Film

Disney’in Star Wars Üçlemesi Neden Olmadı

J.J. Abrams'ın filmleri neden beğenilmedi, asıl sorun neredeydi?

Merhaba Sevgili Basekeeper okurları, bugün birçoğumuzun uzay denilince aklına gelen ve 1977’den beri bir külliyat haline gelmiş olan Star Wars serisinin; Disney‘in eline geçtikten sonra yaptığı üçlemeyi ve hayranların gözünde bir türlü dikiş tutturamamasını konuşacağız.

Her şey, serinin yaratıcısı ve Lucas Film Şirketi‘nin sahibi olan George Lucas’ın 2012 yılında film şirketini serinin tüm haklarıyla birlikte 4 milyar dolara Disney‘e satmasıyla başladı. Disney her üç yılda bir Star Wars filmini beyaz perdeye aktaracağız demiş olsa da bu satıştan sonra hayranlar arasında şirketin seri üretim düşüncesinin serinin yeni çıkacak olan filmlerinin kalitesine zarar vereceği tahmin ediliyordu. Geldiğimiz duruma bakınca da endişelerinde yanılmadılar.

george lucas disney basekeeper
Disney CEO’su Robert Iger ve George Lucas

2015 yılında çıkan son üçlemenin ilk filmi olan Star Wars: Güç Uyanıyor, uzun bir aradan sonra çıkan ilk Star Wars filmi olduğu için gişede sıkıntı yaşamadı. Eski ve yeni kahramanlarla seyirci karşısına çıkan film, o zamana kadar ki en çok hasılat yapan filmi oldu. Ancak serinin hayranlarının gözünde pekte hoş bir tat bırakmadı. Sebebi ise filmde bir derinlik olmamasıydı. Güç Uyanıyor‘da eski Star Wars filmlerindeki  gibi anlamlı, öğretici sohbetler yoktu. İzleyenler kendilerini sıradan bir aksiyon filmine gelmiş gibi hissediyordu. Bundan tam bir yıl sonra ise Disney’in seri üretim manyaklığı başladı ve şirket bir anda Star Wars’suz yıl kalmasın mottosunu benimsedi. Bu gayede çıktıkları yola 2016 yılındada Rogue One ile devam ettiler. Açıkçası film gişede yine istediğini aldı ve bana kalırsa, bu sefer çok da kötü olmayan bir film izledik.

Enkazın Başlangıcı

Disney kendi mottosuyla devam ederken hayranlar arasında çöküşün başlangıcı sayılabilecek olan Star Wars: Son Jedi vizyona girdi. Devam filmi olduğu ve insanların kafasında ilk filmden kalan soru işaretleri olduğu için film yine gişede zorlanmadı. Ancak film ile ilgili eleştiriler oldukça acımasızdı. Serinin hayranlarının filme ile ilgili düşünceleri oldukça sertti.  Öyle ki beğenilmeyen bir Luke-Rey ilişkisi, anlamsız diyaloglar ve mantık sınırlarını zorlayan sahneler düşünülünce, film genel olarak yerden yere vuruldu. Kötü yorumlar gelmeye başlayınca topa tutulan isimlerden biri de yönetmen Rian Johnson oldu. Üstelik sadece hayranlar tarafından da değil. Aynı zamanda serinin yaratıcısı olan George Lucas‘ta Disney‘in son üçlemesi hakkında bazı kaynaklara demeç verdi. Yeni şeyler denenmediği için hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren yönetmenin sözleri etkili oldu ve Johnson koltuktan alındı. Ancak Disney sadece bununla yetindi ve seriyi bitirmesi için ilk filmde farklı şeyler denemekten kaçınan J.J Abrams‘a güvendi.

skywalker basekeeper
Filmin başrollerinde Mark Hamill (Luke Skywalker) ve Daisy Ridley (Rey Skywalker)

Gelelim 2018 yılında çıkan ve serinin ana karakterlerinde Han Solo’nun orijin hikayesine odaklanan Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi filmine. Ana üçlemeye dahil olmayan bu film Star Wars için tam bir faciaydı. Diğer filmlerin beğenilmemesinin yanı sıra gişede geçerli not alıyordu ancak işler bu filmde değişti. 393 milyon dolar hasılatla bu zamana kadar yapılmış en kötü Star Wars gişe sonucuydu. Film duyurulduğunda, Galaksinin çapkın pilotu olan Han Solo’nun bilinmeyen hikayesini izleme fikri güzeldi. Açıkçası Han Solo genel olarak ortalama bir filmdi; her ne kadar filmde Qi’ra’nın, Darth Maul ile olan ilişkisi biraz zorlama gelmiş olsa da.

han solo basekeeper
Han Solo :Bir Star Wars Hikayesi filminin başrolleri Alden Ehrenreic (Han Solo) ve oyuncu Joonas Suotamo (Chewbacca)

Ve Hazin Son: Skywalker’ın Yükselişi

Takvimlerimiz 20 Aralık 2019‘u gösterdiğinde serinin son filmi olan Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi vizyona girdi. Tahmin edilebildiği üzere sonuç yine hüsrandı. Özellikle fragmanda gösterilen Palpatin‘in geri dönüşüne kafa yorulmaması çoğu hayranı çıldırtmıştı. Bunun yanında filmde yer alan tahmin edilebilirliği yüksek sahneler senaryonun ne kadar basit olduğunu gösteriyordu. Ritim ve tempo olarak hızlı olan film ben dahil birçok hayranın gözünde sıradan bir aksiyon filmi olmaktan çıkamadı.

Sonuç olarak Star Wars‘un son üçlemesi; karakter kullanımı, ana seriden kopamama gibi nedenlerden dolayı başarısız oldu. Birçok hayrana ve bana göre seri, Star Wars’u Star Wars yapan ögelerden yoksundu. Uzayda geçen fantastik bir hikayenin, seyirciye yeni şeyler gösterme heyecanı da olmayınca; ortaya tatsız tuzsuz ve tek gayesi oyuncak satmak olan bir Star Wars üçlemesi çıktı. Bugün ki yazımızdan bu kadar sonraki günlerde görüşmek üzere hoşça kalın. Siz de filmler hakkında düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu