FilmFilm İnceleme
Trend

A24 İmzalı Birbirinden Etkileyici 8 Film

Kalitenin harman olduğu bir film listesi ile karşınızdayız

A24, kurulduğu 2012 yılından itibaren; asırlık çınar film stüdyolarının elinde can çekişen sinema dünyasında ayrı bir detay olarak yer alıyor. Kendi sinematik evrenlerini kurma aşkına düşmüş olan, dahası basmakalıp film üretmeye başlayan büyük markaların aksine A24; özellikle farklı fikirleri bulunan isimlere fırsat sağlıyor. Bağımsız filmlerin dağıtıcısı olarak yola çıkan stüdyo artık Hollywood’da şans bulamamış yapımları hamisi olarak ün saldı. Yönetmenlerin, yazarların ve oyuncuların, kısıtlama olmayınca ne kadar başarılı olabildiklerini kanıtladıkları A24 filmleri, sinemaseverler tarafından takdir görüyor. Basekeepers‘ın bu yazısında da son dönemlerde çıkmış popüler A24 filmi bir araya getirdik. Lafı çık uzatmadan işte o sekiz film.

1) High Life

Yönetmen: Claire Denis
Listeye Claire Denis’in hayatta kalma mücadelesini anlattığı High Life filmi ile giriş yapıyoruz. Uzayda geçen filmde Monte ve bebeği, uzaya yapılan tehlikeli bir görevden kurtulan son kişilerdir. Bir doktorun önderliğindeki mürettebat sırasıyla uğursuz nedenlerle ortadan kaybolur. Bir yandan gemide olanların gizemi çözülürken, öte yandan da baba ve kız kara deliğin unutulmasına doğru ilerlerken hayatta kalabilmek için birbirlerine güvenmek zorundadır. Son zamanların en meşhur aktörü Robert Pattinson ile niş yapımlarda görev alan Juliette Binoche’un başrolünde yer alan film izleyenlere kaliteli iki saat vaat ediyor.

2) Hereditary

Yönetmen: Ari Aster
A24 stüdyosunun ilk olarak şans verdiği ve korku filmleriyle kısa sürede tanınan Ari Aster filmiyle devam ediyoruz. Bu yapımda Graham ailesinin ana reisi Ellen vefat ettiğinde, kızı ve ailesi atalarıyla ilgili şifreli ve gitgide daha korkunç olan sırları çözmeye başlar. Aile, bu sırları ne kadar çok eşelerse, o kadar kendilerine miras kalan bir uğursuz kader ile baş başa kalmış oluyor. Aster‘in korku filmleri dünyasına yeni bir soluk getirdiği bu yapımda, aile içi bir trajediyi derinden rahatsız edici bir şeye dönüştüren ve korku filmini ürpertici yeni bir alana iten bir kabus vizyonunu açığa çıkarıyor. Korku filmi severlerin kaçırmaması gereken Hereditary, listemizin ikinci sırasında yer alıyor.

3) Moonlight

Yönetmen: Barry Jenkins
İnsan bağlantısının ve kendini keşfetmenin zamansız bir hikayesi olan Moonlight; Miami’nin zorlu bir mahallesinde büyürken dünyadaki yerini bulmak için mücadele ederken, genç siyah bir adamın çocukluktan yetişkinliğe kadar hayatını anlatıyor. Çağdaş Afro-Amerikan yaşamına ayna tutan Moonlight; öte yandan evrensel diyebileceğimiz, herkesin empati duyabileceği bir hikayeye sahip. A24’ün yapımını üstlendiği ilk film olma özelliğini taşıyan filmde yönetmen koltuğunda Barry Jenkins oturuyor. Onun yönetmenliğinde muazzam bir kadronun performanslarıyla taçlanan Moonlight‘ı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz..

4) Midsommar

Yönetmen: Ari Aster
Listenin devamında yeniden bir Ari Aster filmi yer alıyor. Filmde Dani ve Christian, birbirlerinden ayrılmanın eşiğinde olan genç bir çifttir. Ancak bir anda gerçekleşen aile trajedisi onları bir arada tutar. Bu olayın ardından Dani ve Christian arkadaşlarıyla beraber İsveç’e gitmeye karar verir. Niyetleri ücra bir köyde hayat boyu bir kez düzenlenen bir yaz ortası festivaline katılmaktır. Sonsuz güneş ışığının olduğu bir diyarda kaygısız bir yaz tatili olarak başlayan şey, köylülerin misafirlerini pastoral cenneti gittikçe daha sinir bozucu ve içgüdüsel olarak rahatsız edici hale getiren şenliklere katılmaya davet etmeleriyle uğursuz bir hal alır. Ari Aster‘ın vizyon sahibi zihninden ortaya çıkan Midsommar, tüm rahatsız edici güzelliğiyle sizleri bekliyor.

5) The Lighthouse

Yönetmen: Robert Eggers
Konu korku filmi olunca A24 yapımları, son dönemdeki diğer korku filmleri arasında cidden ayrı bir noktada yer alıyor. Bunu Robert Eggers imzalı The Lighthouse filminde de görebiliyoruz. Film 1890’larda uzak ve gizemli bir New England adasında iki deniz feneri bekçisi konu alıyor. İki bekçinin git gide hipnotik ve halüsinasyon dolu bir hale gelen ilişkisi izleyiciye gerilim dolu anlar sunuyor. Başrolünde usta oyuncu Willem Dafoe ile Robert Pattinson‘ın yer aldığı The Lighthouse, siyah beyaz görüntü şöleni ve muazzam oyuncu performansıyla bu listede yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

6) Uncut Gems

Yönetmen: Josh Safdie – Benny Safdie
Sırada tüm Adam Sandler yapımlarından çok çok farklı olan bir film yer alıyor: Uncut Gems. Başrolünde Adam Sandler‘ın yer aldığı ve yönetmenliğini Safdie kardeşlerin üstlendiği bu filmde, karizmatik bir New York City kuyumcu olan Howard Ratner’in hikayesi anlatılıyor. Howard, ömür boyu bahis peşinde koşmuş birisidir. Sonunda turnayı gözünden vurduğunda ise başı bir mücevherden ötürü belaya giriyor. Tüm bunlar yaşanırken işi, ailesi ve sevgilisi arasında dengeyi de sağlamak zorunda olan Howard’ın hikayesi Uncut Gems, listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.

7) The Farewell

Yönetmen: Lulu Wang
Gerçek bir yalana dayanan bu komik, canlandırıcı hikâyede, Çin doğumlu, ABD’de yetiştirilen Billi, isteksizce ailesinin memleketi Çin’e geri döner. Bu ziyaretin tek sebebi ise çok sevgili Nai-Nai’sinin çok kısa ömrünün kalmasıdır. Hikayenin tatlı yalan kısmı ise ninesinin hastalığından haberi olmamasıdır. Tüm aile Nai-Nai’ye veda etmek için bir bahane ile toplanır Billi ise bu veda sırasında düşündüğünün aksine hayatında kutlanacak çok şey olduğunu keşfeder. Yazar / yönetmen Lulu Wang tarafından hazırlanan The Farewell, yeri geldiğinde güldüren yeri geldiğinde ise ağlatan bir yapım olarak sizleri bekliyor.

8) Lady Bird

Yönetmen: Greta Gerwig
Son olarak listemizde Greta Gerwig imzası taşıyan bir film yer alıyor. Lady Bird adlı bu eserde, bir anne ile ergen kızı arasındaki çalkantılı ilişki anlatılıyor. Gerwig‘in ilk yönetmenlik denemesi olan bu film, hem mizahı hem de acıyı ortaya çıkarıyor. Hikayenin ana kahramanı Christine “Lady Bird” McPherson, hayatında kendi olarak var olmanın peşindedir. Lady Bird’ün annesi ise eşi kaybolduktan sonra ailesini ayakta tutmak için yorulmadan çalışan bir hemşiredir. Her ne kadar çatışmak için bir sebep gözetmiyor olsa da ikili birbirine oldukça benzemektedir. Hayat dolu bir anne kız ilişkisini konu alan Lady Bird listemizin son yapımı olarak izlemenizi bekliyor.

Yukarıda listelenen sekiz filme ek olarak, birbirinden eşsiz onlarca A24 yapımı yer alıyor. Dahası bu yıl Zola, On The Rocks, Minari ve The Green Knight gibi birçok film bu listeye eklenecek. Umarım ki bundan sonraki yıllarda da stüdyo bizlere daha çok benzeri listeler hazırlatacak. Bu ve benzeri birçok öneri için Basekeepers takipte almayı unutmayın.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu