekte oldukça zorlanıyorum. Çoğu kez maddelerin yerini değiştiriyor, bazı çıkarmalar ve eklemeler yapıyorum. Ancak yazı başına otururken her zaman zirve konusunda emin oluyorum. Tıpkı bu 6 En İyi Batman: The Animated Series Bölümü listesinin ilk sırasında Heart of Ice bölümünün olacağını bilmem gibi. Batman’in başaltı düşmanlarından biri Mr. Freeze’in hikayesinin anlatıldığı bölüm pek çok yönden başarılıydı. Zira Heart of Ice için kötü adama sempati duyma konusunda emsal teşkil eden bölümü diyebiliriz. Mr. Freeze ile eşi Nora’nın romantik ve bir o kadar acıklı hikayesi seyircinin beğenisini kazanmayı başardı. Öyle ki Paul Dini tarafından yaratılan Nora karakteri, çizgi romanlarda Mr. Freeze orijininin değişmesine de yol açtı. Batman: The Animated Series dizisinin en çok ödül kazanan bölümü olan Heart of Ice, bugün dahi Batman ile alakalı yapılmış en başarılı işlerin başında geliyor.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu