OyunOyun HaberleriOyun İncelemeleri

2019 Yılı Xbox İçin Nasıl Geçti?

Oyun dünyası 2019 yılında pek çok yeniliğe sahne olurken, Xbox cephesinde de heyecan verici gelişmeler oldu.

Yıllardır, birçok otoritenin görüşüne göre, en büyük rakibi Playstation‘ın gölgesinde kalan Xbox, bu yıl şeytanın bacağını kırabilecek işler yaptı. Microsoft, ses getiren hamlelerle spot ışıklarını uzun zaman sonra ilk kez bu kadar Xbox’ın üzerine çekti. Bizler de Base Keepers olarak 2019 yılını, tüm bu gelişmelerle, Xbox açısından mercek altına aldık.

Xbox’ın Bünyesindeki Obsidian Entertainment’tan Outer Worlds

Microsoft, diğer büyük çaplı firmaların yaptığı gibi, bünyesine Double Fine ve Obsidian gibi bağımsız oyun stüdyolarını katmıştı. Bu hamle 2019 yılında ilk meyvesini verdi. Outer Worlds, Obsidian Entertainment tarafından, Xbox bünyesinde tasarlanan ve çokça ses getiren bir oyun olarak oyuncuların beğenisini topladı. Sahip olduğu keşfedilesi açık dünyası ile oyuncuyu içine çeken aksiyon-RPG türündeki oyun, bu yılın beklenmedik bir sürprizi olarak karşımıza çıktı. Açık dünya tasarımındaki detayları, oyunun akışı içerisine başarıyla entegre edilmiş RPG öğeleri ve tadında aksiyona sahip bu oyun hakkında daha da övgülerde bulunmak isterdik ama, yolumuz uzun konumuz çok, değerli okur. Outer Worlds hakkında uzun uzadıya değerlendirmeler için sizleri, BaseCast dinlemeye davet ediyoruz.

 

Gears of War Serisinin Yeni ve Yenilikçi Oyunu: Gears 5

Xbox denince birkaç yıldır en çok akla gelen oyun serilerinden birisi şüphesiz Gears of War. Sahip olduğu oyun mekanikleriyle, lineer hikaye yapısı ve çokça rağbet gören multiplayer moduyla, birbirine benzeyen ama sürekli başarılı olan oyunlara sahip bir seri Gears of War. Başarılı olan formülün dışına çıkma cesaretini serinin yeni oyunu Gears 5 ile gösteren Xbox Game Studios, bu hamlesinin karşılığını hayli pozitif almış gibi gözüküyor. Önceki oyunlardaki lineer yapının dışına çıkıp, biraz daha açık dünyaya dönük yapısıyla dikkat çeken Gears 5, bu özelliğiyle serinin takipçilerinin beğenisini topladı. Gösterdiği bu cesareti takdir ettiğimiz Xbox Game Studios’tan, başka cesur ve başarılı hamleleri başka oyunlarda da görebilmek en büyük temennimiz. Burada yanlış anlaşılma olmasın, Xbox veya Microsoft’tan “paralar yatmış” falan değil. Biz oyun dünyasının gelişiminden yanayız. Xbox gelişirse, Playstation da gelişir, Nintendo da gelişir. Rekabet canlı kaldıkça da oyun dünyası gelişir.

 

Xbox Game Pass Hizmeti Çok Sayıda Kullanıcıya Ulaştı

Xbox’ın Game Pass hizmeti 2019’da büyük ilgi gördü. Aylık 60 lira olan fiyatı, yıl içerisinde 30 liraya düşürülen ve Xbox One konsollarının yanında PC platformu için de hizmete açılan bu servis 100’ü aşkın oyunu oyuncularla buluşturuyor. Bu servis sayesinde özellikle, normalde kullanıcıların radarına girmekte zorlanacak olan, ama hatrı sayılır bir potansiyele sahip olan indie oyunlar da bir şans kazanıyorlar. Belli bir süre oyunculara sunulan oyunlar, kendilerine biçilen süre boyunca Game Pass kütüphanesinde kaldıktan sonra, yerlerine yeni oyunlar gelebilmesi için kütüphaneden çıkarılıyorlar. Bu yıl, Outer Wilds, Blair Witch gibi başarılı indie oyunlar, Game Pass sayesinde pek çok oyuncuya ulaştı.

Google Stadia’ya Rakip: xCloud Tanıtıldı

Google’ın Stadia ile “ben de varım” dediği oyun dünyasında, aynı alanda bir hamle de Xbox cephesinden geldi. xCloud, Microsoft tarafından geliştirilen ve çalışmaların hala sürdüğü bulut sistemli oyun ağı. Sistemde istenilen yerde ve cihazda oyun oynanması sağlanıyor. xCloud’da, internete erişimi olan tüm cihazlarda oyun oynanabilecek. Yeni sistem için 3 veri merkezi kuruldu. Önemli oyun geliştiricilerinden yetkililer, bu veri merkezlerinde yeni nesil oyun sistemini denedi. Eklentiler, güncellemeler ve oyunlara dair tüm yenilikler xCloud’a entegre halde çalışacak. Kapalı beta sürümüyle kullanıcıların hizmetine sunulan xCloud, Google’ın Stadia servisiyle girişeceği rekabette başarılı olabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

 

Yeni Nesil Konsol Xbox Scarlett ve Yeni Nesil Kontrolcü Xbox Elite Series 2

Microsoft  E3 2019’da, Project Scarlett olarak adlandırılan yeni Xbox konsolunu duyurdu. Bu yeni konsolun, Xbox One X’ten dört kat daha güçlü olacağı söylenmekte. AMD‘nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel tasarlanmış bir CPU ile birlikte gelecek olan yeni Xbox konsolu, 8K çözünürlük, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi ile saniyede 120 kare performans sunacak. Microsoft Project Scarlett‘de yeni nesil bir SSD kullanmakta. Bu SSD hakkında Xbox sözcüsü “Yeni nesil bir SSD oluşturduk. SSD’yi sanal RAM olarak kullanıyoruz.” dedi. Microsoft, Project Scarlett hakkında mevcut nesil konsollara göre depolama hızında 40 katlık bir performans artışı olacağına işaret etti.

Microsoft, merakla beklenen konsolunun yanında yeni kontrolcüsünü de duyurdu. Oyuncuların beğenerek kullandığı Xbox Elite Controller yeni sürümüyle karşımıza çıkıyor. Xbox Elite Wireless Controller Series 2 ismindeki oyun kolu, USB-C ve Bluetooth desteğine sahip. Xbox Elite Wireless Controller Series 2 kullanıcıların daha fazla kişiselleştirme yapmasına imkan tanıyor. Örnek vermek gerekirse kontrol çubuğunun gerginliğini ayarlayabiliyorsunuz. Kontrolcünün içerisinde değiştirilebilir 6 adet kontrol çubuğu yer alıyor. Bunlar 2 adet standart, 2 adet klasik 1 adet uzun ve 1 adet geniş olarak ayrılmış durumda. 2 adet orta ve 2 adet mini pad ile gelen kontrolcüde, standart ve faceted olmak üzere 2 adet de d-pad yer alıyor. Xbox One ve Windows 10 ile uyumlu olan Elite Wireless Controller Series 2, ilk modele göre kozmetik açıdan da farklılıklar gösteriyor. Series 2 modelinde tetik tuşları ve avuç içine oturan bölümlerinde kullanılan kauçuk malzeme, terleme sonrasında kayma problemini ortadan kaldırıyor. Bu yeni nesil kontrol cihazı bu yılın Kasım ayında ABD’de satışa sunuldu. Ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ise merak konusu.

 

 

 

 

Etiketler

Mehmet Demirbilekli

Geveze, hasta Beşiktaşlı, dizi, film bağımlısı, folk rock müzik tutkunu, yazıp çizmekten keyif alan insan evladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu