Dizi

Editörün Kaleminden Oscar 2020 Ödül Töreninin Öne Çıkan Kategorileri

Sinemanın en prestijli ya da en hak edene hakkını veren ödülü olarak kabul görmese de Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar senenin en çok beklenen törenlerinin başında geliyor. 1928’den itibaren beyaz perdede ödüller dağıtan Oscar pek çok seyirci açısından büyük önem taşıyor. Altın Küre‘yi evine götürmüş, BAFTA ile vitrinini süslemiş isimler, son olarak altın heykelciği kazanmak için yarışacak. Base Keepers‘ın bu yazısında ise Oscar 2020 ödül töreninin ön plana çıkan dallarında kimin kazanacağını bunu kaleme aldım. Dahası bunu bir adım ileriye götürerek, ödülü ben dağıtıyor olsaydım hangi dalda, kime neden verirdim bundan bahsettim. O zaman lafı çok da uzatmadan, Editörün Kaleminden Oscar 2020 Ödül Töreninin Öne Çıkan Kategorileri:

EN İYİ FİLM

 

Oscar’ın en önemli heykelciği olan En İyi Film kategorisi oldukça kalabalık bir listeye sahip olsa da başlıca iki filmin çekişmesine sahne olacak. Otoriteler tarafından çok övülen, ne yazık ki ülkemizde vizyona girmediği için izleme fırsatı bulamadığım 1917, ödülün en büyük adayı. Sam Mendes‘in yönettiği film, bu senenin altın küre ödülünü de kazanarak dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Bu sebeple Oscar ödül töreninde de büyük ödülü 1917 filminin kazanacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra bu sene Oscar ile ilgili en çok tartışılan konu Parasite filmi oldu. Bong Joon Ho‘nun filminin en iyi film kategorisinde yer alması bile belli kısımlar tarafından mutlulukla karşılandı. Zira uzun yıllardır Akademi yurt dışına açıklamamak ile eleştiriliyordu. İmajını düzeltmek isteyen Akademinin bu sebeple Parasite filmine ödül verebileceğini düşünüyorum. O sebeple benim bir altın heykelciğim olsaydı bu kategoride ödülümü, listenin diğer filmlerinden çok daha başarılı bulduğum Parasite‘e verirdim.

Kazanacak: 1917
Kazansın: Parasite

EN İYİ KADIN OYUNCU

Oscar 2020 ödül töreninde, aday çekişmesi açısından en zayıf gördüğüm kategori olarak bu ödülü gösterebilirim. Adaylar arasında Scarlett Johansson, Marriage Story ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ancak Judy Garland rolünde başarılı bir performans sergileyen Renee Zellweger‘i bu ödüle daha yakın görüyorum. Dahası Zellweger, bu alanda Altın Küre ve Bafta’yı da kazanmıştı. Her ne kadar Judy filmini yapısal olarak sorunlu bulsam da Renee Zellweger performansı ile beni etkilemeyi başarmıştı. Dolayısıyla benim de ödül için en büyük adayım kendisidir.

Kazanacak: Renee Zellweger
Kazansın: Renee Zellweger

EN İYİ ERKEK OYUNCU

 

Geçen seneye damga vuran Joker’in en başarılı, ki benim açımdan tek başarılı detayı hiç şüphesiz Joaquin Phoenix‘ti. Süper kötü olarak bildiğimiz Joker’in orijin hikayesinin anlatıldığı yapımdaki performansıyla yıldız isim; tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştı. Hal böyleyken Joaquin Phoenix bu kategoride heykelciği kazanmaması büyük sürpriz olur. Bununla birlikte benim için geçen senenin en iyi performansını, The Two Popes yapımında Papa Francis’e hayat veren Jonathan Pryce gösterdi. Ödül için çok uzak bir isim olsa da benim için bu alanda Oscar’ı hak eden isim Jonathan Pryce‘tır.

Kazanacak: Joaquin Phoenix
Kazansın: Jonathan Pryce

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Bu sene oyuncu kategorisinde ödüller hep bir isme gitti. Otoriteler bu konuda hem fikir gözüküyor. Ödül toplama konusunda beklentilerin altında kalsa da Marriage Story‘nin ödül ıskalamadığı tek bir kategori oldu: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Laura Dern, dağılma sürecindeki aile hikayesinde güçlü boşanma avukatı figürü ile filme renk katıyor.

Kazanacak: Laura Dern
Kazansın: Laura Dern

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

 

Oscar 2020 ödül töreninde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde adeta devlerin savaşına tanık oluyoruz. Tom Hanks, Anthony Hopkins, Al Pacino, Joe Pesci ve Brad Pitt altın heykelciğin adayları olarak göz kamaştırıyor. Bu dünyaca ünlü isimlerin arasından Brad Pitt ödülü kazanacak gibi duruyor. Her geçen yıl bir şekilde daha çekici gelen aktör, Once Upon a Time… in Hollywood‘daki Cliff Booth ile başarılı bir performans ortaya koymuştu. Diğer ödüllerde olduğu gibi bu dalda Oscar’ın kazananı da Brad Pitt olacaktır.

Kazanacak: Brad Pitt
Kazansın: Brad Pitt

EN İYİ YÖNETMEN

Yine 1917 filmini izleyememiş olmaktan muzdarip bir kategori tahmini olacak benim için. Zira Sam Mendes söz konusu filmdeki yönetmenliği ile sinema basını tarafından çok övülüyor. Beğeniler gibi ödülleri de toplayan Mendes, bu kategoride altın heykelciği eve götürecek gibi duruyor. Bununla birlikte ben oyumu, izlediğim diğer filmlerin yönetmenlerinden yana kullanmak istiyorum. Bu sebeple 1917 dışındaki yapımlar içerisinde çok daha başarılı bulduğum Parasite filminin yönetmeni Bong Joon Ho, bence En İyi Yönetmen kategorisini kazanan olmalı.

Kazanacak: Sam Mendes
Kazansın: Bong Joon Ho

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Ödülün en rahat verileceği kategorilerden bir diğeri de sinematografi dalı olacaktır. Film çıktığından beri belli kesitlerin sosyal medyada tekrar tekrar döndüğünü de düşünürsek 1917 bu ödülün de sahibi olacaktır. Özellikle de filmin görüntü yönetmenliğini; bu dalda 11. kez aday gösterilen ve iki sene önce Blade Runner ile ödülü evine götüren, usta isim Roger Deakins’ın üstlendiği düşünülünce 1917‘nin kazanması sürpriz olmayacaktır. Bununla birlikte ben oyumu, bu sene haklarının oldukça yenildiğini düşündüğüm A24 filmlerinden beni etkisi altına alan The Lighthouse filmine vermek istiyorum. Bu kategoride heykelcik Jarin Blaschke‘in olmalı.

Kazanacak: Roger Deakins
Kazansın: Jarin Blaschke

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Oscar 2020 ödül törenininde seçtiğim en zor kazanan, En İyi Orijinal Senaryo dalındaki yapım oldu. Öncelikle bu daldaki beş filmin de senenin öne çıkan yapımları olduğunu kabul etmek gerekiyor. Özellikle Once Upon a Time… in Hollywood, bu dalda pek çok ödülü topladı. Dahası Bong Joon Ho‘nun senaryosunu yazdığı Parasite de dalın dikkat çekici filmlerinden biri. Altın heykelciği bu iki yapımdan biri kazanacaktır. Benim heykelciği ise çok beğendiğin Knives Out filmine gidiyor. Filmin tek kuvvetli yönünün senaryosu olduğu düşünülünce ödülü bu filme vermeden edemedim.

Kazanacak: Once Upon a Time… in Hollywood
Kazansın: Knives Out

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

En İyi Uyarlama Senaryo kategorisi, en az orijinal senaryo dalı kadar içerisinde iddialı yapımları içerisinde barındırıyor. Yılın belki de en heves kırıcı filmi The Irishman ile Joaquin Phoenix‘in performansı ile taçlanan Joker yapımı bu kategoride yer alıyor. Bununla birlikte bu ödülü kesin olarak Jojo Rabbit’in kazanacağını düşünüyorum. Belli kesimler tarafından, yönetmen Taika Waititi‘nin Adolf Hitler’i canlandırması yüzünden acımasızca eleştirilen bir film bizce oldukça başarılı bir senaryoya sahip. Akıcı hikayesi ve alt metni ile oldukça başarılı bulduğum Jojo Rabbit bu alanda ödülü kazanacaktır.

Kazanacak: Jojo Rabbit
Kazansın: Jojo Rabbit

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Her sene olduğu gibi bu sene de Yabancı Dilde En İyi Film dalında, dünyanın pek çok ülkesinden başlıca yapımlar yarışıyor. Adaylar arasında yer alan Les Miserables‘i tüm okuyucularımıza tavsiye ediyorum. Fransa için önem taşıyan ulusal bir zafer ile ilişkilendirerek ülkede yer alan etnik kesimin yaşadığı sorunlara dikkat çeken film cidden başarılı. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olarak gördüğüm “farklılıklara dayanan nefret” unsurunu Les Miserables başarılı bir şekilde ele alıyor. Bununla birlikte ödülün kazananın, yazı içerisinde çokça övdüğüm Parasite olacaktır. Bong Joon Ho‘nun yönetiminde başarılı oyuncuların, özgün bir senaryoyu ele aldığı bu yapım, benim gözümde sadece bu ödülün değil Oscar 2020 ödül töreninin galibidir.

Kazanacak: Parasite
Kazansın: Parasite

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu