Dizi

Efsane Dizi Breaking Bad’in En İyi 10 Anı

Listenin tamamen spoilerdan oluşacağını belirtelim yani hala Breaking Bad izlemediyseniz bu liste için "Bir göz atayım." diye düşünmeyin!

IMDB’de 9.5 puanı olan suç ve drama türlerindeki dizi Breaking Bad, birçok etkileyici ve vurucu sahneye sahip. Bunların çoğunun başrolünde Walter White bulunuyor ve aralarından 10 tanesini seçmek çok zor. Oyuncu performanslarıyla da çok başarılı olan dizide bu performanslar yazılmış sahnelere büyük kalite katıyor. Lafı fazla uzatmadan Walter White karakterinin domine ettiği top 10 listemize geçelim:

10. Gustavo Fring – Maket Bıçağı

İnanılmaz gergin bir sahne. Walter White’ın talimatıyla Jesse’nin Gale’i öldürmesinden sonra, Gale’i korumakta başarısız olan Victor’a Gus cezasını veriyor. Odadaki herkesin meth üreticisi ikilinin ceza çekeceğini, öldürüleceğini düşündüğü anlarda, Walt, Gus’a yalvarırken bir anda Gus maket bıçağıyla Victor’un boğazını kesiyor. Mike’ın bile irkildiğini hatta olayı hiç beklemediğinden anlık olarak silah çektiğini gördüğümüz sahnede oyunculuklar çok çok üst seviyede.

9. Walter White – Adımı Söyle

5. sezondan çöl ortasında, meth satışı için pazarlık yapılan bir sahne. Mike, Jesse ve Walt’a eşlik ediyor ve öne çıkan Walter White, tam olarak bir ego şovu yapıyor. Ülkedeki en iyi meth’i üreten ve Gustavo Fring’i öldürmüş olan Walter White, karşısında kendisini tanımayan kişiye kısaca kendisinden bahsediyor ve sonunda ismini söylemesini istiyor. Karşısındaki ise durumu fark edip Walter White’ın bilinen lakabı olan “Heisenberg” diyor. Walt’ın tepkisi sonrasında ise karşımıza müthiş bir sahne çıkıyor.

8. Walter White – Bu Meth Değil

Bu sahne ilk sezonlardan, henüz Walt ve Jesse o kadar büyük noktalara gelmemişler ve Meth’lerini toplu olarak Albuquerque bölgesinin uyuşturucu satışındaki bir numaralı adamı Tuco’ya satmaya çalışıyorlar. İlk denemede Jesse gidip dayak yedikten sonra, Walter White bir plan yapıp Tuco’nun karşısına büyük bir özgüvenle çıkıyor ve çok havalı bir sahne yaratıyor. Yaptığı cesur hareket sonrası Tuco, Walter ve Jesse ikilisinin yaptığı Meth’i almaya başlıyor.

7. Kıyafet Dükkanı

Bu sahne dizinin pilot bölümünden. White ailesi, Walter Jr’a pantolon almak için kıyafet dükkanına gidiyorlar. Mağazada birkaç adım ötedeki 3 kabadayı çocuk, serebral palsi hastalığıyla doğmuş olan Walter Jr. ile aralarında dalga geçiyorlar. White ailesi bu çocukları görüyor ve Skyler yanlarına gidip ağızlarının payını vermek için hamle yapıyor ancak Walt, eşini tutup “Yapma.” diyor. Sonrasında mağazanın arka kapısından çıkan Walt ön kapıdan resmen ‘Heisenberg’ olarak girip kabadayılara haddini bildiriyor.

6. Walter White – Yarım Yamalak İş Yapmak Yok

Bu sahne 3. sezondan. Jesse’nin arkadaşı Combo’yu bir çocuğa öldürten çete üyelerini Jesse öldürmek istiyor. Olayı planlayıp Walt ile konuşmaya giden Jesse’ye Walt karşı çıkıyor. Bölümün ileri kısımlarında bu çocuğun öldürüldüğünü gören Jesse, planını gerçekleştirmek için yola çıkıyor. Bu haberi evindeyken televizyonda gören Walt ise Jesse’nin bunu yapacağını tahmin ediyor. Elinde bir silahla 2 silahlı insan karşısına çıkan Jesse tam çatışmaya girecekken Walt arabayla karşısındaki iki kişinin üzerinden geçiyor. Sonra arabadan inip henüz ölmemiş olan kişiyi de soğukkanlı bir şekilde silahı çekip vuruyor.

5. Skyler White – Parayı Ted’e Verdim

Bu müthiş sahne 4.sezondan. Walter White, hayatını kurtmak için kaçmaya karar veriyor. Kaçmak için gereken parayı alma amacıyla evine gidiyor ve müziğiyle, Bryan Cranston, Anna Gunn ve Betsy Brandt’in performanslarıyla izlediğim en gergin sahnelerden biri ortaya çıkıyor. Skyler’ın parayı Ted’e verdiğini öğrenince deliren ve gülmeye başlayan Walter White’ı, çekim açısıyla birlikte mezarda gibi görüyoruz.

4. Jane’in Ölümü

Son kez eroin kullanıp sonrasında kaçmaya karar veren Jesse ve Jane ikilisi yatakta yatarken Walt, Jesse’ye ihtiyaç duyuyor ve evlerine giriyor. Jesse’yi uyandırmaya çalışırken Jane’in sırt üstü yatmasına sebep olan Walt, Jane’in boğuluşunu izliyor. Kurtarma imkanı varken müdahele etmemeyi seçen Walt, Jesse’nin sevgilisi Jane’in ölümüne izin vermiş oluyor.

3. Walter White – Tehlike, Benim

4. sezondan bir sahne. Skyler, Walt’a boyunu aşan işlerde olduğunu ve polise gitmeleri gerektiğini söylüyor. Bunu kabullenmeyen Walt, kendisinin hangi noktalara geldiğini bilmeyen eşine çok sert çıkıyor ve kim olduğunu gösteriyor. Walter’ın konuşması sonrası şaşkına dönen ve karşısında sandığı kişinin artık olmadığını fark eden Skyler’ı görüyoruz. Yine müthiş oyunculuklarıyla dikkat çeken sahne efsaneler arasına giriyor.

2. Walter White – Kendim İçin Yaptım

Bu sahne ise dizinin son bölümünden. Dizi boyunca Walt’ın hem kendisine hem de bir noktadan sonra ailesine söylediği yalan “Ailem için para biriktiriyorum, her şey ben öldükten sonra onlar daha rahat yaşasın diye.” demesiydi. Biz tabii ki Walter’ın gözünü bürüyen hırsı, yaşadığı hayattan bıkmışlığını gördük ancak Skyler bunların hepsini bilmiyordu. Bu sahnede Walt’ın bunları hem kendine itiraf etmiş olduğunu hem de Skyler’a da sonunda bunu söylediğini görüyoruz.

“Bunların hepsini kendim için yaptım. Bu işte iyiydim ve gerçekten canlı hissettim.”

1. İnciçiçeği

4. sezon finalindeyiz ve büyük bir şok etkisi yaratan bir bölüm izliyoruz. Walter’ın amacı Gustavo Fring’i öldürmek ve Jesse’nin yardımına ihtiyaç duyuyor. Jesse’nin Walt’a silah çektiği, çok gergin sahnelerin yaşandığı bölümde Walter White, Jesse’nin bağ kurduğu çocuk Brock’ı ‘risin’ denilen madde ile zehirleyenin Gustavo Fring olduğuna Jesse’yi inandırıyor. Bölüm sonunda, bu süreçte binbir oyun oynayan ve yalanlar söyleyen Walter’ın inciçiçeğine alerjisi olan Brock’ı inciçiçeği ile zehirlediğini öğreniyoruz. Bunun üstüne biraz düşününce Walter’ın, Jesse’nin kendisini suçlamasını dahi kafasında planladığını fark ediyoruz. Bu bölüm bize Walt’ın ne kadar kötüleşebileceğini, kendinin de çocukları olmasına rağmen bir çocuğa zarar vermeyi göze alabildiğini gösteriyor.

Videoda gördüğümüz sahne, bölümün başlarından. Walter’ın evin arka bahçede Brock’ı zehirlemeye karar verişini izliyoruz ancak bunun farkında değiliz.

Etiketler

Yiğit Akkaş

Genelde dizileri filmlere tercih eden, hikayeli ve indie oyunları çok seven ancak oyun oynadığı zamanının %80'ini fifa oynayarak geçiren birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu