OyunOyun İncelemeleriOyun Müzikleri

En İyi 9 Video Oyunu Müziği

En iyi oyunları elbet konuşuruz. ya oyun müzikleri?

Uzun zamandır gece vardiyalarını bu işe harcamış, prezantabl bir oyuncu olarak bir kez daha belirtmek istiyorum ki oyunları cidden çok seviyorum. Video oyunlarını oynamaktan, onlar hakkında arkadaşlarımla muhabbet etmekten dahası yazılar yazmaktan büyük bir keyif alıyorum. Bunun arkasında pek çok sebep yatıyor. Özellikle oyunların anlattığı hikayeler ile sahip oldukları görsellik beni cezbetmeye yetiyor. Öte yandan oyunların müziklerini de bu etkenler arasında sayılabilirim. İddia ediyorum ki efsane olmuş her oyunun müziği de güzeldir, eğer bir oyunun müziği iyiyse bulunduğu yapımı da etkileyici kılmaktadır. Bu iddiamı kanıtlamak amacıyla da kendisi kadar müziklerini de sevdiğim dokuz yapımı bir araya getirdim. İşte huzurunuzda şahsımca En İyi 9 Video Oyunu Müziği:

9) Tetris – 1989

Müzik:      Tetris Theme (Tetris Ana Müzik)
Bestekar: Hirokazu Tanaka

Tetris, oyunu  piyasaya ilk sürüldüğü 1984 yılının kısıtlı ekran imkanlarını da düşülünce oldukça etkileyici bir oyundur. Alexey Pajitnov tarafından geliştirilen bulmaca oyunu özellikle de 1990lı yıllarda keyifli oynanış ile popüler olmayı başarmıştı. Oyunun popüler olmasında ise en büyük etkenlerden biri ise müziğidir. İlk çıkışında herhangi bir müziği olmayan Tetris‘e 1989 yılında, oyunun GameBoy‘a çıkışından ötürü Hirokazu Tanaka tarafından o meşhur müzik bestelenmiştir. Oyunun kökleri şerefine bir Rus Halk Müziği olan Korobeiniki‘den yola çıkılan müzik, oyun tarihinin en efsane besteleri arasında yer almaktadır.


8) The Last of Us – 2013

Müzik:      The Last of Us Main Theme (The Last of Us Ana Müzik)
Bestekar: Gustavo Santaolalla

The Last of Us‘ı birçok yönüyle övebiliriz. Harika bir atmosfere sahip olmasından tutun da, anlatılmış en güzel yolculuk hikayelerinden birini içermesine kadar. Joel ve Ellie‘nin serüvenine ortak olduğumuz bu yapım eminim ki birçok oyuncunun hayatında iz bırakmayı başarmıştır. Devam oyunun gelişi küresel çapta bir heyecanla beklenen The Last of Us‘ı, etkileyici kılan bir diğer özelliği ise harika müziği. Oscar ödüllü Gustavo Santaolalla imzası taşıyan bu parçayı dinlerken, yeni bir The Last of Us kaydı açma isteği oluşuyor.


7) God of War Serisi – 2010

Müzik:      Rage of Sparta (Sparta’nın Öfkesi)
Bestekar: Gerard Marino

God of War serisi benim için çok özel bir anlam taşıyor ve ölene kadar da öyle kalmaya devam edecek. Çocukluğumu, ergenliğimi ve gençliğimi Kratos ile yaşamış olmaktan çok memnunum. Özellikle de hayatımın en ateşli dönemini, God of War 2‘nin kanı ve vahşetiyle geçirmiş olduğum için de kendimi şanslı sayıyorum. Rage of Sparta ise adeta taptığım oyun serisini ve Kratos‘u en iyi yansıtan şarkı. Spartalı tanrımızın öfkesinin tavan yaptığı anlarda yükselen şarkı, oyunun atmosferini başka bir boyuta taşıyor. Gerard Marino tarafından bestelenen bu şarkı için God of War‘ın ruhu diyebiliriz.


6) Super Mario Bros – 1985

Müzik:      Super Mario Bros Theme (Süper Mario Bros Ana Müzik)
Bestekar: Koji Kondo

Açıkçası dünyanın en ünlü oyunun bu listede yer almaması biraz tuhaf olurdu. tabii ki de oyun dünyasının efsane ismi Miyamoto imzası taşıyan Super Mario Bros.’tan bahsediyorum. Yediden yetmişe, herkes tarafından bilinen video oyununun popülerliğinde ana müziğinin de katkısı oldukça büyük. Nintendo‘nun kadrolu bestekarı Koji Kondo tarafından hazırlanmış söz konusu müzik için “oyun dünyasının marşı” desek abartmış olmayız herhalde. Kaleden kaleye prensesini arayan, kadrolu kahramanımız Mario denince kulaklarda çalmaya başlayan Super Mario Bros Theme bu listenin olmazsa olmazıdır.


5) World of Warcraft – 2004

Müzik:      Nightsong (Gece Şarkısı)
Bestekar: Russell Brower

Rol yapma oyunları, oyuncuya kendi hikayesini yaratma imkanı sunduğundan çok sevilir Genelde bu tür oyunlar, epik bir serüveni konu edinir. World of Warcraft ise on yılı aşkın bir süredir bu yönüyle oyuncuların gönlünü fethetmeyi başardı. Bu başarının arkasında ise Warcraft hikayesinin zaman zaman yeni eklentiler ile besleniyor olmasının önemli bir payı var. Bu süreçte gelen her yeni öykü de yanında kendi epik müziğini getirdi. Russel Brower‘ın bestelemiş olduğu Nightsong da bu şarkıların arasında yer alıyor. World of Warcraft‘ın müzikleri içinde özel bir yere sahip olan Nightsong, En İyi 9 Video Oyunu Müziği listesinin beşinci sırasında yer alıyor.


4) Darksouls III – 2016

Müzik:      Iudex Gundyr (Yargıç Gundyr)
Bestekar: Tsukasa Saitoh

Listenin sıradaki şarkısı eminim birçoklarımız tarafından kabul görecektir. Birkaçımız için Dark Souls macerasının başladığı mücadele olan Iudex Gundyr‘in muhteşem şarkısı her anlamda oyunun atmosferini taşıyor. Her ne kadar ilk başladığında kendinizi seçilmiş kişi olarak hissediyor olsanız da müzik ilerledikçe bir anda ölüme hazırlıyorsunuz kendinizi. Her şeyden habersiz Dark Souls 3 başına oturmuş bendeniz için, hayatımın başarısızlık anlarında Iudex Gundyr kafamın içinde çalar. Kardeş yapım Bloodborne‘un da baş bestekarı olan Tsukasa Saitoh tarafından hazırlanan bu parça, eminim bundan on yıl sonraki listelerde de yerini koruyacaktır.


3) The Legend of Zelda – 1986

Müzik:      The Legend of Zelda Theme (The Legend of Zelda Ana Müzik)
Bestekar: Koji Kondo

İddialı bir giriş yapıyorum, The Legend of Zelda Theme kadar kahramanına yakışan başka bir tema müziği daha yok (üzgünüm Superman). Link‘in yıllar boyu sürecek serüvenine başlangıç yaptığımız oyunun ana müziği saatler boyu dinlenilecek kadar güzel. Nintendo‘nun sevilen ismi Koji Kondo’nun hazırladığı bu şarkı, insanda çantayı sırtlayıp serüvene atılma hissiyatı doğuruyor. 80’li yılların o meşhur, ‘Kahraman çocuk, dünyadaki tüm kötülere karşı iyiliği temsil ediyor.’ anlayışı ile bestelenmiş The Legend of Zelda Theme şarkısı gelmiş geçmiş en iyi oyun müzikleri arasında yer alıyor. Dönemin kısıtlı imkanlarına etkileyici olamayı başaran bu beste, En İyi 9 Video Oyunu Müziği listesinin üçüncü sırasını sonuna kadar hak ediyor.


2) The Elder Scrolls V: Skyrim – 2011

Müzik:      Dragonborn (Ejderdoğan)
Bestekar: Jeremy Soule

Bu şarkının listede yer almasında hemfikiriz diye düşünüyorum. Zira bu yazıyı kaleme alma nedenim olarak Dragonborn‘u gösterebilirim. The Elder Scrolls V: Skyrim‘in en ünlü şarkısı olan Dragonborn, oyunun ana menüsüne girildiği andan itibaren oyuncuyu etkisi altına almayı başarıyor. Jeremy Soule imzası taşıyan eser, insanda harekete geçme ve yıkıp dökme hissiyatı doğuruyor. Kahramanlık duygusunu yoğun şekilde veren bu parça son ana kadar bu listenin ilk sırasında yer alıyordu. Fakat benim sıradaki oyuna olan sevgime yenik düşerek, ikincilik ile yetinmek zorunda kaldı.


1) Civilization VI – 2016

Müzik:      Sogno di Volare (Uçma Rüyası)
Bestekar: Christopher Tin

Geldik listenin zirvesine. Eminim ki bu parçayı görenler bir miktar şaşıracaktır. Ancak şöyle ifade edeyim: Şampiyonlar Ligi nasıl futbolun kulüp düzeyinde zirvesiyse, Sid Meier’s Civilization VI‘da bir o kadar strateji oyunlarının uç noktasıdır. Dahası Şampiyonlar Ligi Marşı nasıl o turnuvanın ruhunu taşıyorsa, Christopher Tin tarafından bestelenen Sogno di Volare de bir o kadar Civilization VI‘nın canıdır, kanıdır. Beste; oyunun ana teması olan bir milleti alıp, aydınlığa ulaştırmayı özüne kadar benimsemiş. Unsuru olduğunuz ulusun yüceliğini, bilgeliğini ve eşsizliğini anlatan milli marş hissiyatını veriyor. Adı gibi Sogno di Volare yani Uçma Rüyası‘nın notalarla can bulmuş hali olan bu muhteşem şaheser, Base Keepers listende zirvesinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu