Oyun İncelemeleri

2019 Yılının En İyi Indie Oyunları

Senenin son çeyreğine gittikçe yaklaşıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi oyun dünyasında da ‘en iyiler’ seçilmeye başlandı. Bugün bu yazıda ise 2019 yılında piyasaya sürülmüş en iyi yapımları bir araya getirdim. Oyun basınının genel görüşü ile oluşturduğum listenin sıralamasını ise şahsi duygu ve düşüncelerimi dinleyerek hazırladım. Lafı çok da uzatmadan, işte 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları:

10) Forager

Yapımcı: HopFrog
Platform: PC, Nintendo Switch, PlayStation 4

Listemizin onuncu sırasında macera ve keşfi, tatlı bir potada eriten Forager yer alıyor. HopFrog tarafından hazırlanıp, piyasaya sürülen yapım esasında bir açık dünya oyunu. Forager‘da oyuncu, kaynak toplamak, nesneleri işlemek ve düşmanları öldürerek hayatta kalmaya çalışıyor. Tüm bunları yaparken de bir yandan tecrübe puanı kazanıyor. Dahası oyuncular, kazandığı tecrübe puanları ile karakterinin seviyesini arttırabilir.

Forager‘de temel görevler ise yemek pişirme, ekonomi, mühendislik, çiftçilik, balıkçılık, avcılık, büyü, imalat, madencilik ve daha pek çok konunun etrafında dönüyor. Oyuncular nesne üreterek, yağma yaparak ve ekonomik görevleri kullanarak para kazanıyor. Yeni kaynakları keşfetmek ve diğer NPC’ler ile karşılaşmak için de toprak satın alıp, haritada yeni noktaları açıyor. Kazan-keşfet üzerine dengeli bir odağa sahip olan Forager, 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları arasında yer alıyor.

9) Void Bastards

Yapımcı: Blue Manchu
Platform: PC, Xbox One

2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesine Void Bastards ile devam ediyoruz. Hikaye olarak uzayda yolculuk eden bir grup suçluyu konu alan oyun, oynaması oldukça eğlenceli. Blue Manchu tarafından hazırlanan oyunda, mürettebat ile kullanarak ‘hayatta kalmaya’ çalışan bir robotu oynuyoruz. Uzayda rota ağında yer alan gemileri veya mağaraları yağmalayarak ilerliyoruz. Void Bastards‘taki ana amaç kontrol ettiğimiz mahkum öldürülmeden, yağma yapmak.

Öldürülmeden dedim çünkü oyunda yağma yaparken pek çok tehlike ile karşılaşıyoruz. Geminin sakinleri veya bizden önce gemiye varmış yağmacılar birer tehlike olarak karşımıza çıkıyor. Void Bastards‘ın en güzel yanı ise bu anda ortaya çıkıyor. Yağma sırasında oyun ekranı, birinci şahıs kamera dönüyor. Böylelikle, oyunun eğlenceli grafikleri de işin içine girince, düşmanlar ile savaşmak zevkli bir hale geliyor. Rakiplerinizi hayal gücüne bağlı pek çok yolla öldürme imkanı sunan Void Bastards, bir uzay macerası için oldukça eğlenceli bir oyun olarak listede yer almayı başarıyor.

8) My Friends Pedro

Yapımcı: DeadToast Entertainment
Platform: PC, Nintendo Switch

Sırada ise aksiyonu hiç kesilmeyen bir oyun yer alıyor. John Wick tarzı ‘sıka sıka devam et’ anlayışına sahip olan My Friend Pedro, özellikle aksiyon seven oyuncuların beğenisini kazanacak bir yapım. DeadTosat Entertainment tarafından hazırlanan bu oyunda, en iyi arkadaşı bir muz olan karakteri canlandırıyoruz. Muz arkadaşı ‘Pedro’nun söylediklerini yaparak rakiplerimizi alt ediyoruz. Alt ediyoruz derken de öyle basit bir şey canlanmasın aklınızda, bayağı katlar arasında parkur yaparak, havada taklalar atarak rakiplerimizi vuruyoruz.

My Friend Pedro‘da rakipleri öldürmenin pek çok yolu bulunuyor. Normal ve sakin bir biçimde sıkarak öldürebileceğiniz gibi, havada atacağınız taklalar ile jüriden tüm artistik puanları toplayarak da etrafı kana bulayabiliyorsunuz. Ayrıca çevredeki eşyaları kullanarak da rakipleri alt edebiliyorsunuz. En basitinden benzin varillerini patlatarak ya da kurşunları havaya attığınız kızartma tavasından sektirerek, evet kızartma tavası, düşmanları öldürebiliyorsunuz. 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları sekizinci sıradan giriş yapan My Friend Pedro‘yu özellikle eğlenmek isteyen okuyucularımıza tavsiye ediyoruz.

7) Ape Out

Yapımcı: Gabe Cuzzillo
Platform: PC, Nintendo Switch

Her ne kadar empati kurması zor olsa da, listenin sıradaki oyunu Ape Out‘da kafese kapatılmış bir gorili oynuyoruz. Aslına bakarsınız kafesinden kaçmış bir gorili desek daha doğru olacak. Zira oyundaki her bölüme, ister araştırma merkezi olsun, isterse de bir gökdelenin 40. katı fark etmez, etrafı silahlı korumalar ile sarılı bir halde başlıyoruz. Her bölümde de tek bir amacımız var: Özgürlüğe kavuşmak.

Bennett FoddyMatt Boch ve Gabe Cuzzillo tarafından hazırlanan Ape Out, oynaması oldukça keyifli bir oyun olmuş. Devamlı aynı şeyi yapmamıza rağmen, tekrara düşme hissi bulundurmayan bu oyunu beğendiğimi belirtmek isterim. Özellikle bölüm tasarımları ve özellikle aksiyon dolu dakikalarda arkada devamlı çalan davul sesiyle dikkatleri çeken Ape Out‘a, kesinlikle bir şans vermelisiniz.

6) Sunless Skies

Yapımcı: Failbetter Games
Platform: PC

2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesinin devamında keşfetmenin ve maceranın heyecanını en güzel aktaran oyunlardan biri yer alıyor. Steampunk bir dünyada, bir lokomotif ve bu lokomotifte yer alan sadık mürettebatın kaptanlığını yaptığımız oyunda, İngiltere kalıntıları arasında yolculuğa çıkıyoruz. Oyuncuya karakter yaratmanın yanı sıra oynanış özgürlüğü de sunan Sunless Skies‘ta oyuncuyu pek çok görev ve düşman bekliyor.

Failbetter Games yapımı Sunless Skies, garip karakterleri ve hikayesiyle oldukça eğlenceli bir oyun. Bilinmezliğin ortasında serüven vaat eden yapımın sahip olduğu atmosfer ise harika. Günümüzde pek rastlamadığımız bir özgün tasarıma sahip bu oyun, hakkında çıkmış tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor. Oynarken saatlerin su gibi akıp gideceği bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

5) Outer Wilds

Yapımcı: Mobius Digital
Platform: PC, Xbox One

Konu Uzay Macerası olunca en önemli detay yeni mekanlar ve karakterler keşfetmek oluyor. Star Trek ve Star Wars gibi yapımların bizi alışkın hale getirdiği üzere karbon kopya uzay yapımlar hep biraz eksik kalıyor. Geçtiğimiz sene çıkan No Man’s Sky ya da onun pek benzeri Astroneer‘ı hep biraz eksik bulmam da bu yüzden.

Ancak Mobius Digital yapımı Outer Wilds bu konuda yukarıdaki oyunlardan ayrılıyor. Özellikle de zaman kavramını bozan hikayesi oyunun en güçlü yanı. Dahası değişik mekan ve karakterleri ile vaat edilen uzay macerası konusunda en tatmin edici oyunlardan olan Outer Wilds, 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor. Epic Games ile olan anlaşmaları sebebiyle henüz Steam‘de yer almasa da bu oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

4) Baba is You

Yapımcı: Arvi Teikari
Platform: PC, Nintendo Switch

2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesine sizi şaşırtacağını kabul ettiğim bir yapım ile devam ediyorum. Arvi Teikari tarından hazırlanmış olan Baba Is You çıkış yaptığı zaman, sizin kadar oyun dünyasını şaşırtmayı başardı. Genel olarak ‘Baba’ adlı bir tavşanı yönettiğimiz oyunda, kelimeleri ve çevredeki nesneleri kullanarak bulmacaları çözmeye çalışıyoruz.

Oldukça basit bir oynanışa sahip olan Baba Is You‘yu eğlenceli kılan ise söz konusu bulmacalar. Her biri kurnazca belirlenmiş püf noktalarına sahip bu bulmacaları çözerken oyun ilerledikçe biraz zorlanabilirsiniz. Ama emin olun geçtiğiniz her bölüm sonrasında biraz daha tatmin olmuş hissedeceksiniz.

3) We. The Revolution

Yapımcı: Polyslash
Platform: PC, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4

Yavaştan 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesinin zirvesine doğru geliyoruz. Objektif oluşturmaya çalıştığım listede tepeye yaklaştıkça şahsi duyularımın devreye girdiğini belirtmek isterim. Fransız İhtilali ve sonrasındaki on yılda var olan kaos dolu ortamı yaşamak ister miydiniz? Üstelik bir Fransa Yüksek Ceza Hakimi olarak… O zaman Liberté, égalité, fraternité… We. The Revolution tam size göre bir oyun. Polyslash yapımı oyunda, Monsieur le juge Alexis Fidèle’yi canlandırıyoruz. Belli suçlardan mahkeme karşısına çıkan insanlara sorular yöneltip, suçlu olup olmadıklarına karar veriyoruz.

Oyunun en can alıcı kısmı ise eyyam yaparak ya da delilleri karartarak kararları kendi isteklerimiz doğrultusunda çekebiliyor oluşumuz. We. The Revolution‘da belli sınıflar bulunuyor. Dahası hayatta kalabilmek ve hiyerarşide yükselebilmek için bu sınıfları memnun etmemiz gerekiyor. Fransız İhtilali’nin en can alıcı noktası konu alan bu yapım, özellikle de tarih seven oyuncuların beğenisini kazanacaktır. Tekrara düşmeyen hikayesi ve kendine has görselliğiyle oyun oldukça başarılı bulduğum We. The Revolution‘ı kesinlikle oynamalısınız.

2) Children of Morta

Yapımcı: Dead Mage
Platform: PC, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4

Sıra geldi, son zamanlarda oynadığım ve bana ‘Artık 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesini yazabilirim.’ dedirten oyuna. Childen of Morta‘yı övmek için lafı uzatmayacağım. Oyun harika bir epik dile sahip. Ayrıca oyunun bunu destekleyen serüven dolu bir hikayesi bulunuyor. Harika hazırlanmış görselliğine, tekrara düşmeyen oynanışını da ekleyince Children of Morta bu listede yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

Dead Mage yapımı oyunun hikayesinden biraz bahsedecek olursak; Children of Morta, tüm kahramanlar dünyasında olduğu gibi hikayenin başında mutlu mesut bir dünyaya sahip. Derken uzun yıllar önce Morta dağına defedilmiş olan ‘Yozlaşma’ adındaki kötülük bir anda dünyaya geri dönüyor. Yozlaşmanın hükmünde de kötülüğün ne kadar askeri varsa harekete geçiyor. Köyleri yakmaya, mültecileri yağmalamaya, dahası insanları öldürmeye başlıyor. Morta Dağı’ndan gelen kötülük ile savaşmak üzere yemin etmiş bir aile bulunuyor: Bergson Ailesi… Ailecek savaştığımız bu harika Children of Morta’yı tüm Base Keepers oyuncularına tavsiye ediyorum.

1) Katana Zero

Yapımcı: Askiisoft
Platform: PC, Nintendo Switch

Davul sesleri eşliğinde geldik 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesinin zirvesine. Askiisoft yapımı Katana Zero hem oyun dünyasından aldığı övgüler sebebiyle, hem de şahsi beğenimi kazanması sebebiyle listenin tepe noktasında yer alıyor. Geçmişini hatırlamakta zorluk geçen bir suikastçı kılıç ustasını oynadığımız oyun, atmosferi ile ön plana çıkıyor. Aksiyonun bol olduğu bölüm tasarımlarına sahip olan Katana Zero‘nun müzikleri de ustaca seçilmiş.

Katana Zero‘yu eşsiz kılan kısmı ise hiç kuşkusuz anlattığı hikaye. Uzun olarak anlatıp, tadını kaçırmak istemediğim hikayenin temelinde karakterin hatırlayamadığı geçmişi yer alıyor. Bir şekilde geleceğe dair umudun kalmadığı ve yavaş yavaş yok olmaya giden bir ortamda, işlediğimiz her cinayetle beraber geçmişten bir parça daha hatırlamaya başlıyoruz. Esrarengiz rakipler ve oyunun odağında yer alan psikolog da denkleme dahil edilince Katana Zero‘nun oyuncuyu tatmin edecek bir öyküye sahip. Listede yer alan diğer tüm oyunlar gibi Katana Zero‘yu da şiddetle oynamanızı tavsiye ediyorum.

Özetle, oyun dünyasının genel görüşüyle hazırladığım, şahsi duygu ve düşüncelerimi dinleyerek sıraladığım 2019 Yılının En İyi Indie Oyunları listesinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bağımsız yapımcıları seven ve onları pamuklara sarmak isteyen bir oyuncu olarak hazırladığım bu listeyi naçizane benim size bu yılki bağımsız oyunları tavsiyesi olarak kabul edebilirsiniz. Dahası benim bir şekilde unuttuğum veya eklemekten kaçındığım, ancak sizin kesinlikle bu listede yer almalı diye düşündüğünüz oyunları paylaşarak listeyi tamamlayabilirsiniz. Oyunların, güzel hayatlarınıza mutluluk katması dileğiyle, oyunla kalın.

Etiketler

Kubilay Koyuncuoğlu

Doğuştan Silivrili, soğuk sever. Mahallenin dost canlısı, süper yazarı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu