Spor

2006 Model İnter Geri Mi Dönüyor?

2000’ler İtalyan futbolu aksiyonu fazla ve kendi tarzını ciddi şekilde hissettiren bir ligdi. Lig bünyesinde birçok efsanevi takımlar ve kadrolar bulunduruyor. Her ne kadar günümüzde Juventus etkisini hissetsek de birçok takım ülke ve dünya futboluna adını altın harflerle yazdırmıştır. 2000’lerin ikinci yarısından itibaren ise ligi domine eden bir kulüp vardı. O kulüp ise: Milano’nun mavi tarafı Internazionale Milano kısaca İnter.

2005’ten SONRA

2006 yılında dünya futbolu ciddi bir olayla sarsıldı. Ülkenin önde gelen kulüpleri şike skandallarına karışmıştı. İtalya denilince hemen akla gelen Juventus, Milan, Lazio ve Fiorentina’nın adları şike skandallarına karışmıştı.. Bu kulüplerden 4’ü cezaya çarptırılmış ve Juventus, Lazio ve Fiorentina küme düşürülmüş, Milan ise eksi 15 puanla lige başlayacaktı. Bu İnter için iyi bir fırsattı ve İnter bu fırsatı iyi kullanıp ligi 5 sene domine etti. Ve Bu dominasyonun sonunda da kendisini Şampiyonlar Ligini alarak ödüllendirdi.

Peki İnter’in O Eski Günlerini Düşündürten Faktörler Neler?

O dönemlerde sadece şike skandallarının sonucundan bu başarıyı yakaladığını düşünmek, İnter’e yapılcak en büyük haksızlıklardan olurdu. O dönem dünya futbolunun en önemli isimleri başarıya taşıdı: İbrahimoviç, Zanetti, Vieira, Figo, Crespo, Sneijder, Eto’o ve onlarca dünya yıldızı dünya futbolunda önemli rol modeller oldular. 

Bu dönemki performansıyla “İnter acaba o günlerine mi dönüyor?” diye düşünmemek elde değil. Ancak bu dönem aynı kadro kalitesinden bahsedebilir miyiz? Benim için cevabı kesinlikle hayır! Şu anki kadronun piyasa değeri inanılmaz fazla olsa da o dönem yapılan etkiyi yakalaması oldukça zor. Neymar endeksine göre oldukça yüksek olan piyasa değerlerine göre kalite ve bırakacağı etki daha düşük olacaktır. Yine de kısa vadede başarılı olacağı görüşündeyim ve aynı zamanda Şampiyonlar Liginde senenin sürpriz takımı olacağı inancına sahibim.

Defans hattı de Vrij, Skriniar ve Bastoni gibi yeteneklere ve Godin gibi bir tecrübeye sahip. Orta sahada ise Brozovic ile beraber iki İtalyan olan Barella ve Sensi göze çarpıyor. İleride genç yetenek Lautaro Martinez etkileyici bir performans sergiliyor ve bize İnter’deki Arjantin rüzgarını yeniden hissettiriyor. Lukaku’ya özel bir parantez açarsam, Everton’daki başarılı performansını burada yeniden göstereceğini düşünüyorum. Son dönemlerde Manchester United bir canavar gibi futbolcuları yutuyordu ve en ciddi kurbanlarından biri Lukaku olmuştu. Conte ile beraber tekrar yükselişe geçeceğini umuyorum.

En Önemli Faktör: Hoca Faktörü

Kadronun eski kadroyu yakalayamayacağını belirtmiştik ancak optimum düzeye çıkarabilecek bir kişi var: Antonio Conte. Günümüzde 3-5-2 denilince akla gelen ilk isimlerden biridir. Rakibi Juventusta büyük hegemonyayı başlatan kişidir kendisi. Chelsea’de de oldukça başarılı performans sergilemiş, Premier Ligi kazanmıştır. Ve bunu taktiği olan 3-5-2 sistemiyle yapmıştır. 

 

Yine aynı taktiği İnter üzerinde uyguluyor ve son Juventus maçına kadar oldukça başarılı bir görünüm sergilemişlerdi. Defans hattını etkili kullanan Conte orta sahadaki yetenekli İtalyanlarının çabuk uyum sağlamasıyla sahada bizlere bambaşka bir İnter izlettirmeye başladı bile. Şunu da unutmamak gerek: Yeni hoca ve yeni oyun kültürünün takıma uyup uyamayacağını söylemek için biraz erken. Eğer taktik anlayışına uygun kadroyu en iyi şekilde oluşturabilirse beklentim olan kısa vadeli başarıyı uzun vadeye yayabilirler.

Bakalım, İnter bu sezon ligde bölüm sonu canavarı haline gelmiş olan Juventus’u geçip şampiyon olabilecek mi? Daha da önemlisi kendini geliştirip 2000’lerin ikinci yarısındaki İnter’e yetişebilecek mi?

Etiketler

ozberk

"Bu futbol lanet bir şey." -Sir Alex Ferguson

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu