MüzikMüzik İnceleme

Ceza’nın Son Şarkısı Sagopa’ya Bir Barışma Mesajı Mı?

Ceza'nın son şarkısı Yeni Mesaj açıkça bir barış mesajı ama kime?

Türkçe Rap dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Ceza 24 Eylül’de son şarkısı Yeni Mesajı piyasaya sürdü. Şarkı bilindiği üzere usta müzisyen Melih Kibar’ın anısına hazırlanan albüm için yapılmış bir şarkı olsa da klipi ve sözleriyle çok önemli soru işaretlerini beraberinde getirdi. Türkçe Rap’in bir diğer en önemli isimlerinden biri olan Sagopa Kajmer ile küslüğü bilinen Ceza bir barış mesajı mı vermek istedi? Tabii ki barış mesajı herhangi birine olabileceği gibi bunu bizzat Ceza’dan duymadıktan sonra kesin konuşmak imkansız ancak tahminler doğrultusunda şarkı direkt Sago’ya olabilecek bir kaç gönderme içeriyor olabilir. Basekeepers olarak bu şarkıyı detaylı olarak inceleyeceğiz.

Kısaca Neden Küstüler?

Bu iki ismin küslüğünün tam olarak nerede başladığı ve sebebi hala bilinmese de göz önünde yaşanan birçok durum var. İlk olarak Sagopa Kajmer’in o zamanlar sevgilisi, daha sonrasında eşi olan Kolera’nın Tv8’e verdiği bir röportajda, Ceza’nın annesinin kanser hastası olması ve tedavisini karşılayabilmek için bir şeker markası olan Rocco reklamında oynaması hakkında “Allah kimseyi o kadar parasız bırakmasın.” gibi sert cümlelerde bulundu. Daha sonra Ceza ağırlıklı olarak Kolera ve de Sagopa Kajmer’i hedef alan Mürekkep Doldurdum adlı bir diss parçası çıkardı ve şarkı büyük beğeni topladı. Bunun üstüne Sagopa, Kuvvetmira’da kendi safına çektiği isimlerle beraber Disstortion E.P adlı bir albüm ve Kır Kalbini Ver Elime isimli bir şarkıyla Ceza’ya diss attı. Artık burada anlaşıldı ki bu iki isim yolları tamamen ayırdı. Birçok bilinen ve bilinmeyen detayı olan küslüğün bu çok kısa bir özetiydi tabii ki.

Göndermeler ve Mesajlar

Bu iki ismin hayranları bu küslüğe çok üzülseler de bugüne kadar birbirlerine hiç barış mesajı vermediler. Ardından Ceza bizleri umutlandıran Yeni Mesaj’ı yayınladı. Şarkı genel olarak bütün sözleriyle tüm dünya için zaten bir barış mesajı içeriyor. Biz yine de en önemli ve çok bariz mesaj taşıyan sözleri inceledik. Nakarat başlı başına bir barış mesajı içerirken, birinci verse çok önemli detaylar içeriyor. İlk olarak bu üç satırı ele alalım:

 

‘Belirsiz ne zaman nereden gelir ilhamım
Kalem elimde, kâğıdım önümde üstadım
2001 den gönderiyor bana ilhamı.”

 

Burada Sagopa Kajmer’in Silahsız Kuvvet lakabını kullandığı dönem ve bir şarkı direkt akıllara geliyor. Sagopa’nın Silahsız Kuvvet adıyla Ceza ve Sahtiyan ile düet yaptığı 2001 isimli bir şarkıları var. Acaba aldığını söylediği ilham bu muydu? İşte o şarkı:

 

Daha sonrasında genele de olsa önemli barış mesajları ve eski dostları, çok zaman geçmiş küslükleri çağrıştıran sözler var. Zeytin dalı taşıyan güvercinlerin barışı simgelediği de bilinirken şu sözler dikkat çekti:

”Zeytin dalını taşır barış güvercinleri
Ve zaman törpüler, uçurur bütün külleri
Sen bize sor.”

Nakarat Çok Açık Bir Mesaj

Ve nakarat çok bariz bir şekilde eski dostların bir araya gelebileceğini, tekrar konuşup tekrar buluşulabileceğini anlatıyor. En başta dediğimiz gibi kime veya ne için dendi bilinmez ama tabii ki de akla ilk olarak eski dost ve uzaklardaki kişi Sagopa Kajmer geliyor. Ve işte o nakarat:

”Bir varmışız, bir yokmuşuz
Bir konuşmuşsak, bin susmuşuz
Günü gelir gerekirse gene konuşuruz, yine buluşuruz, yine konuşuruz
Durmaksızın yazdıkça yaz Işıklar yansın, notalar aksın
Bir yeni mesajınız var bu zarfta, yazılmış kalpten ta uzaklara.”

İkinci verse ele alınırsa yine geçmişe dönük mesajlara ve hatırlara değinmiş Ceza. Mesela:

”Açılmış sandıklardaki hatıralar, tüm duvarlara yazılmış hatıratlar
Ve geçmişten geleceğe farklı tatlar
Ki hatırlatmak gerekir ve hatırlanmak.”

Bu kısım bazıları tarafından biraz zorlama, bazıları içinse doğru bir tespit olabilir. Bana göre de her ne kadar zorlama olsa da birçok insan bu fikri ortaya attı. Ceza’nın çok iyi bir diksiyonu olduğu çok açıkken aşağıdaki sözlerin bulunduğu kısımda ”Tekrar okuyunuz” sözünde ‘z’ harfini tam bastırmayarak ”Tekrar oku-yunus” göndermesi yaptığı söylendi. Ben buna çok inanmasam da belki de doğru olabilir.

”Bir yeni mesajınız vardı şimdi dinlediğiniz
Şöyle dursun, isterseniz tekrar dinleyiniz
Tekrar dokununuz, tekrar izleyiniz
Tekrar okuyunuz, iyice hissediniz.”

Sözlerden olduğu gibi klipte de açıkça barış mesajları verilmekte. Zaten şarkının asıl teması barışın simgesi olan zeytin dalı taşıyan güvercin klipin sonunda da eklenerek şarkıya uygun bir son olmuş.

Onlar Ne Dedi?

Bu ikiliye katıldıkları her röportajda haliyle bu konu sorulmakta ve ikisinin de çokça açıklaması var. Ceza ve Sagopa’nın ayrı ayrı katıldığı Milyonfest’te verdikleri röportajlar çok daha barışçıldı. Ceza ”Yıllardan beri hayalini kurduğum ortamı maalesef yaşıtlarımızla başaramadık, yeni jenerasyonun bizim gibi bir kavga durumu yok.” dedi. Sagopa ise bir başka röportajda ”Artık kişisel düşmanlıklar bir tarafa atıldı. Ben artık 40 yaşından sonra kimseyle çatışmak istemiyorum. Eminim onlar da öyledir.” dedi. Daha sonra maalesef ki Ceza babasını kaybetti. Sagopa twitter aracılığı ile Ceza’ya başsağlığı diledi ve Ceza da yanıt vererek düşman olmadıklarını göstermiş oldu. Böylelikle bir nebze de olsa içimizi ısıtan bir an yaşandı. Birçoğumuzun gönlünden geçen şüphesiz ki artık yan yana gelmeleri ve bir düetle barıştıklarını görmek olsa gerek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu