FilmFilm İnceleme

Dünya Uzay Haftası Şerefine İzlenmesi Gereken 5 Film

4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası sebebiyle siz sevgili okuyucularımıza izlenmesi gereken bilim-kurgu filmini listeledik.

İnsanlık geçmişten bugüne hep evrenle ilgili gizemi çözmeye çalışmıştır. Bu zamana kadar uzay ve gezegenler hakkında çeşitli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından uzay yolculukları için mihenk taşı oluşturan Sputnil-1 uydusunun fırlatılışı şerefine kutlanan 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası sebebiyle yeni bir liste hazırladım. Uzay ve bilim kurguya meraklı BaseKeepers okuyucularımız için işte Dünya Uzay Haftası Şerefine İzlenmesi Gereken 5 Film:

1) Star Wars: New Hope

Gösterim Yılı: 25 Mayıs 1977

Dünya Uzay Haftası adına bir liste hazırlayıp da bu filmi almamak olmazdı: Star Wars. Serinin ilk filmi olan Star Wars: New Hope, bilim-kurgu ve uzay filmlerinin kült filmi olarak en tepede yer alıyor. New Hope filminde galaksi içi savaş hakimdir, diplomatik göreve yollanan korveti kıstıran Yıldız Kruvazörü Ölüm Yıldızının planını geri almak istemektedir. Korvetin içinde ise Prenses Leia ve Droid R2-D2 ve onun ortağı C3-PO bulunmaktadır, Yıldız Kruvazörün de ise Lord Vader bulunmaktadır.R2-D2 ve C3-PO şans eseri Luke Skywalker’a satılır. Droidlerin amacı kendilerinde bulunan mesajı Obi Wan Kenobi adında yaşlı keşişe iletmektedir. Star Wars serüveni hız kesmeden devam etmekte ve halen kendi kategorisinde en top noktada bulunmaktadır. George Lucas imzalı bu kült filmi bir kez daha izlemek için Dünya Uzay Haftası güzel bir bahane olarak karşımıza çıkıyor.

2) THE MARTIAN

Gösterim Yılı: 2 Ekim 2015

Mars’a yollanan astronotların arasında bir fırtına sonrasında öldü sanılarak bırakılan Mark Watney isimli astronotun kısıtlı olanaklarla dünyaya geri dönüşünü anlatan bir film. Andy Weir tarafından yazılan ve film ile aynı ismi taşıyan The Martian‘da başrolü Matt Damon oynuyor. Jessica Chastain ve Kristen Wiig ise ünlü oyuncun yardımcı olarak rol almaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda iseünlü yönetmen Ridley Scott oturmuştur.

3) APOLLO 13

Gösterim Yılı: 6 Ekim 1995

Ay’a ayak basmak için can atan ünlü astronot Jim Lovell ve ekibi tüm hazırlığı yapar. Ancak tüm hazırlıklara rağmen yolculuk kazayla başlar ve daha Ay’a ayak basmadan oksijen tankları patlar. Ardından da Dünya’ya geri dönmek için bir hayat mücadelesi başlar. Apollo 13, 1970 yılında gerçek yaşamda başarısız olan bir yolculuğu anlatmaktadır. Filmin başrolünde Tom Hanks yer alırken, Apollo kokpitinde Bill Paxton ve Kevin Bacon eşlik eder. Filmin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard vardır.

4) WALL-E

Gösterim Yılı: 26 Eylül 2008

Listeme bir de animasyon eklemek istedim. Dünya ve uzay yolculuğu denince akla gelen Wall-E, açıkçası bu konuda çok başarılı bir film. Pixar imzalı yapım, tamamıyla insanlığa basit bir mesaj vermektedir: Dünya’yı kirletmeyelim. Gelecekte geçen filmde insanlar, dünyayı epey bir kirletmiş ve sonunda çareyi uzaya kaçmakta bulmuştur. Dünya’da ise sadece biriken çöpleri temizlemek üzere robotlar bırakılmıştır. Kahramanımız Wall-E ise bu robotların en sevimlisidir. Koca gezegende tek başına yalnızlık çeken Wall-E’nin bu yalnızlığı başka bir robot olan Eve’nin gelmesi ile son bulur. Bu iki robotun duygusal ilişkisi etrafında dönen hikaye seyirciyi oldukça etkilemiştir. Sıcak bir hikaye sunan filmi Dünya Uzay Haftası şerefine izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

5) INTERSTELLAR

Gösterim Yılı: 7 Kasım 2014

Listemizin son üyesi olan Interstellar‘da, geçmişte bilim insanı olan Cooper mısır tarlasında çiftçilik yapmaktadır. İki çocuğu ve kayınpederi Donald ile beraber yaşayan Cooper’ın tek amacı ailesini güvende tutmaktır. Kızı aracılığıyla, eskiden çalışanı olduğu NASA’nın gizli üssünü bulan Cooper, burada eski iş arkadaşı Profesör John Brand ile karşılaşır. Profesörden beklenmedik bir teklif alan Cooper ailesi ve dünyanın geleceği için bir yolculuğa çıkar. Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve başrolünü Matthew McConaughey’in oynadığı Interstellar, beyin yakan konusu ve seyir zevki yüksek sahneleriyle izlemenizi bekliyor.

Siz sevgili bilim-kurgu, uzay sever okuyucularımıza bu türün en iyilerini listelemeye çalıştım. Listede göremediğiniz çok sevdiğiniz filmler olabilir sizde sevdiğiniz bilim-kurgu filmlerini yorum yaparak belirtebilirsiniz. Yepyeni listeler için bizi takip etmeye devam ediniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu