FilmFilm İnceleme

Can Sıkıntısına Deva 5 Edgar Wright Filmi

Yağmuru bol bir haftadan tüm Keeperlara selam olsun. Kışın kapıdan uğradığı ve ülke genelinde soğukların kendini hissettirdiği bugünlerde, siz de eve kapanıp bir uğraş bulamayanlardan mısınız? O zaman çok doğru yerdesiniz, zira bu listede sizi son derece keyifli yapımlar bekliyor. Hikaye ve oyuncu kadroları ile çok seveceğiniz bu filmlere Base Keeper garantisini veriyoruz. O zaman lafı çok uzatmadan: Can Sıkıntısına Deva 5 Edgar Wright Filmi.

5) Scott Pilgrim vs. the World

Tamamen subjektif kaygılar güderek sıraladığım bu listede beşinci sırada Scott Pilgrim vs The World yer alıyor. Filmin hikayesinden azıcık bahsedecek olursam Scott, sevgilisinden yeni ayrılmış ve aşka olan inancını kaybetmiş bir gençtir. Hal tam böyleyken de kahramanımız, mahallesine yeni taşınmış olan Ramona’ya ilk görüşte aşık olur. Ramona’yı etkilemek için müzik gruplarını dinlemeye davet eden Scott, bu noktadan sonra başına büyük bir bela alır.

Zira Ramona ile sevgili olabilmesi için, Ramona’nın tüm 7 eski sevgilisini de alt etmek zorundadır. Alt etmek derken mecazi konuşmuyorum, Scott bayağı yumruk yumruğa dövüşlerden ya da katana mücadelelerinden galip gelmelidir. Dişe diş mücadelelerin ve sonunda K.O.’ların havada uçuştuğu Scott Pilgrim vs the World‘un baş rollerinde, dönemin genç oyuncuları Michael Cera ve Mary Elizabeth Winstead yer alıyor. Jason Schwartzman, Chris Evans, Brie Larson, Aubrey Plaza gibi ünlü oyuncuların da yer aldığı yapım eğlenceli hikayesi ile Keeperların kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.

4) Shaun of the Dead

Listenin gediklisi olacak Simon Pegg ve Nick Frost ikilisinin baş rolünde yer aldığı Shaun of the Dead, zombi salgını ortasında kalan kafadar iki arkadaşın macerasını konu alıyor. 1999 yapımı komedi dizisi Spaced ile tanışan Edgar Wright ve oyuncular, bu film ile yıllar sürecek iş ortaklığının temeli atmış oldu. Filme dönecek olursak Simon Pegg‘in canlandırdığı Shaun, belli bir rütinde yaşadığı hayattan oldukça memnun olan bir elektronik eşya satıcısıdır. Yıllardır aynı saatte kalkıp, aynı büfeden aldığı abur cubur ile kahvaltı eden, aynı saatte işe varıp iş çıkışı aynı bara gitmekten son derece hoşnuttur. Onun bu monoton hayatından sevgilisi dahil herkes şikayetçidir, Nick Frost‘un hayat verdiği en yakın arkadaşı Ed hariç.

Ed, üniversite yıllarından beri Shaun’un ev arkadaşıdır. Kendisi okul bitmesine rağmen öğrenci hayatını üzerinden atamamış, sabah akşam konsolda oyun oynayan ve hazır yemekle karnını doyuran bir isim. Shaun artık arkadaşının bu sorumsuz tavırlarından ve hep onu kollamak zorunda olmasından sıkılmıştır. Ancak hikayede tam da bu iki yakın arkadaşın ilişkisi, Ed’in bu serkeş hayatı yüzünden tehlikeye girdiği anda, İngiltere’de zombi salgını baş gösterir. Bu saatten sonra ikili hayatta kalma mücadelesi verirken, Shaun da artık o monoton adam olmadığını herkese kanıtlamak zorundadır.

3) The World’s End

Yine bir Simon Pegg ve Nick Frost ikilisinin kadim arkadaşlığının sınandığı bir yapım: The World’s End. Ancak bu sefer ikiliye Martin Freeman, Paddy Considine, Rusamund Pike ve Eddie Marsan gibi isimler de katılıyor. Yirmi yıl önce 12 ayrı barda bir poundluk bir içerek ‘Altın Yolu’ tamamlamak isteyen beş kafadar arkadaş bu konuda başarısız olur. Dahası o günden sonra arkadaşların yolu birbirinden ayrılır. Başarısız oldukları o günü hayatının en iyi günü kabul eden Gary King, ekibi bir araya getirerek bu sefer Altın Yolu tamamlamak ister.

Yıllar sonra gençliklerinin geçtiği o küçük kasabaya dönen beş arkadaş, büyüdükleri yeri oldukça farklı bulur. İlk bakışta her şey aynı görünse de, kasaba oldukça sakinleşmiş ve dahası kimse onları tanımamaktadır. Ekip, bir yandan kasabadaki gizemi çözerken, öte yandan yirmi yıl öncesine dayanan anlaşmazlıkları gidermeye çalışacaktır. Yıllar sonra bir araya gelmiş arkadaşların sona olan yolculuğunu konu alan The World’s End, kesinlikle izlemeniz gereken Edgar Wright filmleri arasında yer alıyor.

2) Baby Driver

Edgar Wright‘ın son eserleri arasında yer alan Baby Driver, temposu azalmayan aksiyonu ile listenin en özel yapımlarından biri. Küçüklüğünde geçirdiği kazadan ötürü kulağında bir çınlama sesi ile yaşamak zorunda olan Baby, hırsızlar adına şoförlük yapmaktadır. Açıkçası bu şoförlük işinde de bir numaradır. Kulağındaki çınlamayı devamlı durdurmak için devamlı şarkı dinlemek zorunda olan Baby’nin hayatı ise Debora’yı görmesiyle değişir. İlk görüşte Debora’ya aşık olan Baby, bu hayatı bir kenara bırakmayı bırakır.

Ancak bu kolay olmayacaktır, zira son karıştığı soygun işi oldukça karışmıştır. Soygun işine balta vuran Baby, Debora’yı da yanına alarak her şeyi arkasında bırakarak kaçmaya başlar. Ansel Elgort ve Lily James gibi genç yıldızların baş rolde olduğu Baby Driver‘da yan roller ise adeta bir yıldız geçidi. Jan Hamm, Eize Gonzalez, Jamie Foxx, Jon Bernthal ve Kevin Spacey‘nin yer aldığı Baby Driver, soluksuz izleyeceğiniz bir film.

1) Hot Fuzz

Sıra geldi şahsımca en iyi Edgar Wright filmine. Simon Pegg ve Nick Frost ikilisinin en üstün performansının sergilendiği Hot Fuzz filmi; gerek barındırdığı komedi unsurlarından, gerekse başarılı bir polisiye yapımı göstergesi aksiyon sahnelerinden ötürü harika bir yapım. Londra’nın en başarılı polisi olan Nicholas Angel, her ay karakolun suçlu tutuklama rekorunu kırmaktadır. Çok suçlu yakalamasından ötürü şehrin adını kötüye çıkardığını düşünen Polis Amiri, Simon Pegg‘in canlandırdığı Nicholas Angel’i, ülkenin en huzurlu kasabası olan Sandford’a ‘terfi’ ettirir.

Angel, üst üste pek çok kez ödülü kazanmış olan Sandford kasabasındaki sakin yaşamına alışmaya çalışmaktadır. Bu konuda ona yardımcısı ise Sandford Polis Şefi’nin oğlu Danny Butterman’dir. Nick Frost tarafından canlandırılan Danny’nin, baba torpili ile polis yapıldığı her yönden bellidir. Nicholas Angel bir yandan Danny ile diğer meslektaşlarının tembelliği ile baş ederken, öte yandan da kasabadaki gizemi çözmeye çalışır. Zira onun gelişi ile birlikte kasabada ortadan kaybolmalar ve şüpheli ölümler görülmeye başlanır. Soruşturmada en büyük yardımı da yine yakındığı Danny’den görecektir.

Can sıkıntısına çare olacağına dair Base Keepers garantisi verdiğimiz 5 Edgar Wright filmi listesinin sonuna geldik. Bu gibi film önerileri için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Bir sonraki listede görüşmek üzere, film ile kalın.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu