Dizi

Dilinin Kemiği Olmayan Bir İskoç: Daniel Sloss

Stand-up izlemek; günün yorgunluğunu, stresini atmak, kaygılardan, dertlerden biraz olsun uzaklaşabilmek ve gülümseyebilmek için başvurulabilecek en ideal yollardan. Ofansif espriler, güldükten 3 saniye sonrasında içinizdeki iyiliği sorgulatan şakalar, birkaç değişiklikle mükemmel yapılan hikayeler, standart bir stand-up şovunda muhtemelen karşılaşacağınız unsurlar. Ancak pek çoğunuz, elinde mikrofonla sahnede duran ve seyircileri güldürmeye çabalayan birinden hayat dersi almayı beklemiyordur.

İşte bu incelemede, sizleri beklentilerinizin ötesinde bir komedyenle tanıştıracağız. Sunduğu fikirleri, hayat görüşü, karanlık tarafı ile, attırdığı kahkahaların yanında, şovunu izledikten sonra izleyenin farklı bir insan olmasını sağlayan birisiyle. Bahsettiğimiz kişi: Daniel Sloss.

Conan O’Brien’ın elinden tuttuğu ve sonrasında, deyim yerindeyse alıp yürüyen sayısız stand-up emekçisinden birisi Sloss. 2015 yılında, CONAN’da hünerlerini sergilediği beş dakikalık kısa bir gösteriden sonra önü açıldı. Daha sonrasında CONAN’da izleyicilerin karşısına kısa gösterilerle çıkmaya devam etti. Sonrasında insanların onu tanıması ve sevmesiyle beraber, kapalı gişe çıktığı birçok solo şov yaptı.

28 Kasım 2018’de, “Daniel Sloss: Live Shows” adı altında iki şovdan oluşan, ilk komedi özel gösterisi Netflix‘te yerini aldı. “DARK” ve “Jigsaw” adındaki bu iki şov, yazımızın kalanında mercek altında olacak.

DARK

Toplumsal olarak kalıplaşmış, dışına çıkılması durumunda kötü görebileceğiniz bazı anlayışlar vardır. Bunlardan bazıları; engelli bir insana sadece acımak gerektiği, bir yakınını kaybetmiş dostunuzun yanında olmanın yegane yolunun onunla beraber üzülmek olduğudur. İşte bunlar gibi ve daha nice kalıplaşmış anlayışa, o karanlık diliyle, ama bir o kadar da hak vereceğiniz şekilde karşı çıkıyor Sloss bu şovunda.

Stand-up izleyip sadece gülmek beklentisiyle açtığınız bir gösteriden, ele aldığı konularda söylediklerine fark etmeden hak verdiğiniz ve sizi değiştiren, geliştiren bir içeriğe bürünüyor DARK böylelikle. Bu konulardan bahsederken de hem sizi oldukça geren anlar yaşatırken, bir saniye sonrasında da kahkahayı basmanızı sağlıyor. Yaşadığınız bu his karmaşalarıyla geçen yaklaşık 50 dakikalık gösterinin ardından dönüp baktığınızda, genelinde gözlerinizden yaşlar akarcasına gülmediğinizi ama, uzun zamandır atmadığınız kadar kahkaha atmışcasına eğlendiğinizi fark ediyorsunuz.

Tüm övgümüzün ve değerlendirmelerimizin doğruluğunu siz okuyucuların takdirine bırakıyor ve bu keyifli gösteriye dair spoiler olabilecek şeyler söylemeden susuyor, tüm bunların ardından da izleyecek olanlara iyi seyirler diliyoruz. İzlemeyecek olanlara da “Bir bakın bizce” diyerek minik bir ısrarda bulunmayı ihmal etmiyoruz.

Jigsaw

Daniel Sloss, bu şovunu sahnelemeye başladıktan bir süre sonra, izleyicilerinin sosyal medyadan gösterdiği tepkilerden çok memnun kaldığını dile getiriyor. Buraya kadar her şey normal, sonuçta kim ortaya çıkardığı içeriğin, sergilediği performansın takdir edilmesinden keyif almaz. Anormal olan ise, Sloss‘a sosyal medyadan ulaşan insanların ona, onun sayesinde aydınlanıp ilişkisini/evliliğini sonlandırdığını söyleyip ona teşekkür etmeleri. Daha sıra dışı olanı ise, bu çılgın İskoç’un sahnede bunlardan bahsederken aldığı inanılmaz keyif.

Bu kısma kadar verdiğimiz bilgiler doğrultusunda, Jigsaw‘u izlemekten çekinebilirsiniz. Ancak Sloss‘un da dile getirdiği gibi: “Eğer ilişkinize yeterince bağlıysanız ve gerçekten doğru insanla beraber olduğunuzu düşünüyorsanız, söylenenler sizi o kadar da etkilemeyecektir.” Yine izleyenleri bir gerginleştirip, bir güldüren ve çokça düşündürten Jigsaw‘da; ruh eşi kavramı ve anlayışından, hayat boyu mutluluk hakkındaki basmakalıp düşüncelerin haksızlığından ve daha pek çok konudan bahsediyor. Tabi Sloss, bu konuları ele alırken de sivri dilinden, izleyene vicdan sorgulaması yaptıran tespitlerinden vazgeçmiyor.

Base Keepers olarak izlerken çokça keyif alacağınızı, bittiğinde de üzerine bir süre düşünmekten kendinizi alamayacağınızı, hatta yakınlarınıza da izletip hakkında beraber sohbet etmek isteyeceğinizi düşündüğümüz, alışılmışın biraz dışında iki stand-up şovunu inceledik dilimiz döndüğünce. İzledikten sonra düşüncelerinizi, incelememizde geçen haklı veya haksız bulduğunuz noktaları yorumla bize belirtmek isterseniz, aşağıya bekleriz.

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. “DARK” isimli şovunu önerin üzerine izledim. Gerçekten de kahkahalara boğmaktan ziyade eğlendirip düşündüren bir şovdu, oldukça beğendim. Bu tür incelemelerinin devamını bekliyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu